Michał Szpak
ONS

Czy piosenka Michała Szpaka na Eurowizję jest plagiatem?! Wytwórnia, która opiekuje się artystą, wydała oświadczenie w tej sprawie! Utwór "Color of Your Life" został poddany dogłębnej analizie muzykologicznej, z której jasno wynika, że nie jest plagiatem.

Utwór Michała Szpaka na Eurowizję nie jest plagiatem!

Z wyborem Michała Szpaka na Eurowizję wciąż nie mogą pogodzić się niektórzy fani artystek, które z nim przegrały. Powstała nawet petycja z wnioskiem o jego odwołanie. Jednak to nie wszystko. Niektórzy oskarżyli artystę o plagiat! Jego piosenka miała rzekomo przypominać utwór zespołu Lube - "Dawaj za…”, uwielbianego przez Władimira Putina. Czy rzeczywiście jest podobna? Jest oświadczenie:

W obliczu pojawiających się zarzutów o plagiat w stosunku do piosenki „Color Of Your Life” Michał Szpak (piosenki wyłonionej w preselekcjach jako polski reprezentant w konkursie Eurowizji 2016), Sony Music Entertainment Poland zdecydowało się oddać utwór do dogłębnej analizy muzykologicznej.

 

Wytwórnia zatrudniła do tej sprawy profesjonalistę:

Informujemy, iż wynik profesjonalnej ekspertyzy przeprowadzonej przez niezależnego eksperta dr Rafała Rozmusa, cenionego muzykologa i kompozytora, jest jednoznaczny - piosenka nie jest plagiatem. „(…) mamy tutaj do czynienia z dwoma oryginalnymi utworami w których poszczególne elementy dzieła muzycznego wykazują więcej cech odmiennych niż wspólnych (…)”. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że nieuzasadnione publiczne oskarżanie autorów i wykonawców piosenki o plagiat stanowi naruszenie ich dóbr osobistych i może skutkować podjęciem przez nich kroków prawnych wobec osób rozpowszechniających takie nieprawdziwe informacje. Jest to ostateczny komentarz firmy Sony Music Entertainment Poland w tej sprawie. - czytamy.

Jaki jest zaś komentarz TVP w tej sprawie? Na stronie popheart.pl czytamy:

 

"... do Telewizji Polskiej nie wpłynęła żadna skarga od osoby lub podmiotu, którzy twierdziliby, że naruszono ich prawa do utworu" - informuje Biuro Rzecznika Prasowego TVP

 

A co Wy o tym sądzicie? Czy te utwory są rzeczywiście podobne? Posłuchajcie i zadecydujcie! Na szczęście Michał ma ogromne wsparcie w fanach. A wszystkim hejterom odpowiada jasno - jego piosenka jest doceniona przez bukmacherów.

 

Zobacz także: Ranking bukmacherów na Eurowizji 2016: Wielki awans Michała Szpaka!

 

Piosenka Michała Szpaka na Eurowizję.

Piosenka zespołu Lube.

Michał Szpak jedzie na Eurowizję.

Michał Szpak jedzie na Eurowizję 2016

Więcej na temat Michał Szpak Eurowizja