kobieta z nadmierną opalenizną
© Markomarcello/Fotolia.com
Styl życia

Skutki nadmiernej opalenizny: przebarwienia, rak skóry i szybsze starzenie się skóry

Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.

Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.

 

Opalanie się bez filtrów ochronnych może być niebezpieczne. Nadmierne opalanie się powoduje bowiem powstawanie przebarwień i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

Opalenizna a większe ryzyko pojawienia się raka skóry

Promieniowanie ultrafioletowe w zbyt dużych ilościach powoduje powstawanie zmian skórnych, mogących zmienić się w raka skóry. Nowotwór ten, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powoduje śmierć nawet 65 tys. osób rocznie.

 

Według WHO urządzenia (np. solaria), które wytwarzają promienie UV także przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych skóry. W solarium przeważa promieniowanie UVA nawet 15-krotnie silniejsze niż to z promieni słonecznych. Wnika ono w skórę dużo głębiej niż promienie UVB, nie powodując oparzeń, które są sygnałem do przerwania opalania.

Opalenizna a szybsze starzenie się skóry

Opaleniźnie często towarzyszy oparzenie, wywołane promieniowaniem UVB. Poza tym, promienie UVB zmniejszają ilość kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze i niszczą włókna elastyny, co wpływa na pojawienie się zmarszczek.

Opalenizna a przebarwienia

Promienie słoneczne są przyczyną pojawienia się zmian skórnych, np. znamion i przebarwień. Pod wpływem promieniowania mogą uwidocznić się też plamy charakterystyczne dla bielactwa. Oprócz niekorzystnego wyglądu, znamiona i inne zmiany skórne mogą przekształcić się w nowotwór.

 

Przebarwienia powstają wskutek działania promieni słonecznych i jednoczesnego przyjmowania leków fotouczulających. Fotouczulające działanie mają też olejki: lawendowy, piżmowego, waniliowy, bergamotkowy oraz sandałowy. Występują one np. w dezodorantach. Plamy pojawiają się też po kuracjach kwasami AHA lub BHA oraz po zabiegach depilacji i wybielania skóry.

Opalenizna a choroby skóry i problemy skórne

Opalanie wpływa niekorzystnie na zmiany trądzikowe. Początkowo je wysusza, jednak powoduje też wzrost wydzielania sebum. Tworzy się przez to większa ilość zaskórników, a zmian trądzikowych jest więcej niż przed sesją na słońcu.

 

Skóra naczyniowa również źle reaguje na działanie promieni słonecznych. Naczynka włosowate rozszerzają się pod wpływem słońca, a nawet pękają.

 

Chorzy na łuszczycę mogą odnotować niejaką poprawę po opalaniu się. Jednak nadmierna opalenizna może wysuszyć skórę. Wtedy zmiany łuszczycowe nasilają się.

 

Opalanie się nie jest też wskazane dla osób, które mają opryszczkę lub trądzik różowaty.

 

leżenie na plaży
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć czerniaka skóry?
Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry.

Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry. Witamina D a opalanie Skóra pod wpływem promieniowania UVB wytwarza witaminę D, która odgrywa niezwykle ważną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego, pomaga organizmowi skuteczniej usuwać toksyny, przyspiesza przemianę materii, a przy tym opóźnia proces starzenia się komórek i normuje ciśnienie tętnicze. Wystawiając się na działanie promieni musimy jednak pamiętać o tym, że nieracjonalne opalanie może stać się przyczyną nowotworu . Skóra, co prawda, zaopatrzona jest w naturalny filtr ochronny w postaci melatoniny, jednak przy długotrwałym przebywaniu na słońcu staje się on niewystarczający. Warunkiem bezpiecznego opalania jest dostarczenie dodatkowej osłony. Kremy z filtrem – dlaczego są tak ważne? Ochronę przez promieniowaniem słonecznym zapewniają kosmetyki z filtrem. Wbrew obiegowej opinii, ich stosowanie nie hamuje wytwarzania ani melatoniny, ani witaminy D, ale eliminuje ryzyko wysuszania się czy wiotczenia skóry, pojawiania się zmarszczek oraz przebarwień i – co najważniejsze – chroni przed nowotworem – czerniakiem skóry.   Bez odpowiednich kosmetyków skóra nie jest w stanie dawkować docierającego do niej słońca, wskutek czego zamiast cieszyć się upragnioną opalenizną, borykamy się z konsekwencjami reakcji obronnych organizmu na intensywne działanie promieni UVB.   Zaczerwienienia, swędzenie, pęcherze, obrzęk – to częste skutki nieodpowiedzialnych kąpieli słonecznych. Kiedy takie oparzenia się powtarzają, włókna kolagenowe położone w głębszych warstwach skóry przestają spełniać swoje podstawowe funkcje – skóra zaczyna się starzeć w przyspieszonym...

