Reklama

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najpopularniejsza choroba skóry. Może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się u nastolatków – cierpi na niego 85% chłopców i 80% dziewczyn. Bardzo często trądzik pospolity ma podłoże genetyczne – występuje lub występował u kilku członków rodziny.

Reklama

Trądzik pospolity – rodzaje

Trądzik pospolity objawia się rumieniem, trwałym zaczerwienieniem, zmianami w obrębie nosa, podrażnieniem oczu lub występuje w postaci krostkowo-guzkowej. W ostatnim przypadku może mieć formę zaskórników zamkniętych – drobnych, białych krost z otworkiem (widocznych po naciągnięciu skóry) lub zaskórników otwartych, które na końcu mają czarne zabarwienie. W przypadku białych zaskórników zamknięcie ujść mieszków włosowych spowodowane jest nadmierną ilością keratynocytów – komórek z warstw pod naskórkiem. Z kolei za czarne zabarwienie zaskórników odpowiedzialna jest utleniona keratyna (białko, z którego zbudowana jest skóra) i melanina (pigment).

Trądzik pospolity – przyczyny

Trądzik pospolity występuje zwykle w okolicach pleców, brody, nosa i ust. Najczęstsze przyczyny pojawienia się trądziku pospolitego, to:

  • zbyt duża ilość łoju w skórze wynikająca z zaburzeń hormonalnych – lśniąca i tłusta skóra prowadzi do zaczopowania gruczołów;
  • reakcja zapalna i immunologiczna – za patologie trądziku odpowiadają cytokiny – cząsteczki białkowe odpowiedzialne za odporność;
  • podłoże genetyczne – uwarunkowania dziedziczne dotyczą zwłaszcza najcięższych form trądziku pospolitego.

  • Typowym problemem okresu dojrzewania jest trądzik młodzieńczy. Poznaj, objawy, przyczyny i to, jak leczyć jedną z jego odmian, czyli trądzik grudkowy.
  • Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik. Poznaj, przyczyny, objawy i jak się leczy trądzik zaskórnikowy.
  • Czy wiesz, że niektóre zmiany skórne mają podłoże psychiczne? Dowiedz się, czym objawia się trądzik neuropatyczny.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama