Halina Frąckowiak - piosenkarka, tekściarka, kompozytorka

Halina Frąckowiak swój debiut miała w 1963 roku. Jej talent od razu został dostrzeżony. W kolejnych latach rozwijała się m.in. w zespołach "Drumlersi" i "ABC". Zdecydowała się jednak na karierę solową, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Do dziś takie piosenki Haliny Frąckowiak, jak "Papierowy księżyc" czy "Mały elf" cieszą się uznaniem słuchaczy.Imię: Halina Maria

Nazwisko: Frąckowiak

Nazwisko panieńskie: Frąckowiak

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 10.04.1947 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka muzyki

Osoby - związki:Artystka weszła w związek małżeński w 1972 roku. Mąż Haliny Frąckowiak, Krzysztof Bukowski, był dokumentalistą oraz reżyserem. Relacja ta trwała jedynie sześć lat i zakończyła się rozwodem w 1978 roku. Później partnerem piosenkarki był politolog Józef Szaniawski. Halina Frąckowiak miała z nim jedno dziecko.

Rodzice: Zdzisław Frąckowiak i Zofia Frąckowiak

Dzieci: syn Filip Frąckowiak (ur. 04.12.1980 r.)

Rodzeństwo: brat

BIO: Hanna Frąckowiak urodziła się w Poznaniu. Bardzo szybko zaistniała w świecie muzyki. W 1963 roku, mając zaledwie 16 lat, została jedną z laureatek "Złotej Dziesiątki" podczas szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów.Początkowo tworzyła muzykę w zespołach. Należała do takich grup, jak "Tarpany", "Drumlersi" czy "ABC". Stworzyła z nimi wiele swoich przebojów. Mimo to postawiła ostatecznie na karierę solową. Rozpoczęła ją w 1972 roku. Dawała wówczas koncerty nie tylko w kraju, lecz także na zagranicznych festiwalach, m.in. w Dreźnie oraz Belgradzie. W tym czasie została laureatką wielu plebiscytów.Przez lata Halina Frąckowiak wylansowała mnóstwo przebojów. Jej talent i działalność artystyczną doceniała nie tylko publiczność, lecz także krytycy. Skutkowało to tym, że już w 1993 roku na opolskim festiwalu otrzymała Złotą Płytę za całokształt twórczości.Poza tworzeniem muzyki Halina Frąckowiak była bardzo zaangażowana w popularyzowanie pamięci o innej znanej wokalistce - tragicznie zmarłej Annie Jantar. Zadedykowała jej piosenkę, brała udział w poświęconych jej koncertach, a także należała do honorowego Klubu Muzycznego jej imienia.W życiu prywatnym Halina Frąckowiak przez wiele lat była związana z Józefem Szaniawskim, z którym ma syna. W 1990 roku artystka uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Nie powstrzymało jej to jednak przed kontynuowaniem kariery w branży rozrywkowej. Z kolei w 2010 roku zaangażowała się nieco w politykę. Dołączyła do komitetu popierającego kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta.

Znana z: wykonywania popularnych utworów muzycznych. Halina Frąckowiak zasłynęła takimi piosenkami, jak m.in.: "Papierowy księżyc", "Mały elf", "Napisz, proszę", "Serca gwiazd", "Za mną nie oglądaj się", "Bądź gotowy dziś do drogi" czy "Atlantydo, żyj wiecznie".

Funkcja w filmie:
 • aktorka w etiudzie szkolnej "Julia" (1974);
 • aktorka w filmie "Cień tamtej wiosny" (1974);
 • aktorka w spektaklu telewizyjnym "Osaczony" (1976).


 • Płyty:Halina Frąckowiak nagrała kilka studyjnych albumów solowych. Były to: - "Idę" (1974); - "Geira", we współpracy z zespołem "SBB" (1977); - "Ogród Luizy" (1981); - "Serca gwiazd: (1983); - Halina Frąckowiak" (1987); - "Przystanek bez drogowskazu... Garaże gwiazd" (2005).Piosenkarka wypuściła też m.in. dwie płyty z zespołem "ABC". Oprócz tego pod jej nazwiskiem wydano sześć składanek: "Dawne i nowe przeboje" w 1992 roku, "Antologia" w 1998 roku, "Bądź gotowy do drogi" w 1998 roku, "Platynowa kolekcja, Złote przeboje" w 1999 roku, "Złota kolekcja - Mały Elf" w 2000 roku oraz "Jubileusz. 50 piosenek na 50-lecie" w 2013 roku.

  Książki: brak

  Nagrody (wybrane wyróżnienia):nagroda PRiTV na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1969 roku;nagroda Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 roku;odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" w 1979 roku;nagroda przyznana przez opolskiego prezydenta za wybitne osiągnięcia związane z wykonywaniem muzyki w 1988 roku;nagroda "Prometeusz" w 1995 roku;Złoty Krzyż Zasługi w 2013 roku;Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2016 roku;Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2018 roku;nagroda "Drzwi do Wolności" na 10. edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni w 2018 roku;medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości w 2019 roku.

  Link Instagram: @halinafrackowiak_official


  Link FB: @FrackowiakHalina
  Kazik Mazur jako Halina Frąckowiak
  Twoja Twarz Brzmi Znajomo
  Halina Frąckowiak

  Niesamowity Kazimierz Mazur jako piękna Halina Frąckowiak!

  Niesamowity Kazimierz Mazur jako piękna Halina Frąckowiak!
  Bartek Ufniarz
  Premiera filmu Smoleńsk
  Antoni Macierewicz
  Anna Samusionek
  Jarosław Kaczyński

  Kto w końcu przyszedł na premierę "Smoleńska"? Były największe gwiazdy sceny... politycznej

  Kto w końcu przyszedł na premierę "Smoleńska"? Były największe gwiazdy sceny... politycznej
  Joanna Rutkowska
  Nasze akcje
  Douglas
  Lifestyle
  Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
  Współpraca reklamowa
  wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
  Newsy
  Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
  Współpraca reklamowa
  Gwiazdy
  Newsy
  Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
  Współpraca reklamowa
  Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
  Newsy
  Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
  Współpraca reklamowa