Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Trzy młode kobiety opalają się nad brzegiem basenu.
©Netfalls/stock.adobe.com
Styl życia

Opalanie – korzyści i zagrożenia ekspozycji na działanie promieni słonecznych

Umiarkowana ekspozycja na słońce pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój, powoduje wzrost libido i umożliwia syntezę witamin z grupy D. Ważne jednak jest, by korzystać ze słońca w sposób rozsądny, nie dopuszczać do poparzeń, które mogą nie tylko przyspieszać fotostarzenie się skóry, ale też zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka.

Umiarkowana ekspozycja na słońce pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój, powoduje wzrost libido i umożliwia syntezę witamin z grupy D. Ważne jednak jest, by korzystać ze słońca w sposób rozsądny, nie dopuszczać do poparzeń, które mogą nie tylko przyspieszać fotostarzenie się skóry, ale też zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka.

 

Długotrwałe opalanie się powoduje deficyt wody w naskórku, przez co dochodzi do przesuszenia skóry. Konsekwencją tego jest pojawianie się zmarszczek i nieestetycznych przebarwień.

 

Opalanie a witamina D3

 

Ekspozycja skóry na słońce umożliwia syntezę witamin z grupy D, które m.in. korzystnie wpływa na mineralizacje kości, płodność i wzrost libido. I nie ma konieczności leżenia na plaży w bikini, wystarczy 20% obszaru ciała, które będzie poddane ekspozycji promieni słonecznych przez około 10-20 minut dziennie.

 

Fotostarzenie się skóry i zjawisko teleangiektazji (pękanie naczyń krwionośnych)

 

Photoaging, czyli fotostarzenie się skóry, nie jest przyspieszonym starzeniem się skóry pod wpływem słońca, ale procesem powodującym powstawanie uszkodzeń niektórych struktur komórkowych oraz hamowanie niektórych procesów regeneracyjnych, wskutek czego dochodzi do pogłębienia uszkodzenia. Osoby, które nadmiernie się opalają, z reguły wyglądają na starsze niż są w rzeczywistości. Pojawienie się na ciele bruzd, np. charakterystycznych dla osób pracujących fizycznie na roli jest objawem przewlekłego uszkodzenia posłonecznego skóry. Zaliczyć do niego można także skórę romboidalną na karku, która jest najbardziej charakterystycznym objawem fotostarzenia. Do innych symptomów można zaliczyć, też m.in. nadmierne przesuszenie skóry, w wyniku czego staje się ona wiotka, cienka (pergaminowa) podatna na uszkodzenia i powstawanie zmarszczek, zmian barwnikowych, naczyniowych oraz rumienia.

 

Teleangiektazja to rozszerzanie, a nawet pękanie najdrobniejszych naczyń krwionośnych pod wpływem nadmiernej i długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wskutek niego dochodzi do powstawania tzw. pajączków. Osoby, które cierpią z powodu zbyt kruchych naczyń krwionośnych i mają skłonność do ich pękania powinny szczególnie chronić skórę przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jak opalać się bezpiecznie? Modelka na plaży
East News
Fleszstyle
Lubisz się opalać? Przeczytaj koniecznie ten tekst
Lubisz się opalać? Przeczytaj koniecznie ten tekst

Lubisz plażowanie? Kto nie lubi! Ale opalaj się z głową. Podpowiadamy, jakie filtry stosować i jak ich używać. I przedstawiamy najlepsze nowości na rynku! Jak stosować kremy z filtrami UV? Najważniejsze byś pamiętała, że kremy z filtrami UV nie chronią cały dzień! Musisz dokładać kolejne porcje regularnie - co dwie godziny i po każdej kąpieli . Nawet jeśli twój krem jest wodoodporny (przecież wycierasz się ręcznikiem lub na nim kładziesz - coś się na pewno zetrze). Nie zapominaj też o ochronie twarzy, która starzeje się głównie - jak wskazują badania - właśnie od promieni UV! Dlatego filtry UV na buzię powinnaś nakładać nie tylko na plaży, ale i w mieście, każdego dnia. Jeśli masz alergie lub wrażliwą skórę, używaj tylko kremów dla wrażliwców i alergików. A po powrocie z plaży od razu idź pod prysznic, by zmyć z siebie sól, pot i piasek, i posmaruj się bogatym kremem po opalaniu. Jakie nowości są naszym zdaniem najbardziej godne polecania? Zobaczysz w naszej galerii!

kobieta z nadmierną opalenizną
© Markomarcello/Fotolia.com
Styl życia
Skutki nadmiernej opalenizny: przebarwienia, rak skóry i szybsze starzenie się skóry
Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.

Mimo wielu zalet, które ma światło słoneczne, np. przeciwdziałanie depresji i ułatwianie zasypiania, nadmierna opalenizna jest niezdrowa. Powoduje m.in. zmiany barwnikowe w skórze, mogące zmienić się w nowotwory.   Opalanie się bez filtrów ochronnych może być niebezpieczne. Nadmierne opalanie się powoduje bowiem powstawanie przebarwień i zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Opalenizna a większe ryzyko pojawienia się raka skóry Promieniowanie ultrafioletowe w zbyt dużych ilościach powoduje powstawanie zmian skórnych, mogących zmienić się w raka skóry. Nowotwór ten, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powoduje śmierć nawet 65 tys. osób rocznie.   Według WHO urządzenia (np. solaria), które wytwarzają promienie UV także przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych skóry . W solarium przeważa promieniowanie UVA nawet 15-krotnie silniejsze niż to z promieni słonecznych. Wnika ono w skórę dużo głębiej niż promienie UVB, nie powodując oparzeń, które są sygnałem do przerwania opalania. Opalenizna a szybsze starzenie się skóry Opaleniźnie często towarzyszy oparzenie, wywołane promieniowaniem UVB. Poza tym, promienie UVB zmniejszają ilość kwasu hialuronowego znajdującego się w skórze i niszczą włókna elastyny , co wpływa na pojawienie się zmarszczek. Opalenizna a przebarwienia Promienie słoneczne są przyczyną pojawienia się zmian skórnych, np. znamion i przebarwień . Pod wpływem promieniowania mogą uwidocznić się też plamy charakterystyczne dla bielactwa . Oprócz niekorzystnego wyglądu, znamiona i inne zmiany skórne mogą przekształcić się w nowotwór.   Przebarwienia powstają wskutek działania promieni słonecznych i jednoczesnego przyjmowania leków...

Dziewczyna opala się na plaży.
©el.rudakova/stock.adobe.com
Fleszstyle
Jak chronić skórę przed słońcem, aby nie pojawiły się zmarszczki?
Szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które wchodzi głęboko w skórę i generuje powstawanie poważnych zmian, w tym zmarszczek. Jeśli nie chcemy, aby starzenie skóry postępowało, warto zastosować przed ekspozycją na słońce odpowiednie kosmetyki oraz domowe sposoby.

Szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które wchodzi głęboko w skórę i generuje powstawanie poważnych zmian, w tym zmarszczek. Jeśli nie chcemy, aby starzenie skóry postępowało, warto zastosować przed ekspozycją na słońce odpowiednie kosmetyki oraz domowe sposoby.   Należy podkreślić, że z kolei promieniowanie UVB stymuluje m.in. produkowanie witaminy D w organizmie oraz odpowiada za powstawanie pięknej opalenizny. Niezależnie od tego, istnieje grupa osób, która powinna ograniczyć ekspozycję na słońce – zalicza się do nich osoby, które palą papierosy, piją alkohol oraz regularnie przyjmuje lekarstwa, np. antybiotyki.   Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna   Zmarszczki na czole czy pod oczami to efekt, którego na pewno chcemy uniknąć podczas przebywania na słońcu. Warto zatem regularnie stosować ochronę przeciwsłoneczną, która pozwala uniknąć ich przedwczesnemu pojawianiu się. Należy pamiętać, że promieniowanie UVA wpływa na fotostarzenie się skóry , z kolei za poparzenia słoneczne odpowiada promieniowanie UVB. Aby uniknąć obu niepożądanych efektów, warto zastosować odpowiedni krem z filtrem do twarzy oraz ciała.   Ochrona przeciwsłoneczna: Jaki preparat wybrać?   Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na wygląd cery, w tym również jej szybsze starzenie się, dlatego podczas wakacji, urlopu, a także zawsze wtedy, gdy wystawia się twarz na słońce, należy zaopatrzyć się w kosmetyki ochronne. Kiedy przebywasz długie godziny na słońcu i chcesz użyć kremu z filtrem, należy zastosować taki, który będzie dopasowany do karnacji: karnacja bardzo jasna – zaleca się SPF przynajmniej 30, karnacja jasna – zaleca się SPF powyżej 20, karnacja ciemna –...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner