Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
leżenie na plaży
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Jak opalać się bezpiecznie i uniknąć czerniaka skóry?

Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry.

Opalanie to jedno z tych dobrodziejstw natury, którego wszyscy potrzebujemy, bo słońce pobudza organizm do produkcji niezbędnej witaminy D. Trzeba jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, by nie narazić się na oparzenia słoneczne, udary czy czerniaka skóry.

"Hotel Paradise 3": Przed udziałem w show Maurycy zmienił nazwisko! Wcześniej robił karierę pod innym. Dlaczego?

Witamina D a opalanie

Skóra pod wpływem promieniowania UVB wytwarza witaminę D, która odgrywa niezwykle ważną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego, pomaga organizmowi skuteczniej usuwać toksyny, przyspiesza przemianę materii, a przy tym opóźnia proces starzenia się komórek i normuje ciśnienie tętnicze. Wystawiając się na działanie promieni musimy jednak pamiętać o tym, że nieracjonalne opalanie może stać się przyczyną nowotworu. Skóra, co prawda, zaopatrzona jest w naturalny filtr ochronny w postaci melatoniny, jednak przy długotrwałym przebywaniu na słońcu staje się on niewystarczający. Warunkiem bezpiecznego opalania jest dostarczenie dodatkowej osłony.

Kremy z filtrem – dlaczego są tak ważne?

Ochronę przez promieniowaniem słonecznym zapewniają kosmetyki z filtrem. Wbrew obiegowej opinii, ich stosowanie nie hamuje wytwarzania ani melatoniny, ani witaminy D, ale eliminuje ryzyko wysuszania się czy wiotczenia skóry, pojawiania się zmarszczek oraz przebarwień i – co najważniejsze – chroni przed nowotworem – czerniakiem skóry.

 

Bez odpowiednich kosmetyków skóra nie jest w stanie dawkować docierającego do niej słońca, wskutek czego zamiast cieszyć się upragnioną opalenizną, borykamy się z konsekwencjami reakcji obronnych organizmu na intensywne działanie promieni UVB.

 

Zaczerwienienia, swędzenie, pęcherze, obrzęk – to częste skutki nieodpowiedzialnych kąpieli słonecznych. Kiedy takie oparzenia się powtarzają, włókna kolagenowe położone w głębszych warstwach skóry przestają spełniać swoje podstawowe funkcje – skóra zaczyna się starzeć w przyspieszonym tempie i jest bardziej narażona na różnego typu schorzenia, również te wywołane dużo groźniejszymi od UVB promieniami UVA. Wybierając kosmetyki, warto więc sięgać po te, które chronią zarówno przed jednymi, jaki i przed drugimi. Należy przy tym zwrócić uwagę również na współczynnik SPF. Przy jasnej karnacji zalecane są kremy, w których wartość ta przekracza 15.

Podstawowe zasady bezpiecznego opalania

Wybór odpowiednich filtrów to jednak nie wszystko w zabezpieczaniu się przed czerniakiem. Aby na skórze nie pojawiły się podrażnienia, warto zrezygnować z makijażu oraz powstrzymać się od stosowania dezodorantów i perfum, które zawierają alkohol. Trzeba też zaklejać duże pieprzyki, blizny i znamiona skórne. Poza tym nie należy zapominać, że opalanie jest metodą inwazyjną, dlatego najbezpieczniej je rozpoczynać stopniowo. Na początek wystarczą 15 min. seanse, a między godz. 10 a 13, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze, lepiej w ogóle nie wystawiać się na działanie słońca – wiąże się to z ryzykiem udaru. Ponieważ szczególnej troski wymaga nie tylko skóra, ale także głowa, kapelusze i czapki z daszkiem to absolutne must have. To samo dotyczy ochrony oczu – okulary przeciwsłoneczne powinny się znaleźć w ekwipunku każdej urlopowiczki (koniecznie takie z filtrem UV!). Tak wyposażonej nic już nie przeszkodzi w spełnieniu marzenia o pięknej wakacyjnej opaleniźnie.

 
Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta z nadmierną opalenizną
© Markomarcello/Fotolia.com
Styl życia
Skutki nadmiernej opalenizny: przebarwienia, rak skóry i szybsze starzenie się skóry
Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.

Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.   Opalanie się bez filtrów ochronnych może być niebezpieczne. Nadmierne opalanie się powoduje bowiem powstawanie przebarwień i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Opalenizna a większe ryzyko pojawienia się raka skóry Promieniowanie ultrafioletowe w zbyt dużych ilościach powoduje powstawanie zmian skórnych, mogących zmienić się w raka skóry. Nowotwór ten, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powoduje śmierć nawet 65 tys. osób rocznie.   Według WHO urządzenia (np. solaria), które wytwarzają promienie UV także przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych skóry . W solarium przeważa promieniowanie UVA nawet 15-krotnie silniejsze niż to z promieni słonecznych. Wnika ono w skórę dużo głębiej niż promienie UVB, nie powodując oparzeń, które są sygnałem do przerwania opalania. Opalenizna a szybsze starzenie się skóry Opaleniźnie często towarzyszy oparzenie, wywołane promieniowaniem UVB. Poza tym, promienie UVB zmniejszają ilość kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze i niszczą włókna elastyny , co wpływa na pojawienie się zmarszczek. Opalenizna a przebarwienia Promienie słoneczne są przyczyną pojawienia się zmian skórnych, np. znamion i przebarwień . Pod wpływem promieniowania mogą uwidocznić się też plamy charakterystyczne dla bielactwa . Oprócz niekorzystnego wyglądu, znamiona i inne zmiany skórne mogą przekształcić się w nowotwór.   Przebarwienia powstają wskutek działania promieni słonecznych i jednoczesnego przyjmowania leków...

Opalanie w ciąży
© _chupacabra_/Fotolia.com
Fleszstyle
Zmiany skórne i przebarwienia – skutki opalania w ciąży
Podczas ciąży skóra robi się cieńsza, jest bardziej wrażliwa, rozciąga się i częściej bywa przesuszona. Dlatego opalanie w ciąży może być niebezpieczne – grozi poparzeniami słonecznymi i powstawaniem zmian nowotworowych. Ponadto może być przyczyną udaru cieplnego i krwawienia z dróg rodnych.

Podczas ciąży skóra robi się cieńsza, jest bardziej wrażliwa, rozciąga się i częściej bywa przesuszona. Dlatego opalanie w ciąży może być niebezpieczne – grozi poparzeniami słonecznymi i powstawaniem zmian nowotworowych. Ponadto może być przyczyną udaru cieplnego i krwawienia z dróg rodnych. Opalanie w ciąży jest niebezpieczne dla skóry Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po zapłodnieniu sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na negatywne działanie promieni UV. W efekcie niektóre zmiany skórne, jak np. pieprzyki, łatwiej mogą rozwinąć się w nowotwory, jeśli opalanie w ciąży będzie zbyt długie i intensywne. Poza tym uwrażliwiona i cienka skóra, która musi dostosowywać się do nowych kształtów i warunków, łatwiej się przebarwia. Pod wypływem słońca rozszerzają się naczynka krwionośne na skórze i mają skłonność do pękania, tworząc „pajączki” . Dlatego długie opalanie w ciąży nie jest zalecane, a każde wystawienie skóry na słońce powinno być poprzedzone aplikacją kremu z mocnym filtrem, np. SPF 30 lub SPF 50. Opalanie w ciąży może być dodatkowym obciążeniem dla organizmu Gdy ciężarna opala się, leżąc plackiem na plecach czy na boku, stwarza zagrożenie dla swego nienarodzonego dziecka. Zbyt długie przebywanie w pełnym słońcu może spowodować udar cieplny i wywołać krwawienie z dróg rodnych. Groźne jest też odwodnienie organizmu. Opalanie w ciąży może nasilać puchnięcie nóg, potęgować uczucie zmęczenia i zwiększać potliwość. Długie pozostawanie w jednej pozycji negatywnie wpływa również na kręgosłup, co może skutkować bólem pleców . Możliwe skutki opalania w ciąży dla dziecka Ciepło i promieniowanie ultrafioletowe niszczą kwas foliowy , który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka już od pierwszych tygodni od zapłodnienia. Kwas foliowy odpowiada za rozwój...

Kobieta w solarium
Flickr/Whatsername?/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle
Opalenizna po wizycie u kosmetyczki – to może być niebezpieczne!
Po wyjściu od kosmetyczki czujemy się piękne i zadbane. Często zapominamy o tym, że oczyszczona cera wymaga specjalnej ochrony. Zarówno promienie słoneczne, jak i wizyta na solarium mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Wychodząc od kosmetyczki czujemy się piękne i zadbane. Często zapominamy o tym, że oczyszczona cera wymaga specjalnej ochrony. Zarówno promienie słoneczne, jak i wizyta na solarium mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.   Nawet krótka wizyta w solarium poprawia nastrój i nadaje skórze zdrowy koloryt. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, których musisz być świadoma, zanim położysz się na łóżku opalającym. Należą do nich niektóre zabiegi kosmetyczne, takie jak na przykład oczyszczanie twarzy.   Do manualnego oczyszczania twarzy stosuje się często kwasy owocowe i glikolowe. Za ich pomocą usuwany jest martwy naskórek, dzięki czemu cera staje się gładsza i lepiej ukrwiona. Po zabiegu głębokiego oczyszczania skóra jest jednak podrażniona i szczególnie podatna na promieniowanie ultrafioletowe (UVA). Wystawienie jej na działanie lamp w solarium grozi wówczas groźnymi poparzeniami, a nawet nowotworem skóry.   Jeśli więc właśnie poddałaś się oczyszczaniu twarzy, powinnaś przynajmniej na tydzień odłożyć planowaną wizytę w solarium, a także chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych (stosując kremy z wysokimi filtrami).   Przed samodzielnym stosowaniem kosmetyków do oczyszczania twarzy koniecznie przeczytaj ulotkę i sprawdź opinie na ich temat. Jeśli natomiast zabieg wykonywany był w gabinecie kosmetycznym, wypytaj kosmetyczkę o przeciwwskazania i możliwe efekty uboczne.   Uważaj na promieniowanie słoneczne! Sprawdź,  dlaczego nadmierna opalenizna jest niezdrowa . Obawiasz się skutków nadmiernego przebywania na słońcu? Dowiedz się,  jak zdrowo się opalać i czym charakteryzuje się bezpieczne opalanie . Zbyt długo wylegiwałaś się na słońcu? Poznaj  domowe sposoby na...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner