Dobra nauka to taka, w której szybko i skutecznie przetwarzamy i zapamiętujemy informacje. Gromadzenie nowych wiadomości może być świetną zabawą – w tym celu należy przede wszystkim uruchomić wyobraźnię. Aby uczyć się skutecznie, należy pamiętać o ważnej roli relaksu i przerw.

Reklama

Jak się uczyć – szybko i przyjemnie

Lewa półkula odpowiada przede wszystkim za myślenie analityczne, logikę, zaś prawa – za wyobraźnię, twórczość, myślenie holistyczne, czyli całościowe. Aby uczyć się efektywnie, należy połączyć działanie lewej i prawej półkuli. Służą temu:

  • Mapy myśli (z ang. mind mapping, inaczej drzewka mentalne) – są to nielinearne notatki, które prowadzą od informacji ogólnych do szczegółowych. Można je wykorzystywać zarówno do notowania informacji słyszanych, jak i tych utrwalonych na piśmie. Informacje zapisuje się drukowanymi literami na gałęziach, używając do tego celu różnych kolorów.

  • Mnemotechniki – techniki zapamiętywania, które opierają się o tworzenie tzw. „żywych obrazów”, zgodnie z zasadą akcja plus obraz równa się pamięć. Skuteczna nauka umożliwia zapamiętywanie numerów, dat, haseł, treści wygłaszanych ustnie i książek. Jedną z najbardziej znanych mnemotechnik jest łańcuchowa metoda skojarzeń, która polega na łączeniu wyrazów w pary za pomocą tzw. mentalnego kleju.

Zobacz także

Zanim zaczniesz się uczyć zrelaksuj się – zamknij oczy, pomyśl o czymś przyjemnym, włącz relaksacyjną muzykę. Co 30 minut najlepiej zrobić kilkuminutową przerwę, np. wyjść na świeże powietrze – zwiększa się wówczas żywotność komórek nerwowych w hipokampie (zobacz badania: http://www.pnas.org/content/112/11/3541.full).

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama