"Ślub od pierwszego wejrzenia": Małżeństwa zawarte w show są niezgodne z prawem?
Screen programu "Ślub od pierwszego wejrzenia"/Player.pl
TV-Show

"Ślub od pierwszego wejrzenia": Małżeństwa zawarte w show są niezgodne z prawem?

Wejście w związek małżeński z zupełnie obcą osobą jest w Polsce legalne? Radca prawny ocenia praktyki ekspertów "Ślubu od pierwszego wejrzenia".

Na antenie TVN obecnie możemy śledzić 7. edycję "Ślubu od pierwszego wejrzenia", która z odcinka na odcinek budzi coraz więcej kontrowersji. I podczas gdy część widzów gorzko ocenia sposób dopasowania uczestników i już wróży, które relacje przetrwają, a które zakończą się fiaskiem, inni zadają sobie pytanie, czy związki małżeńskie zawarte w programie są... zgodne z prawem. Jeden z prawników zabrał głos w sprawie.

"Ślub od pierwszego wejrzenia 8": Marta pokazała syna w telewizji. Aneta: "Bałabym się..."

Małżeństwa zawarte w "Ślubie od pierwszego wejrzenia" są niezgodne z prawem?

"Ślub od pierwszego wejrzenia" już od siedmiu edycji bawi i wzrusza do łez tysiące widzów TVN, którzy z zapartym tchem śledzą losy kolejnych bohaterów marzących o sławie i miłości na całe życie. To dzięki matrymonialnemu eksperymentowi Anita i Adrian z 3. edycji, Agnieszka i Wojtek z 4. sezonu oraz Aneta i Robert z 5. odsłony show tworzą szczęśliwe i zgrane małżeństwa, które doczekały się nawet potomstwa. I podczas gdy większość widzów jak zachwycona formatem, inni zadają sobie pytanie, czy legalnym jest wejście w związek małżeński z kimś, kogo nie znamy. Czy faktycznie personalia przyszłego partnera pozostają dla uczestników zagadką?  Radca prawny, Marcin Świerżewski, tłumaczy, że najprawdopodobniej bohaterowie "Ślubu od pierwszego wejrzenia" mogą wcześniej poznać dane przyszłego małżonka.

- Art. 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o tym, że małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa - wyjaśnia prawnik.

Ślub od pierwszego wejrzenia: Piotr i Kamil powinni zamienić się partnerkami
Player.pl/Screen z odcinka "Ślub od pierwszego wejrzenia"/Instagram @wege_kuchnia_doris

Zobacz także: "Ślub od pierwszego wejrzenia": Kiedy finał 7. edycji? Agnieszka zdradziła szczegóły!

Prawnik podkreśla jednak, że istnieją również okoliczności zwalniające przyszłych małżonków od podpisania protokołu na miesiąc przed ślubem.

- Kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, jeżeli przemawiają za tym ważne względy - podkreśla Marcin Świerżewski.

Jakie zatem warunki musieli spełnić uczestnicy społecznego eksperymentu TVN? Radca prawny wymienia kilka możliwych scenariuszy. Według Świerżewskiego program może nie być kręcony chronologicznie, lub para mogła złożyć oświadczenia w ograniczonym zakresie, bądź były one składane przez ich pełnomocników.

Ślub od pierwszego wejrzenia: Patrycja i Adam są dalej razem?
Screen/Player.pl

Zobacz także: "Ślub od pierwszego wejrzenia": Kamil rozstał się z Agnieszką? W sieci pojawiło się wymowne zdjęcie 

Kolejną możliwą opcją może być to, że śluby pokazane na antenie TVN były reżyserowane, lub uczestnicy "Ślubu od pierwszego wejrzenia" poznali personalia przyszłego małżonka na miesiąc przed "wielkim dniem", a przez to mogli próbować nawiązać kontakt z przyszłym partnerem na długo przed planowanym ślubem.  Świerżewski podkreśla przy tym, że nie ma dowodów na to, że zawarte w programie małżeństwa są niezgodne z prawem.

- Nie istnieje zapis, który twierdziłby, że brak wcześniejszej znajomości stanowi przesłankę do niemożności zawarcia małżeństwa, a urzędnik stanu cywilnego może odmówić udzielenia ślubu. Pary te prowadziły wspólne gospodarstwo domowe (mieszkając ze sobą chociażby krótki czas). Uczestnicy mieli świadomość tego, co oświadczają, i weszły w związek dobrowolnie - podkreśla Marcin Świerżewski.

Piotr Mosak i Magdalena Chorzewska, eksperci ze
ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Zobacz także: "Ślub od pierwszego wejrzenia": Marcin opowiedział o rozstaniu z Agnieszką! "Druga strona podjęła decyzję"

Prawnik podkreśla jednak, że choć każdy pragnie miłości, to udział w "Ślubie od pierwszego wejrzenia" powinien być rzetelnie przemyślaną decyzją.

- Pozostaje kwestia rozwodu. Zapewne wiecie, że w Polsce nie jest to takie proste. W mojej ocenie uczestnicy powinni się kilka razy zastanowić, nim zdecydują się na takie komplikacje w życiu - dodał prawnik.

Młoda para na tle zachodzącego słońca
Pixabay/StockSnap/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby wziąć ślub konkordatowy?
Ślub konkordatowy to zawarcie małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi, które w Polsce jest możliwe od 1998 roku. Aby związek małżeński zawarty w kościele spełniał warunki ślubu konkordatowego, trzeba dopełnić kilku formalności. W przeciwnym razie, aby zawarcie małżeństwa miało konsekwencje cywilno-prawne, oprócz ślubu kościelnego trzeba wziąć ślub cywilny.

Ślub konkordatowy to zawarcie małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi, które w Polsce jest możliwe od 1998 roku. Aby związek małżeński zawarty w kościele spełniał warunki ślubu konkordatowego, trzeba dopełnić kilku formalności. W przeciwnym razie, aby zawarcie małżeństwa miało konsekwencje cywilno-prawne, oprócz ślubu kościelnego trzeba wziąć ślub cywilny. Dokumenty do ślubu konkordatowego wymagane przez parafię Pierwszym miejscem, do którego udaje się para starająca się o udzielenie ślubu konkordatowego jest kancelaria parafii, w której ma się odbyć ceremonia. Jest to zwykle parafia któregoś z przyszłych współmałżonków, ale możliwe jest również zawarcie ślubu w innym kościele (jeśli zostanie udzielona zgoda parafii własnej) lub – od 1 marca 2015 roku – także w plenerze (tu potrzebna jest zgoda zarówno parafii, jak i urzędu stanu cywilnego, obowiązuje też dokonanie opłaty w wysokości 1,5 tys. zł). Podstawowe dokumenty, które trzeba okazać w kancelarii parafialnej to: dowody osobiste, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, zaświadczenia o przystąpieniu do spowiedzi, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi przedmałżeńskich w parafii drugiego z przyszłych współmałżonków, zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. W niektórych parafiach wymagane jest także świadectwo odbycia nauki religii. Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa Aby można było zawrzeć ślub konkordatowy, trzeba uzyskać zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, które wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego. Od 1 marca 2015 roku...

Ślub od pierwszego wejrzenia
Facebook
TV-Show
Wielki powrót "Ślubu od pierwszego wejrzenia"! Wiemy, kiedy program trafi na antenę
Będzie 5. sezon "Ślubu od pierwszego wejrzenia"! Wiemy, kiedy fani poznają nowych uczestników.

Fani programu " Ślub od pierwszego wejrzenia " mają prawdziwe powody do radości. Jak się okazuje, uwielbiane reality show, w którym uczestnicy oddają swój los w ręce fachowców i poznają wybranka bądź wybrankę dopiero przed ślubnym kobiercem, ponownie wróci na ekrany telewizorów. Miłosny eksperyment, dzięki któremu niektórzy mogli odnaleźć swoją drugą połówkę, odbędzie się po raz kolejny. Wiadomo już, kiedy poznamy jego pierwszych bohaterów.  "Ślub od pierwszego wejrzenia" wraca do TV! Kiedy zobaczymy pierwszy odcinek? Program, w którym idealnego partnera bądź partnerki dla uczestników szukają nie oni sami, a eksperci, cieszy się ogromną sympatią widzów, którzy już niebawem będą mogli śledzić losy bohaterów 5. edycji "Ślubu od pierwszego wejrzenia". Jak się okazuje, nagrania do telewizyjnego show, który jest prawdziwym miłosnym eksperymentem, już trwają. Kogo tym razem zobaczymy na ekranach i czy uczestnicy odnajdą wielką miłość dzięki fachowcom? Kto da sobie szansę na uczucie, a kto podczas spotkania przed ślubnym kobiercem odczuje rozczarowanie? A może ktoś postani uciec sprzed urzędu stanu cywilnego? O tym dowiemy się już wiosną tego roku w TVN7.  Zobacz także:   Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" na spacerze z synem. Fanka: "Ale Pan schudł, widać smutek w oczach"! "Ślub od pierwszego wejrzenia" w każdym odcinku zapewniał nam ogrom emocji. Pamiętacie uczestników poprzednich edycji? Eksperyment, którego uczestnicy poznają swoich wybranków tuż przed złożeniem ślubnej przysięgi, zyskał wielu fanów. Niektóre momenty naprawdę ciężko zapomnieć! Na szczęście nowy sezon programu i jego bohaterów, zobaczymy już wiosną tego...

YouTube
TV-Show
TYLKO U NAS! "Ślub od pierwszego wejrzenia". Zaskakujące zmiany w nowym sezonie - wiemy, co dokładnie się zmieni
"Ślub od pierwszego wejrzenia": sprawdź, jakie zmiany czekają na widzów w nowym sezonie show! Będzie się działo!

Już na początku marca na antenę TVN7 powróci "Ślub od pierwszego wejrzenia" ! W nowej, piątej edycji kontrowersyjnego show zobaczymy nie tylko nowe pary, które zdecydowały się poznać swoją drugą połówkę dopiero przed ołtarzem. Producenci przygotowali też kilka niespodzianek dla fanów formatu i wprowadzili do jego formuły trochę nowości. Co się dokładnie zmieni? W tegorocznej edycji show, tak jak w latach ubiegłych, weźmie udział sześcioro uczestników: trzy kobiety i trzech mężczyzn, którzy wybór małżonka/małżonki powierzyli specjalistom. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń grono ekspertów, m.in. psycholożka Magdalena Chorzewska i psycholog Paweł Mosak, wybrało finałową szóstkę, którą połączyli w pary. Każda z nich zobaczy się po raz pierwszy dopiero w Urzędzie Stanu Cywilnego w Przasnyszu, gdzie wezmą ślub. Następnie para młoda i ich bliscy wezmą udział w hucznym weselu, podczas którego będą mieli okazję się poznać. Świeżo upieczeni małżonkowie, tak jak uczestnicy w latach ubiegłych, będą mieli 30 dni, żeby zdecydować, czy chcą pozostać w małżeństwie czy uważają, że eksperyment się nie powiódł i wnoszą o rozwód. „Ślub od pierwszego wejrzenia” – zmiany! Niestety, większość związków zawartych przed kamerami nie przetrwała próby czasu. Ostatnio głośno było o rozstaniu Oliwii Ciesiółki i Łukasza Kuchty - bohaterów 4. edycji "Ślubu od pierwszego wejrzenia". Szczęśliwe małżeństwa tworzą Anita i Adrian Szymaniakowie , Paulina i Krzysztof Zrobkowie oraz Agnieszka Łyczakowska i Wojtek Janik . Jak udało nam się dowiedzieć, w nowej, 5. edycji eksperci zadbają, by pary miały jeszcze lepsze wsparcie i pomoc ekspertów, a tym samym większe szanse na przetrwanie małżeństwa. W piątym...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik