Dentysta wyrywa zęba kobiecie.
©starush/fotolia
Styl życia

Wyrywanie zęba – na czym polega, na co zwrócić uwagę, jakie mogą być komplikacje

Wyrywanie zęba to zabieg prosty choć bardzo bolesny. Gdy został wykonany prawidłowo, rana po nim może goić się nawet do 3 tygodni.

Wyrywanie zęba to zabieg prosty choć bardzo bolesny. Gdy został wykonany prawidłowo, rana po nim może goić się nawet do 3 tygodni.

 

Wyrywanie zęba, inaczej ekstrakcja lub usuwanie, to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zęba z zębodołu. Przeprowadza się go przy użyciu kleszczy, najczęściej stosując miejscowe znieczulenie. Często dodatkowo wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie zęba. Decyzję o ekstrakcji podejmuje stomatolog lub chirurg.

Na czym polega usuwanie zęba?

Zabieg chirurgiczny ekstrakcji zęba polega na zerwaniu więzadeł, które trzymają zęba w zębodole. Kolejno dokonuje się jego zwichnięcia i wyrwania. Na koniec oczyszcza się zębodół i zakłada się na niego opatrunek. Gdy ząb jest prawidłowo usunięty, gojenie dziąsła może trwać od 2 do 3 tygodni.

Kiedy wyrwać ząb?

Najczęściej zęby wyrywa się, gdy:

 • tkanka zęba jest zniszczona – w przypadku, gdy nie nadaje się do odbudowy protetycznej ani zachowawczej,
 • zęby są zatrzymane – gdy zęby są całkowicie wykształcone, jednak zatrzymały się w tkance kostnej szczęki (najczęściej dotyczy to tzw. zębów mądrości, czyli ósemek),
 • próchnica zaatakowała ząb – w przypadku, gdy choroba dotarła do trzonu i nie jest możliwa jego odbudowa,
 • w jamie ustnej nie ma wystarczająco miejsca na kolejny ząb,
 • korony lub korzenie zęba są w nieodwracalnym stopniu uszkodzone,
 • ząb jest zaatakowany przez ostry stan zapalny, który doprowadził do silnego zakażenia,
 • występuje schorzenie przyzębia, które prowadzi do rozchwiania zębów (np. paradontoza).

Przeciwwskazania do wyrwania zęba

Nie zaleca się wyrywania zęba, jeśli:

 • ząb znajduje się niedaleko bądź bezpośrednio w guzie nowotworowym, lub na naczyniaku krwionośnym,
 • występuje opryszczka, szczękościsk, białaczka, hemofilia, anemia, nadczynność tarczycy, niedobór żelaza, skaza krwotoczna, cukrzyca, choroba serca, nadciśnienie tętnicze, ciąża, miesiączka.

Możliwe powikłania

U osób, które poddały się zabiegowi usuwania zębów, mogą wystąpić powikłania.

 • Suchości zębodołów – dochodzi do nich poprzez nieumyślne wypłukanie skrzepu lub poprzez brak jego wytworzenia. Skutkuje to możliwością pojawienia się bakterii w zębodole. W takim przypadku jak najszybciej należy udać się ponownie do dentysty.
 • Bóle i opuchnięcia – pojawiają się najczęściej po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych. Leczy się je poprzez zimne okłady lub przyjmowanie antybiotyków, które przepisze dentysta.
 • Obfite krwawienie rany – pojawiają się u osób przyjmujących leki na rozrzedzenie krwi lub mających problemy z krzepnięciem krwi. Aby się przed nim uchronić, należy poinformować o tym dentystę przed zabiegiem.

Wskazania po wyrwaniu zęba

Po ekstrakcji zęba nie należy jeść ani pić przez dwie godziny. Gdy ból się nasila, warto stosować miejscowe okłady. Zęby, które zostały usunięte, powinno się jak najszybciej zastępować implantami. Jeśli zębodół długo pozostaje pusty, nachodzą na niego sąsiednie zęby.


 
mężczyzna z bolącym zębem
©inesbazdar/fotolia
Styl życia
Stan zapalny zęba – ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony
Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.

Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.   Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Sprzyjające dla rozwoju bakterii jest jedzenie słodyczy czy niewłaściwa higiena. Stan zapalny zęba – przyczyny Głównymi przyczynami stanu zapalnego zęba są ubytki spowodowane przez próchnicę , niewłaściwe leczenie, czy urazy kości zębowej. Innymi czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się stanu zapalnego są komplikacje po leczeniu czy szlifowaniu zębów. Stan zapalny zęba – objawy Pierwszy objaw stanu zapalnego zęba to silna wrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki i ból występujący zazwyczaj w największym nasileniu nocą . Zapalenie miazgi zębowej powoduje też ból przy występujący przy gryzieniu lub dotyku okolic chorego zęba. Niekiedy występuje też gorączka, opuchnięcia okolicy zęba i bóle głowy. Kiedy dochodzi do martwicy zęba, w okolicy zęba tworzy się przetoka dziąsłowa i występują zmiany okołowierzchołkowe. Stan zapalny zęba – rodzaje Stan zapalny zęba można podzielić na trzy rodzaje: ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony . Ten pierwszy charakteryzuje się łagodnym bólem i krótkim czasem występowania. Zapalenie przewlekłe trwa zazwyczaj długo i nie zawsze towarzyszy mu ból. Inaczej jest w przypadku zapalenia przewlekle zaostrzonego. Wówczas dolegliwość jest wydłużona i na początku nie ma objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczyna pojawiać się intensywny ból , trwający od kilku minut do kilku godzin, a dziąsło w okolicach bolącego zęba może spuchnąć. Stan zapalny zęba – leczenie Na początku leczenie stanu...

Kobieta siedzi w kuchni, jest skrzywiona, bo swędzą ją zęby i dziąsła
©WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy zęby swędzą i łaskoczą – co oznacza mrowienie w zębach?
Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.

Swędzenie zębów i dziąseł to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Mrowienie w jamie ustnej jest zazwyczaj oznaką stanów zapalnych, infekcji i urazów. Może być też skutkiem bruksizmu (zgrzytania zębami) lub świadczyć o alergii. U kobiet ciężarnych swędzenie zębów to jeden z pierwszych objawów zapalenia dziąseł.   Wiele osób uskarża się na swędzenie zębów przy przeziębieniu i grypie, zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszy silny katar. Kiedy choroba ustępuje, mrowienie w zębach również ustaje. Przyczyny tej dolegliwości nie są do końca znane. Swędzenie dziąseł i zębów – objaw chorób jamy ustnej Swędzenie zębów i mrowienie w okolicy dziąseł to nietypowe objawy, których nie należy lekceważyć. Ta pozornie niegroźna dolegliwość może świadczyć o poważnych chorobach. Jeśli mrowienie odczuwalne jest wewnątrz zęba, jego przyczyną jest najczęściej stan zapalny . Swędzenie rozszerzone na dziąsła i kieszonki dziąsłowe może świadczyć o infekcji bakteryjnej i chorobach przyzębia. Najczęstsze schorzenia i urazy objawiające się swędzeniem w jamie ustnej to: ropień zęba, ropień okołowierzchołkowy, zapalenie miazgi, choroby przyzębia (np. parodontoza), ubytki w jamie ustnej – ukruszenia, złamania, spękania zębów. Swędzące zęby mogą być objawem alergii Uczucie łaskotania w jamie ustnej może być również spowodowane alergią . Uczulać mogą na przykład przyjmowane pokarmy i substancje wchodzące w skład past do zębów. Właściwości drażniące mają często dodatki smakowe do past (mentol, mięta), substancje pieniące, (cocamidopropyl betaine), granulki ścierające i parabeny . Swędzenie może być także reakcją na świeżo założone plomby – jeśli objawy utrzymują się dłużej...

pani z bolącym zębem
©vladimirfloyd/fotolia
Styl życia
Martwy ząb – czy możliwy jest ból?
Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie.

Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie. Martwy ząb – czym jest? O martwym zębie mówimy wtedy, gdy doszło do obumarcia miazgi, czyli tkanki, występującej wewnątrz zęba na skutek zaawansowanej próchnicy. Ból pojawia się, kiedy bakterie znajdujące się w środku zęba znajdą się w tkankach okołowierzchołkowych, a to wywoła zapalenie zęba. Ból martwego zęba – czy to możliwe? Ból martwego zęba może pojawić się bezpośrednio po leczeniu kanałowym . Ząb sam z siebie nie boli, gdyż jest martwy, a ból wynika z podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych zęba i otaczających go tkanek ozębnej . Jeśli po leczeniu kanałowym wystąpi taka dolegliwość, prawdopodobnie świadczy to o procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Dlatego też, zaleca się wykonanie zdjęcia, by ocenić czy leczenie kanałowe było przeprowadzone prawidłowo. Ból martwego zęba może być spowodowany jego przeciążeniem, co wynika ze zbyt wysokiej korony protetycznej zęba . Nieprawidłowo dopasowana do zgryzu korona wiąże się z dolegliwościami bólowymi, zwykle nasilającymi się przy nagryzaniu szczęki. Martwy ząb – jak leczyć? Jeśli martwy ząb można uratować, a nie jest konieczne jego usunięcie, warto zabiegać o leczenie zachowawcze. Nie należy zwlekać z leczeniem martwego zęba, gdyż szanse na jego zachowanie maleją . Warto poddać się RTG kontrolnemu bądź ponownemu leczeniu endodontycznemu.   Wstawienie nowego zęba może być kosztowne. Zobacz,  ile kosztuje implant zęba: implanty tytanowe i cyrkonowe .  Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Zobacz, czym objawia się  stan zapalny zęba i jak wygląda leczenie stanu...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner