para kłóci się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak przetrwać zerwane zaręczyny: żałoba, wsparcie i aktywność

Wszystko było już ustalone. Lista gości, sala, zespół. Ale coś się wydarzyło. Zerwane zaręczyny, jak każdy koniec związku, zawsze wiążą się z mnóstwem negatywnych emocji.

Wszystko było już ustalone. Lista gości, sala, zespół. Ale coś się wydarzyło. Zerwane zaręczyny, jak każdy koniec związku, zawsze wiążą się z mnóstwem negatywnych emocji.

 

Zakończeniu każdego związku towarzyszy ból i smutek. Jeśli byliście ze sobą długo, poczucie pustki w życiu może być jeszcze większe – w końcu partner lub partnerka byli w planach na następne miesiące czy lata. Teraz czeka cię przeorganizowanie całego życia. A co, jeśli już nikogo nie poznasz? Takie obawy są naturalne.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z fasolki szparagowej

Żałoba po związku

Być może brzmi to strasznie, ale tak naprawdę każdemu rozstaniu (bez względu na to, czy to koniec związku, czy śmierć bliskiej osoby) towarzyszą podobne emocje – smutek, żal, bunt, lęk, zagubienie. Niezależnie od tego, dlaczego relacja się kończy, zawsze potrzebny jest okres żałoby. To czas na to, by pożegnać się z dawnym życiem, wspomnieniami, przyzwyczajeniami. Odreaguj, przepłacz swój ból i smutek, daj sobie czas. Przyjaciele twierdzą, że przyda ci się klin? Weź pod uwagę, że możesz po tym czuć się jeszcze gorzej i mogą cię dręczyć wyrzuty sumienia, że ktoś został wykorzystany, by uśmierzyć twój ból.

Wsparcie bliskich

Wsparcie bliskich jest potrzebne w każdej trudnej chwili. Niektórzy potrzebują zaszyć się na chwilę w domu, ale nieoceniona jest też świadomość, że zaufani przyjaciele w każdej chwili wysłuchają, porozmawiają lub nawet odwrócą na chwilę uwagę od negatywnych emocji. W kryzysowych sytuacjach zdarza się, że pogrążeni w smutku, kompletnie zapominamy o tak prozaicznych rzeczach jak higiena, jedzenie, przestajemy dbać o zdrowie. Bliska osoba pomoże nam przejść przez ten trudny czas. Jeśli ten stan się utrzymuje, warto rozważyć pomoc psychologa, ponieważ może to być początek depresji i może zajść potrzeba wsparcia lekami psychotropowymi.

Nie zapominaj o aktywności

Mówi się, że praca fizyczna to najlepszy odpoczynek dla umysłu. Spróbuj zacząć ćwiczyć regularnie – biegaj, pływaj, jeźdź na rowerze. Wysiłek fizyczny pozwoli ci się oderwać od negatywnych myśli, a jednocześnie będzie stymulować wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. To ci pomoże złagodzić ból. Przy okazji poprawisz swoją formę, a w zdrowym ciele, zdrowy duch. Koniec związku nie oznacza końca związków w twoim życiu w ogóle! A z zadbanym ciałem szybciej zwrócisz uwagę kolejnego partnera czy partnerki.

Jak to jest być singlem

Przypomnij sobie, jak to jest – być singlem. Może to dobry moment, żeby wrócić do starych pasji? Zanim zaczniesz kolejny związek, zakończ całkiem poprzedni. Nie bądź z kimś tylko po to, by zagłuszyć samotność. Nowa relacja nie może być „na pocieszenie”. To byłoby krzywdzące dla drugiej osoby i z pewnością niekomfortowe dla ciebie. Postępując w ten sposób, nie zbudujesz wartościowego partnerskiego związku, który powinien opierać się na szczerości i zaufaniu. Poza tym nie jest niczym niezwykłym ponownie schodzenie się, nawet po zerwanych zaręczynach. Jednak chęć powrotu może mieć różne przyczyny. Jeśli zdecydujecie się znów zawalczyć o was związek, relacje, które wydarzyły się w międzyczasie, mogą wszystko skomplikować. Pamiętasz legendarny serial „Przyjaciele” parę Ross-Rachel? W wyniku nieporozumienia, Ross zinterpretował ostrą kłótnię jako koniec związku, po czym spędził noc z inną kobietą. Następnego dnia Rachel, gdy wszystko przemyślała, przyszła do niego, chcąc wszystko naprawić. Mimo rozstań i powrotów, ten incydent powracał jak bumerang, psując to, co udało im się odbudować. Zanim zrobisz coś, co może mieć daleko idące konsekwencje, ochłoń, przemyśl wszystko i daj sobie czas.

 

smutna kobieta siedząca na schodach
© eldarnurkovic/Fotolia.com
Styl życia
Bolesne rozstania – jak sobie poradzić po zerwaniu?
Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.

Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.   Jeśli nie pogodziłaś się jeszcze całkiem z rozstaniem, nie myśl o nowym związku. Daj sobie czas na uspokojenie i wyciszenie. Od razu po rozstaniu – wyrzuć z siebie emocje Niezależnie od tego, czyja była decyzja o zerwaniu, rozstanie z chłopakiem zawsze jest trudne. Zupełnie naturalne są smutek i rozżalenie, jakie się po nim pojawiają. Nie tłum w sobie emocji, ponieważ dzięki temu nie znikną, a tylko będą dłużej ci towarzyszyć. Spróbuj znaleźć jakiś sposób na ich rozładowanie. Możesz np. spotkać się z przyjaciółką lub przyjacielem, którzy cię wysłuchają bez dawania nikomu nieprzydatnych porad typu „weź się w garść”. Obecność kogoś, kto zrozumie twój żal, jest bardzo ważna, tak jak wyrzucanie z siebie negatywnych emocji. Pamiętaj jednak, żeby robić to w pewnych granicach – pisanie na portalach społecznościowych o rozstaniu z chłopakiem czy też wypisywanie na jego profilu niepochlebnych komentarzy to bardzo zły pomysł. W sytuacji, gdy jest w tobie dużo gniewu, który musi mieć jakieś ujście, spróbuj znaleźć sposób, który nie zaszkodzi nikomu i nie przedstawi ciebie w złym świetle. Emocje możesz rozładować: przelewając je na papier, pisząc w pamiętniku lub choćby na pojedynczych kartkach papieru, które możesz potem zniszczyć; ćwicząc – gniew sprawia, że jesteś pełna energii, więc wykorzystaj ją i wybierz się na jogging albo fitness ; podczas ćwiczeń organizm zacznie wydzielać endorfiny, a to na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej; wykonując jakąkolwiek fizyczną...

Para rozmawia poważnie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zakończ romans skutecznie, ale nie drastycznie
Najlepszym sposobem na to jak zakończyć romans nie jest próba zatuszowania problemu, a jego rozwiązanie. Przy podejmowaniu decyzji o odejściu warto przygotować sobie listę za i przeciw podsumowującą łączącą was relację oraz zastanowić się co tak naprawdę skłoniło cię do rozpoczęcia romansu.

Najlepszym sposobem na to jak zakończyć romans nie jest próba zatuszowania problemu, a jego rozwiązanie. Przy podejmowaniu decyzji o odejściu warto przygotować sobie listę za i przeciw podsumowującą łączącą was relację oraz zastanowić się co tak naprawdę skłoniło cię do rozpoczęcia romansu. Decyzja o zakończeniu romansu Jeżeli tkwisz w związku, który przynosi więcej smutków i rozczarowań niż przyjemności, to najlepszy znak, że należy go zakończyć. Być może dreszczyk adrenaliny i pożądanie, które towarzyszyły spotkaniom w pełni spełniały twoje oczekiwania, ale teraz coś się zmieniło, coś zgasło, „wypaliło się” i czas to zakończyć. Najważniejsze, aby zakończyć łączącą was relację skutecznie, ale nie dramatycznie. Jak zakończyć romans? Krok 1: zrób listę za i przeciw Zanim dojdzie do rozmowy o zakończeniu związku, daj czas samemu sobie . Sporządź listę, która pomoże ci zdać sobie sprawę z tego czym dla ciebie jest i ile znaczy ten romans. Skrupulatnie notuj wszystkie pozytywne i negatywne zachowania. Nie stosuj taryfy ulgowej, im więcej negatywnych cech znajdziesz, tym łatwiej będzie ci odejść. Lista pozwoli ci podsumować związek i będzie obrazem twojego obecnego położenia. Jak zakończyć romans? Krok 2: wróć do początku Kolejnym krokiem w podejmowaniu decyzji o odejściu jest powrót do początku. Cofnij się myślami do chwili, w której wszystko się zaczęło i zastanów się, co tak naprawdę skłoniło cię do podjęcia decyzji o tym, aby zacząć romansować. Czy była to chęć zemsty, adrenalina, a może potrzeba czułości, chęć poczucia bezpieczeństwa i pragnienie troski. Jeżeli zrozumiesz, co było motywacją do rozpoczęcia romansu, łatwiej będzie ci znaleźć rozwiązanie problemu. Jak zakończyć romans? Krok 3: rozmowa Rozmowa z partnerem to najtrudniejszy krok w kończeniu romansu . Jeżeli decyzja nie jest...

Horoskop, znaki zodiaku
East News
Styl życia
Horoskop tygodniowy 9 - 15 marca 2020 dla wszystkich znaków zodiaku
Co się wydarzy w dniach od 9 do 15 marca 2020 roku? Horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku - miłość i praca.

Co się wydarzy w w dniach od 9 do 15 marca 2020 roku?  Horoskop tygodniowy dla wszystkich znaków zodiaku - miłość i praca.  W pracy nadchodzi dużo obowiązków i konfliktów, postaraj się patrzeć na wszystko z dystansem. Twój partner może być dla Ciebie dużym wsparciem w cięższych chwilach. Jeśli jesteś singielką, nie szukaj relacji na siłę. Horoskop dzienny: Baran 21.03 - 20.04 Miłość W uczuciach  spokój i harmonia.  Jeżeli jesteś samotnym  Baranem, to spodziewaj się  dobrej wiadomości od starego znajomego. Praca Jeśli urodziłaś się   w marcu, możesz liczyć na dodatkowe pieniądze.  Zwłaszcza jeśli twoja praca związana jest z opieką  czy gastronomią. Horoskop dzienny: Byk 21.04 - 20.05 Miłość Czas sprzyja  podróżom i zawieraniu znajomości. Razem z ukochanym możecie nawet trafić w miejsce, gdzie będziecie  chcieli zamieszkać. Praca Trudne sytuacje  w pracy. Zapowiadają się więc nerwowe dni. Jeśli ktoś cię irytuje, powiedz śmiało, co o tym myślisz. Tym razem przyniesie to rezultaty. Horoskop dzienny: Bliźnięta 21.05 - 21.06 Miłość Zatęsknisz za silną relacją. Ale za bardzo się angażując, możesz doprowadzić jedynie do oddalenia się partnera. Poczujesz, że nowa znajomość zaczyna cię ograniczać. Praca Pilnuj wszelkich  spraw administracyjnych i postępuj zgodnie z prawem. Jeżeli prowadzisz własną działalność, mogą pojawić  się straty. Horoskop dzienny: Rak 22.06 - 22.07 Miłość Słońce i Wenus  w twoim znaku zapewnią ci przemiły czas. Jeżeli jesteś  w związku, pozwól,  żeby to partner podjął  pewną ważną decyzję. Praca Przy awansie  możesz...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik