Oparzenia słoneczne są efektem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Towarzyszy im ból, pieczenie, zaczerwienienie skóry, a po kilku dniach również jej złuszczanie. W celu uniknięcia przykrych dolegliwości związanych z oparzeniami słonecznymi, warto im zawczasu zapobiegać, stosując kremy z filtrem dostosowanym do fototypu skóry.

Reklama

Konsekwencją długotrwałej ekspozycji na słońce mogą być nie tylko oparzenia słoneczne, ale również udar cieplny, który jest wynikiem przegrzania organizmu. W grupie ryzyka znajdują się osoby, zmagające się z cukrzycą, otyłością oraz przyjmujące leki przeciwhistaminowe i antydepresyjne. Takie osoby powinny w szczególności unikać ekspozycji na słońce.

Ochrona przeciwsłoneczna - w jakich godzinach się opalać?

Oparzenia słoneczne są częstym skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, zwłaszcza w okresie letnim, pełnym wakacyjnych wycieczek nad jezioro. Naturalną konsekwencją oparzeń słonecznych jest reakcja zapalna, która cechuje się zaczerwienieniem skóry. Bardzo często towarzyszy jej ból, bąble, pieczenie, a po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów, pojawia się również złuszczanie martwego naskórka. Podstawą w zapobieganiu oparzeniom słonecznym jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Ponadto zaleca się unikać opalania w czasie największej aktywności słońca, a więc pomiędzy godziną 11 a 15.

Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym

Oprócz unikania nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe najlepszym sposobem na zapobieganie oparzeniom słonecznym jest stosowanie kosmetyków z filtrem. Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest wybór preparatów, chroniących zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Pierwsze z wymienionych typów szkodliwego promieniowania, występuje przez cały rok (nawet w pochmurne dni) i odpowiada za przyśpieszanie procesów starzenia się skóry. Z kolei promieniowanie UVB wnika w naskórek, odpowiadając za oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne oraz nowotwory skóry. Na półkach aptecznych i drogeryjnych można znaleźć preparaty (kremy, emulsje, olejki i balsamy) o różnym wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Biorąc pod uwagę stopień ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, można wyróżnić kosmetyki:

Zobacz także
  • ze słabym poziomem ochrony – SPF od 2 do 6,
  • ze średnim poziomem ochrony – SPF od 8 do 12,
  • z wysokim poziomem ochrony – SPF od 15-25,
  • z bardzo wysokim poziomem ochrony – SPF od 30-50,
  • z ultrawysokim poziomem ochrony – SPF powyżej 60.

Krem z filtrem – jaki wybrać?

Skuteczność kremu z filtrem jest uzależniona od typu karnacji. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej preparatów z filtrem, powinien być dopasowany do indywidualnych uwarunkowań, takich jak, koloryt cery czy kolor włosów.

We wschodnio- i środkowoeuropejskim klimacie wyróżnia się cztery fototypy skóry:

  • I fototyp, w który wpisują się osoby o bardzo jasnej karnacji, zazwyczaj mają piegi, blond lub rude włosy oraz oczy koloru niebieskiego lub zielonego, rzadziej piwnego. Takie osoby bardzo trudno się opalają, za to łatwo ulegają oparzeniom słonecznym, dlatego powinny wybierać preparaty z wysokim SPF – od 30 do 50,

  • II fototyp, który charakterystyczny jest dla osób z jasną karnacją, blond włosami oraz niebieskimi lub zielonymi oczami. Osoby o takim typie skóry trudno się opalają, łatwo natomiast ulegają poparzeniom, dlatego zaleca się, aby wybierały kremy z filtrem powyżej 20 SPF,

  • III fototyp, właściwy dla osób o ciemniejszych włosach. Ich skóra dość łatwo się opala i rzadko ulega poparzeniom, dlatego też powinny one wybierać kremy z filtrem powyżej 12 SPF,

Reklama
  • IV fototyp, cechujący osoby o ciemnych włosach. Ich skóra bardzo łatwo się opala i prawie nigdy nie ulega poparzeniom. Dla nich odpowiednie będą preparaty z filtrem powyżej 8 SPF.
Reklama
Reklama
Reklama