Kobieta w solarium
Flickr/Whatsername?/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle
Opalenizna po wizycie u kosmetyczki – to może być niebezpieczne!
Po wyjściu od kosmetyczki czujemy się piękne i zadbane. Często zapominamy o tym, że oczyszczona cera wymaga specjalnej ochrony. Zarówno promienie słoneczne, jak i wizyta na solarium mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Wychodząc od kosmetyczki czujemy się piękne i zadbane. Często zapominamy o tym, że oczyszczona cera wymaga specjalnej ochrony. Zarówno promienie słoneczne, jak i wizyta na solarium mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.   Nawet krótka wizyta w solarium poprawia nastrój i nadaje skórze zdrowy koloryt. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, których musisz być świadoma, zanim położysz się na łóżku opalającym. Należą do nich niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak na przykład oczyszczanie twarzy.   Do manualnego oczyszczania twarzy stosuje się często kwasy owocowe i glikolowe. Za ich pomocą usuwany jest martwy naskórek, dzięki czemu cera staje się gładsza i lepiej ukrwiona. Po zabiegu głębokiego oczyszczania skóra jest jednak podrażniona i szczególnie podatna na promieniowanie ultrafioletowe (UVA). Wystawienie jej na działanie lamp w solarium grozi wówczas groźnymi poparzeniami, a nawet nowotworem skóry.   Jeśli więc właśnie poddałaś się oczyszczaniu twarzy, powinnaś przynajmniej na tydzień odłożyć planowaną wizytę w solarium, a także chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych (stosując kremy z wysokimi filtrami).   Przed samodzielnym stosowaniem kosmetyków do oczyszczania twarzy koniecznie przeczytaj ulotkę i sprawdź opinie na ich temat. Jeśli natomiast zabieg wykonywany był w gabinecie kosmetycznym, wypytaj kosmetyczkę o przeciwwskazania i możliwe efekty uboczne.   Uważaj na promieniowanie słoneczne! Sprawdź,  dlaczego nadmierna opalenizna jest niezdrowa . Obawiasz się skutków nadmiernego przebywania na słońcu? Dowiedz się,  jak zdrowo się opalać i czym charakteryzuje się bezpieczne opalanie . Zbyt długo wylegiwałaś się na słońcu? Poznaj  domowe sposoby na...

Opalanie na plaży
© plprod/Fotolia.com
Fleszstyle
Jak powstają przebarwienia skóry po opalaniu? Czy można im zapobiec?
Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.

Przebarwienia posłoneczne powstają w przypadku niedostatecznej ochrony w trakcie opalania. Plamy od słońca na ciele pojawiają się także w razie zbyt dużej ekspozycji na słońce. Na powstanie przebarwień narażone są osoby mające delikatną skórę oraz opalające się w solarium.   Plamy na skórze po opalaniu są skutkiem nierównomiernego rozmieszczenia barwnika na naskórku . Problem z przebarwieniami mogą mieć: osoby często opalające się, starsze, chorujące na nadczynność tarczycy bądź niedoczynność nadnerczy oraz mające wahania hormonalne. Brązowe plamy po opalaniu Pojawiające się po opalaniu brązowe plamy na skórze i piegi to częsty problem. O ile niewielkie brązowe plamki, czyli piegi, mogą być całkiem urocze, to plamy zajmujące większą powierzchnię skóry, niekoniecznie. Ich przyczyną jest regularne opalanie się. Aby się pozbyć brązowych plam, można stosować rozjaśniające kremy lub produkty odbarwiające. Po ich usunięciu należy pamiętać o smarowaniu skóry filtrami przeciwsłonecznymi , by problem nie powrócił. Białe przebarwienia słoneczne Białe przebarwienia słoneczne pojawiające się po opalaniu mogą świadczyć o oparzeniu słonecznym . Występują u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Podobne skutki uboczne mogą zaistnieć w przypadku zażywania niektórych leków sprzedawanych na receptę.   Białe ślady widoczne po opalaniu powstają na skutek hipopigmentacji. Jest to niedobór melaniny w skórze. Pojawiają się, kiedy zniszczone zostają melanocyty – komórki produkujące melaninę. Melanina jest barwnikiem, który ma pochłaniać promienie UV. To ona odpowiada za brązowienie skóry po ekspozycji na słonce. Leki powodujące powstawanie przebarwień posłonecznych Przebarwienia słoneczne może powodować przyjmowanie leków zawierających substancje fotouczulające.   Reakcja fotoalergiczna...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner