
Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.
Trądzik grudkowy jest jedną z postaci trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się obecnością bolesnych grudek, wokół których widoczne jest zaczerwienienie skóry. Podstawowym sposobem na zwalczanie trądziku jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich środków.
Trądzik grudkowy – krótka charakterystyka
W okresie dojrzewania wiele osób zmaga się z problemem trądziku młodzieńczego. Jedną z jego postaci jest trądzik grudkowy. Polega on na tym, że na skórze twarzy dominują zmiany w postaci grudek, czyli wypukłości skóry. Są one bardzo widoczne, jak również wyczuwalne przy dotykaniu. W większości przypadków wraz z grudkami współistnieją krosty (trądzik grudkowy-krostkowy) lub zaskórniki (trądzik grudkowo-zaskórnikowy). Trądzik grudkowy powstaje na skutek nacieku komórkowego, przerostu tkanki lub nadmiernej ilości łoju i brudu w gruczołach łojowych, które zostają otorbione.
Przyczyny powstawania trądziku grudkowego
Trądzik grudkowy jest konsekwencją stanu zapalnego, który rozwija się w gruczołach łojowych odpowiedzialnych za produkcję łoju. Substancja ta w warunkach normalnych stanowi ochronę skóry. Funkcja gruczołów łojowych podlega regulacji przez hormony, dlatego w okresie dojrzewania, w którym dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, może pojawić się wzmożona praca gruczołów. Wskutek tego łój (sebum) wytwarzany jest w nadmiernych ilościach, co może powodować jego utkwienie w porach skóry. W efekcie bakterie atakują skórę (sebum stanowi dla nich pożywienie) i rozwija się stan zapalny. Pojawiają się bolesne grudki, które unoszą się ponad powierzchnię skóry.
Postaci trądziku grudkowego
Trądzik młodzieńczy jest charakterystyczny dla okresu dojrzewania, czyli dla osób w wieku 12-18 lat. Na postać ostrą młodzieńczego trądziku grudkowego najbardziej narażeni są chłopcy w wieku nastoletnim. Trądzik grudkowy zwykle przybiera formę łagodną, a grudki pojawiają się przede wszystkim na twarzy w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie oraz na brodzie.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Najważniejsze przy trądziku grudkowym jest nie wyciskanie powstałych grudek. Próby samodzielnego pozbycia się grudkowych zmian skórnych przez wyciskanie są nieskuteczne i stwarzają ryzyko nasilenia stanu zapalnego skóry oraz powstania szpecących blizn na twarzy. W leczeniu powinno stosować się wyłącznie środki przepisane przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Zwalczanie trądziku grudkowego opiera się przede wszystkim na codziennej pielęgnacji skóry. Powinno się używać specjalnych środków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych zawierających cynk lub kwas salicylowy oraz kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. W przypadku ciężkich postaci trądziku grudkowego konieczne jest stosowanie preparatów farmakologicznych.
- Najczęściej występującą chorobą skóry u nastolatków jest trądzik pospolity. Poznaj jakie są przyczyny trądziku pospolitego.
- Czy wiesz, że niektóre zmiany skórne mają podłoże psychiczne? Dowiedz się, czym objawia się trądzik neuropatyczny.
- Zbyt duża produkcja łoju i nieprawidłowe rogowacenie naskórka powodują trądzik. Poznaj, przyczyny, objawy i jak się leczy trądzik zaskórnikowy.