Dziewczyna opala się na plaży.
©el.rudakova/stock.adobe.com
Fleszstyle

Jak chronić skórę przed słońcem, aby nie pojawiły się zmarszczki?

Szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które wchodzi głęboko w skórę i generuje powstawanie poważnych zmian, w tym zmarszczek. Jeśli nie chcemy, aby starzenie skóry postępowało, warto zastosować przed ekspozycją na słońce odpowiednie kosmetyki oraz domowe sposoby.

Szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które wchodzi głęboko w skórę i generuje powstawanie poważnych zmian, w tym zmarszczek. Jeśli nie chcemy, aby starzenie skóry postępowało, warto zastosować przed ekspozycją na słońce odpowiednie kosmetyki oraz domowe sposoby.

 

Należy podkreślić, że z kolei promieniowanie UVB stymuluje m.in. produkowanie witaminy D w organizmie oraz odpowiada za powstawanie pięknej opalenizny. Niezależnie od tego, istnieje grupa osób, która powinna ograniczyć ekspozycję na słońce – zalicza się do nich osoby, które palą papierosy, piją alkohol oraz regularnie przyjmuje lekarstwa, np. antybiotyki.

 

Doda ostro o seksie w "Hotelu Paradise" i "Love Island": "Nadal powinien być to skandal"

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna

 

Zmarszczki na czole czy pod oczami to efekt, którego na pewno chcemy uniknąć podczas przebywania na słońcu. Warto zatem regularnie stosować ochronę przeciwsłoneczną, która pozwala uniknąć ich przedwczesnemu pojawianiu się. Należy pamiętać, że promieniowanie UVA wpływa na fotostarzenie się skóry, z kolei za poparzenia słoneczne odpowiada promieniowanie UVB. Aby uniknąć obu niepożądanych efektów, warto zastosować odpowiedni krem z filtrem do twarzy oraz ciała.

 

Ochrona przeciwsłoneczna: Jaki preparat wybrać?

 

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na wygląd cery, w tym również jej szybsze starzenie się, dlatego podczas wakacji, urlopu, a także zawsze wtedy, gdy wystawia się twarz na słońce, należy zaopatrzyć się w kosmetyki ochronne. Kiedy przebywasz długie godziny na słońcu i chcesz użyć kremu z filtrem, należy zastosować taki, który będzie dopasowany do karnacji:

  • karnacja bardzo jasna – zaleca się SPF przynajmniej 30,
  • karnacja jasna – zaleca się SPF powyżej 20,
  • karnacja ciemna – zaleca się SPF 12-15,
  • karnacja bardzo ciemna – zaleca się SPF 8-12.

 

Sposób na zmarszczki? Nawilżanie skóry po opalaniu

 

Aby nie pojawiły się zmarszczki, warto również zadbać o skórę po opalaniu. Należy nawodnić organizm od wewnątrz (pić dużo wody) oraz nawilżyć ją od zewnątrz, czyli nanieść krem, balsam lub mleczko po opalaniu. Można wybrać mleczko, które zawiera połączenie kwasu hialuronowego oraz lipidów, dzięki którym skóra otrzyma odpowiednią porcję nawilżenia. Takie produkty łagodzą objawy odwodnienia skóry, odbudowują płaszcz hydrolipidowy, ale też przygotowują skórę na dalsze działanie promieni słonecznych.

Kram z filtrem na opalanie
© verona_studio/Fotolia.com
Fleszstyle
Filtry przeciwsłoneczne - wszystkie niezbędne informacje. Co oznaczają skróty SPF, UVA i UVB?
Filtry przeciwsłoneczne - wszystkie niezbędne informacje. Co oznaczają skróty SPF, UVA i UVB?

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest niezwykle ważna, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym. Fale UVA i UVB przyczyniają się do starzenia się skóry oraz chorób nowotworowych. Zbytnia ekspozycja na słońce skutkuje oparzeniami i plamami na skórze. Jak jednak dobrać produkty odpowiednie do swoich potrzeb? Znajdziesz tutaj wszystkie niezbędne informacje dotyczące ochrony przeciwsłonecznej: stopnie ochrony słonecznej SPF , różnice między promieniowaniem UVA i UVB oraz pomoc w doborze odpowiedniego filtra. Wskaźnik ochrony słonecznej SPF - co oznacza? SPF to Sun Protection Factor , który określa o ile dłużej możemy przebywać na słońcu po aplikacji kremu przeciwsłonecznego. Teoretycznie jeśli u jakiejś osoby  rumień słoneczny pojawia się już po 10 minutach, to po aplikacji kremu 5 SPF czas ten wydłuży się do 50 minut. Czas bezpiecznego przebywania na słońcu przemnaża się przez znacznik SPF nakładanego produktu. Stopnie ochrony przeciwsłonecznej według wskaźnika SPF: do 10 SPF - niska ochrona 15-20 SPF - średnia ochrona 30 SPF - wysoka ochrona 50 SPF i więcej - bardzo wysoka ochrona Jest jednak jeszcze druga kwestia. Filtr nie ochrania nas całkowicie przed promieniowaniem . Czym niższy wskaźnik SPF, tym więcej przepuszczonych promieni słonecznych. Przyjmuje się, że w przybliżeniu filtry chronią przed następującą ilością promieni słonecznych : 2  SPF  –  25-30 % 4-6 SPF  – 50% 10 SPF – 85% 15 SPF  – 93-96 %  25 SPF  – 96% 30-50 SPF  – 98 % 60 SPF i więcej – 98,5 % Warto również wybierać produkty, które będą nas chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB . Promieniowanie...

Ochrona skóry podczas opalania
© paultarasenko/Fotolia.com
Fleszstyle
Ochrona przeciwsłoneczna – jak ochronić skórę przed działaniem szkodliwego promieniowania?
Oparzenia słoneczne są efektem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Towarzyszy im ból, pieczenie, zaczerwienienie skóry, a po kilku dniach również jej złuszczanie. W celu uniknięcia przykrych dolegliwości związanych z oparzeniami słonecznymi, warto im zawczasu zapobiegać, stosując kremy z filtrem dostosowanym do fototypu skóry.

Oparzenia słoneczne są efektem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Towarzyszy im ból, pieczenie, zaczerwienienie skóry, a po kilku dniach również jej złuszczanie. W celu uniknięcia przykrych dolegliwości związanych z oparzeniami słonecznymi, warto im zawczasu zapobiegać, stosując kremy z filtrem dostosowanym do fototypu skóry.   Konsekwencją długotrwałej ekspozycji na słońce mogą być nie tylko oparzenia słoneczne, ale również udar cieplny , który jest wynikiem przegrzania organizmu. W grupie ryzyka znajdują się osoby, zmagające się z cukrzycą, otyłością oraz przyjmujące leki przeciwhistaminowe i antydepresyjne. Takie osoby powinny w szczególności unikać ekspozycji na słońce. Ochrona przeciwsłoneczna - w jakich godzinach się opalać? Oparzenia słoneczne są częstym skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, zwłaszcza w okresie letnim, pełnym wakacyjnych wycieczek nad jezioro. Naturalną konsekwencją oparzeń słonecznych jest reakcja zapalna , która cechuje się zaczerwienieniem skóry. Bardzo często towarzyszy jej ból, bąble, pieczenie, a po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów, pojawia się również złuszczanie martwego naskórka. Podstawą w zapobieganiu oparzeniom słonecznym jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Ponadto zaleca się unikać opalania w czasie największej aktywności słońca, a więc pomiędzy godziną 11 a 15. Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym Oprócz unikania nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe najlepszym sposobem na zapobieganie oparzeniom słonecznym jest stosowanie kosmetyków z filtrem . Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest wybór preparatów, chroniących zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Pierwsze z wymienionych typów...

Kram z filtrem na opalanie
© verona_studio/Fotolia.com
Fleszstyle
Nieskuteczna ochrona przeciwsłoneczna: krem z filtrem z poprzedniego sezonu, w małych ilościach i jedynie na słońcu
Krem z filtrem najlepiej nałożyć około 30 minut przed wyjściem na słońce. Faktor powinien być dobrany do stopnia nasłonecznienia. Kosmetykiem należy dokładnie posmarować wszystkie miejsca wystawiane na słońce.

Krem z filtrem najlepiej nałożyć około 30 minut przed wyjściem na słońce. Faktor powinien być dobrany do stopnia nasłonecznienia. Kosmetykiem należy dokładnie posmarować wszystkie miejsca wystawiane na słońce.   Preparaty z filtrem chronią skórę przed poparzeniami. Smarowanie ciała to oczywistość, warto jednak pamiętać także o zabezpieczeniu ust balsamem lub pomadką z filtrem. Należy też chronić skórę głowy, np. używając nakrycia głowy lub smarując przedziałek kremem ochronnym. Nieodpowiednio dobrany faktor kremu z filtrem Podczas zakupu kremu z filtrem należy zwrócić uwagę na faktor, czyli cyfrę umieszczoną na opakowaniu, która oznacza wysokość ochrony przeciwsłonecznej. Wyższe filtry nakłada się przy dużym nasłonecznieniu. Wybór kosmetyku zależy także od rodzaju karnacji – im jaśniejsza, tym mocniejszy faktor jest niezbędny. Użycie kremu z filtrem dopiero na plaży Kolejny błąd popełniany przy używaniu kremu z filtrem to nakładanie go dopiero przed samym opalaniem. Powinno się to robić około 30 minut przed wyjściem na słońce . Najlepiej zabezpieczyć skórę znajdując się jeszcze w domu. Wyjątek to filtry mineralne , które chronią skórę od razu po posmarowaniu nimi. Nakładanie zbyt małej ilości kremu Bardzo ważna jest ilość kosmetyku, którą się stosuje. Należy dokładnie posmarować wszystkie miejsca , które będą wystawione na słońce. Zbyt mała ilość zapewnia niższą ochronę niż ta przedstawiona na etykiecie opakowania. Przykładowo, na twarz najlepiej stosować 1-1,25 ml krem (można sprawdzić ile to jest, np. używając strzykawki). Trzeba wiedzieć, że kosmetyk z filtrem stosowany na makijaż nie zapewni oczekiwanej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Jednorazowa aplikacja kosmetyków z filtrem Warto pamiętać, że...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner