Danuta Wałęsa

Danuta Wałęsa kojarzona jest przede wszystkim z osobą swojego męża Lecha Wałęsy - byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Szerszej dała się poznać dzięki publikacji autobiografii "Marzenia i tajemnice". Danuta Wałęsa jest działaczką społeczną - angażuje się w pracę kilku fundacji. Prywatnie matka ośmiorga dzieci.

Imię: Danuta Mirosława

Nazwisko: Wałęsa

Nazwisko panieńskie: Gołoś

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 25 lutego 1949 roku

Znak zodiaku: Ryby

Zawód: działaczka społeczna, pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej

Osoby - związki:
- mąż Lech Wałęsa, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995, przywódca "Solidarności" (od 1969-obecnie).

Rodzice: ojciec - Zbigniew Gołoś, mama - Feliksa Gołoś z domu Barszcz; rodzice Danuty Wałęsy zajmowali się rolnictwem.

Dzieci: Danuta Wałęsa jest matką ośmiorga dzieci - Bogdana (ur. 1970), Sławomira (ur. 1972), Przemysława (ur. 1974), Jarosława (ur. 1976), Magdaleny (ur. 1979), Anny (ur. 1980), Marii Wiktorii (ur. 1982), Brygidy (ur. 1985).

Rodzeństwo: Danuta Wałęsa była drugim z dziewięciorga rodzeństwa.

BIO: Danuta Wałęsa urodziła się w 1949 roku w Kolonii Krypy - niewielkiej wsi w województwie mazowieckim. W młodości zajmowała się początkowo pracą w gospodarstwie rolnym, a po przeprowadzce do Gdańska w 1968 roku pracowała w kwiaciarni. Tam też poznała Lecha Wałęsę. Para wzięła ślub 8.11.1969 roku. Rok później Danuta Wałęsa urodziła pierwsze z ośmiorga dzieci.
Przez lata pozostawała w cieniu męża. W 1983 roku odebrała w jego imieniu Pokojową Nagrodę Nobla. Ówczesne władze nie zezwoliły na wydanie Lechowi Wałęsie paszportu. W 1990 roku, po wygraniu przez niego wyborów prezydenckich, Danuta Wałęsa została pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie trwania prezydentury towarzyszyła mężowi w licznych podróżach i podczas przyjmowania przywódców wielu krajów. Po przegranej Lecha Wałęsy w następnych wyborach prezydenckich wróciła do Gdańska. Przez kolejne lata zajęła się działalnością społeczną.
W 2012 roku została odznaczona przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej".

Znana z: Danuta Wałęsa oprócz tego, że była żoną prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy, znana jest ze swojej działalności społecznej. Jest członkiem rady fundatorów Fundacji "Sprawni Inaczej" oraz honorowym prezesem Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury. Na uwagę zasługuje jej praca publikacyjna. Razem z Piotrem Adamowiczem wydała autobiografię "Marzenia i tajemnice", w której zdradza wiele szczegółów ze swojego prywatnego życia. Książka okazała się wielkim sukcesem - w ciągu kilku miesięcy jej sprzedaż wyniosła ponad 300 000 egzemplarzy. O Danucie Wałęsie przeczytać można też w książce Aleksandra Szarłata "Pierwsze damy III Rzeczpospolitej" (2016 r.; wydawnictwo WAB).

Funkcja w filmie: brak

Płyty: brak

Książki: Pierwsza książka Danuty Wałęsy to "Marzenia i tajemnice" (2011 r.). W mediach pojawiła się informacja, że Wałęsa rozpoczęła pracę nad drugą książką. Na razie nie wiadomo, czego będzie ona dotyczyć.

Nagrody:
- wyróżnienie "Supergwarancja Kultury" w kategorii "Wydarzenie roku", przyznane przez redakcję TVP Kultura za książkę "Marzenia i tajemnice" (2012);
- nagroda "Róże Gali" w kategorii "Literatura" za "Marzenia i tajemnice" (2012);
- Wiktor w kategorii "Odkrycie roku" (2012);
- nagroda TVP Kultura w kategorii "Gwarancje kultury" (2012);
- Medal Świętego Jerzego, nagroda "Tygodnika Powszechnego", za "Marzenia i tajemnice" (2012);
- nagroda RMF Classic "MocArty" w kategorii "Za klasę i styl" (2012);
- tytuł "Człowiek Roku 2011" według "Dziennika Bałtyckiego" (2012).

Instagram: brak

Facebook: brak
 
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index