Matka z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com

Toksyczna matka, czyli jak miłość rani dziecko

Matka z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com

Toksyczna matka to taka, która bywa nadopiekuńcza, zbyt troskliwa i wnikająca w całe życie swojego dziecka. Jej zachowanie wpływa destrukcyjnie na życie jej dzieci w przyszłości. Są one obarczone ciągłym poczuciem winy za to, że niewystarczająco kochają swoje matki.

 

Mogłoby się wydawać, że dziecko w relacji z matką czuje się najlepiej. Któż będzie je mocniej kochał, troszczył się o nie i ochraniał przed niebezpieczeństwem? Jednak nadmierna opieka toksycznej matki stwarza sytuację, w której jej syn lub córka stają się od niej uzależnieni emocjonalnie.

Toksyczna matka wychowa toksyczną matkę

Dzieci w relacji z toksyczną matką czują przede wszystkim wzmożone poczucie winy – że nie kochają jej wystarczająco, że nie poświęcają jej dostatecznie dużo czasu, że mają własne życie. W takiej więzi wciąż egzekwuje się ilość spędzanego czasu i powtarzają się pytania: Dlaczego wychodzisz? Zostań ze mną i pooglądaj telewizję? Po co spotykasz się ze znajomymi? Chcesz zostawić matkę samą?

 

Dziecko wychowywane przez toksyczną matkę:

  • żyje w ciągłym poczuciu winy, że nie zachowuje się właściwie, aby uszczęśliwić matkę (w życiu dorosłym ma wyrzuty sumienia, że zakłada własną rodzinę),
  • odczuwa ciągłe napięcie wynikające z zaburzonych zachowań matki, która wypytuje o wszystko, sprawdza i nadzoruje,
  • odczuwa lęk przed niespełnieniem oczekiwań matki przekłada na relacje z innymi ludźmi, a co najistotniejsze – zaburza to jego relacje damsko-męskie,
  • nie umie nawiązać zdrowych relacji z otoczeniem, przez co duża część dzieci z powodu relacji z toksyczną matką pozostaje w domach rodzinnych i nie zakłada własnych rodzin,
  • boi się wchodzić w nowe relacje, ponieważ boi się doświadczać kolejnej kontroli i nadopiekuńczości,
  • najczęściej w dorosłym życiu w relacji z własnymi dziećmi (jeżeli już uda się wyjść z toksycznej relacji z matką) powiela toksyczne zachowanie, przekazując następnemu pokoleniu nieprawidłowe wzorce zachowania.

Jak funkcjonuje dziecko w relacji z toksyczną matką?

Dziecko wychodzi z relacji z toksyczną matką zalęknione i wbrew pozorom zakompleksione. Mimo nadmiernego uczucia miłości matczynej całe życie słyszało, że nie poradzi sobie w życiu i wciąż było wyręczane. Toksyczna matka wyręcza swoje dzieci z wszelkich obowiązków, co sprawia, że nie potrafią samodzielnie działać. Przeważnie bezrefleksyjnie wykonują jej polecenia przez co nie myślą przyszłościowo, boją się mieć własne zdanie i indywidualne spojrzenie na świat.

 

Toksyczna matka nie opuszcza nigdy własnego dziecka. Nawet jeżeli potomstwo opuszcza dom rodzinny, matka może zbyt często dzwonić, dopominając się o uwagę i zainteresowanie. Może również przeszkadzać dziecku w znalezieniu partnera życiowego lub w funkcjonowaniu jego związku.

 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47