Kobieta ma problem z cerą
© Syda Productions/Fotolia.com
Fleszstyle

Zatkane ujścia porów tworzą trądzik zaskórnikowy

Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik zaskórnikowy. Może mieć postać czarnych kropek lub wyczuwalnych dotykiem i widocznych, czasem białych grudek. Domowe sposoby leczenia trądziku zaskórnikowego to właściwa pielęgnacja cery i dieta. Czasem potrzebna jest też pomoc kosmetyczki lub terapia farmakologiczna.

Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik zaskórnikowy. Może mieć postać czarnych kropek lub wyczuwalnych dotykiem i widocznych, czasem białych grudek. Domowe sposoby leczenia trądziku zaskórnikowego to właściwa pielęgnacja cery i dieta. Czasem potrzebna jest też pomoc kosmetyczki lub terapia farmakologiczna.

Katarzyna Figura o swojej roli w filmie "Dziewczyny z Dubaju"! "Gram naprawdę potworną postać"

Przyczyny trądziku zaskórnikowego

Gdy gruczoły łojowe znajdujące się w skórze produkują nadmierną ilość sebum, negatywnie wpływa to na kondycję cery. Zbyt duża ilość łoju w połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem powoduje zatykanie ujścia porów skóry. Na skutek tego w zamkniętych porach może wytwarzać się stan zapalny. Zanim jednak łoju i złuszczonego naskórka będzie tyle, by spowodować zapalenie, widoczne staną się wągry lub białe grudki. Organizm może zacząć produkować za dużo sebum, gdy zachodzą zmiany hormonalne, np. podczas dojrzewania. Czasem zaskórniki to wynik nieprawidłowej pielęgnacji skóry, niedostosowanej do jej rodzaju.

Czarne kropki i białe grudki – dwie postacie trądziku zaksórnikowego

Trądzik zaskórnikowy objawia się powstawaniem na twarzy czarnych punktów lub białych grudek, a często jednych i drugich jednocześnie. Są to odpowiednio otwarte lub zamknięte zaskórniki. Zamknięte zaskórniki, a więc te pod postacią białych grudek, łatwo zmieniają się w stany zapalne. Zwykle trądzik zaskórnikowy jest widoczny w przetłuszczających się partiach twarzy – na czole, nosie i brodzie, ale czasem pojawia się też na plecach czy na dekolcie.

Leczenie trądziku zaskórnikowego: złuszczanie, zmiana diety, farmakologia

Prawidłowa pielęgnacja cery. Bardzo istotne jest regularne złuszczanie naskórka i stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej. Gdy trądzik zaskórnikowy jest nasilony, warto udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg peelingu, a w domu można stosować peelingi enzymatyczne, czyli wnikające w skórę, bez ścierających i podrażniających drobinek. Skóra powinna być traktowana bardzo ostrożnie i zarazem oczyszczana dokładnie. Zamiast wody do mycia lepiej używać specjalnych preparatów dla cery z problemami i nie wolno zapominać o tonizowaniu cery, by przywrócić jej naturalne pH. Aby uniknąć nadkażenia bakteryjnego, konieczne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym używanie do twarzy oddzielnego, często pranego ręcznika.

 

W walce z trądzikiem zaskórnikowym pomaga też modyfikacja diety. Powinna ona być bogata w produkty zawierające witaminy A, B i C. Należy unikać tych produktów, po których kondycja skóry się pogarsza, zwykle są to czekolada, ostre przyprawy i alkohol.

 

Gdy trądzik zaskórnikowy nasila się lub nie znika mimo odpowiedniej pielęgnacji, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne. Dermatolog może zalecić stosowanie preparatów medycznych zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, a także antybiotyków i w ostateczności izotretynoiny. Zwykle w kuracji stosuje się pomocniczo produkty z cynkiem i substancjami łagodzącymi.

 
  • Typowym problemem okresu dojrzewania jest trądzik młodzieńczy. Poznaj, objawy, przyczyny i to, jak leczyć jedną z jego odmian, czyli trądzik grudkowy.
  • Najczęściej występującą chorobą skóry u nastolatków jest trądzik pospolity. Poznaj jakie są przyczyny trądziku pospolitego
  • Czy wiesz, że niektóre zmiany skórne mają podłoże psychiczne? Dowiedz się, czym objawia się trądzik neuropatyczny
Kobieta trzyma w ręku małe lusterko, które pękło.
©Photographee.eu/Fotolia.com
Fleszstyle
Trądzik grudkowy, czyli problem okresu dojrzewania. Dlaczego powstaje i jak go skutecznie zwalczać?
Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.

Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.   Trądzik grudkowy jest jedną z postaci trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się obecnością bolesnych grudek, wokół których widoczne jest zaczerwienienie skóry. Podstawowym sposobem na zwalczanie trądziku jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich środków. Trądzik grudkowy – krótka charakterystyka W okresie dojrzewania wiele osób zmaga się z problemem trądziku młodzieńczego . Jedną z jego postaci jest trądzik grudkowy. Polega on na tym, że na skórze twarzy dominują zmiany w postaci grudek , czyli wypukłości skóry. Są one bardzo widoczne, jak również wyczuwalne przy dotykaniu. W większości przypadków wraz z grudkami współistnieją krosty (trądzik grudkowy-krostkowy) lub zaskórniki (trądzik grudkowo-zaskórnikowy). Trądzik grudkowy powstaje na skutek nacieku komórkowego, przerostu tkanki lub nadmiernej ilości łoju i brudu w gruczołach łojowych, które zostają otorbione. Przyczyny powstawania trądziku grudkowego Trądzik grudkowy jest konsekwencją stanu zapalnego, który rozwija się w gruczołach łojowych odpowiedzialnych za produkcję łoju. Substancja ta w warunkach normalnych stanowi ochronę skóry. Funkcja gruczołów łojowych podlega regulacji przez hormony, dlatego w okresie dojrzewania, w którym dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, może pojawić się wzmożona praca gruczołów. Wskutek tego łój (sebum) wytwarzany jest w nadmiernych ilościach , co może powodować jego utkwienie w porach skóry. W efekcie bakterie atakują skórę (sebum stanowi dla nich...

kobieta myje twarz
©CandyBox Images/Fotolia
Fleszstyle
Sposoby na wągry: maseczki, peelingi i toniki
Zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte to zatkane przez sebum i zanieczyszczenia ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki na nosie na szczęście można usunąć różnymi metodami.

Zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte to zatkane przez sebum i zanieczyszczenia ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki na nosie na szczęście można usunąć różnymi metodami. Co to są zaskórniki? Produkowana przez skórę warstwa okluzyjna (ochronna) naskórka składa się przede wszystkim z tłuszczu (sebum). W momencie, gdy sebum wytwarzane jest w nadmiarze i dołożymy do tego pot oraz zanieczyszczenie środowiska, które codziennie zostawia nam na twarzy warstwę kurzu – mamy gotowy przepis na nieestetyczne wągry. Wyróżniamy zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte. Zaskórniki otwarte charakteryzuje czarna kropka znajdująca się u ujścia zatkanego gruczołu łojowego. Zaskórniki zamknięte znajdują się pod skórą tworząc białawe grudki. Oczywiście nie każdy ma skłonności do powstawania zaskórników, szczególną tendencję do tego typu przypadłości mają osoby ze skórą mieszaną oraz tłustą. Również niewłaściwa pielęgnacja skóry oraz nieodpowiednio dobrane do jej typu kosmetyki sprzyjają zatykaniu porów. Sposób na zaskórniki zamknięte oraz na zaskórniki otwarte Wiele osób wyciska zaskórniki. Nie jest to dobra metoda ponieważ powoduje rozprzestrzenianie stanu zapalnego oraz infekowanie kolejnych partii skóry w wyniku czego możemy nabawić się jedynie nieestetycznych blizn i większych problemów z cerą. Sposoby na pozbycie się wągrów można podzielić na następujące działy: oczyszczanie, pielęgnacja i profilaktyka. Oczyszczanie skóry z zaskórnikami Do oczyszczania skóry z zaskórnikami przeznaczona jest cała gama kosmetyków takich jak: peelingi (mechaniczne, enzymatyczne), emulsje i żele do mycia, toniki, maseczki, plastry na...

dziewczyna z czystą cerą
©shefkate/fotolia
Fleszstyle
Co wywołuje trądzik kosmetyczny i jak go leczyć?
Niektóre składniki kremów, szamponów czy pudrów mogą zatykać ujścia porów i powodować trądzik kosmetyczny. Wygląda on podobnie jak trądzik hormonalny, ale leczy się go wyłączenie miejscowo.

Niektóre składniki kremów, szamponów czy pudrów mogą zatykać ujścia porów i powodować trądzik kosmetyczny. Wygląda on podobnie jak trądzik hormonalny , ale leczy się go wyłączenie miejscowo.   Podczas leczenia zwykle wystarczy odblokowanie porów i złagodzenie stanu zapalnego, a także bezwzględne odstawienie kosmetyków, które doprowadziły do powstania trądziku kosmetycznego. Przyczyny trądziku kosmetycznego Trądzik kosmetyczny może pojawić się po zastosowaniu nowego kosmetyku, niemal po kilku użyciach. Dotyczy to produktów używanych do pielęgnacji włosów i twarzy oraz kosmetyków kolorowych, takich jak pudry i fluidy. Za zapychanie porów odpowiedzialne zwykle są oleje mineralne, gliceryna, silikony, trójglicerydy, a także polietylenoglikole oraz izopropyle. Zamknięte ujścia porów i skóra nieustannie produkująca łój to przyczyna powstawania zmian skórnych, zwłaszcza na twarzy . Objawy trądziku kosmetycznego Czarne kropki i grudki, czyli zaskórniki otwarte i zamknięte, a także czerwone i ropne wykwity ze stanem zapalnym – tak wygląda trądzik kosmetyczny. Krosty i ropne wykwity mogą pojawiać się w środkowej części twarzy, gdy ich sprawcą są produkty do pielęgnacji twarzy i makijażu . Natomiast gdy winowajcą jest szampon, odżywka czy serum do włosów, trądzik kosmetyczny będzie widoczny na linii włosów na czole i na bokach twarzy. Tak jak w przypadku innych rodzajów trądziku – zdarza się, że zmiany skórne obejmie stan zapalny . Leczenie trądziku kosmetycznego Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku kosmetycznego jest zidentyfikowanie produktu, który wywołał zmiany skórne. Dlatego lepiej nie używać jednocześnie zbyt wielu nowych kosmetyków. Aby nie pogorszyć sytuacji, na...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner