Waga łazienkowa
Pixabay/StillWorksImagery/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Prawidłowa masa ciała – jak ją obliczyć

Waga łazienkowa
Pixabay/StillWorksImagery/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ile powinnam ważyć – to pytanie powinno poprzedzać każdą dietę. Oczywiste jest, że nadwaga może mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale dążenie do zbyt niskiej wagi także jest szkodliwe. Dietetycy proponują wiele sposobów na obliczenie, ile powinno się ważyć. Wyniki poszczególnych metod mogą się nieznacznie od siebie różnić. Warto wypróbować wszystkie trzy zaproponowane i uśrednić sobie wynik. Jeżeli jeden wskazuje na prawidłową wagę, a dwa na nadwagę – przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym.

Metody obliczania prawidłowej wagi

Najpopularniejszym sposobem obliczania prawidłowej masy ciała jest wskaźnik BMI. Prawidłowa waga oznacza, że wskaźnik BMI ma wartość od 18,5 do 24,9. Żeby obliczyć swój wskaźnik, należy podzielić aktualną wagę przez wzrost podniesiony do potęgi, np. przy wadze 70 kg i 1,65 m:

70/16,5² =25,7, a więc należy zredukować masę.

 

Indeks Ponderala, nazywany jest także Indeksem Rohrera. Oblicza się go podobnie jak wskaźnik BMI, jednak wzrost podnosi się do trzeciej potęgi. Dzięki temu lepiej opisuje nadwagę u osób bardzo niskich i bardzo wysokich. Osoby powyżej 20 roku życia powinny mieć wartość między 10,3 a 13,9.

70/16,5³=15,6, również tutaj widzimy, że indeks jest zbyt wysoki i należy dążyć do utraty kilogramów.


 

Wzrost minus 100 – polega na odjęciu 100 od wzrostu wyrażonego w centymetrach. Dietetycy uważali ją za mało wiarygodną. Doktor Broc zmodyfikował wyliczenia, proponując dla kobiet pomnożenie tego wyniku x 0,85, a dla mężczyzn przez x 0,9.

Na przykład osoba o wzroście 165 cm powinna ważyć 55,25 kg:

(165-100) x 0,85 = 55,25 kg

Czy już wiesz ile powinnaś ważyć?

Jeśli twoja waga znacząco różni się od tych, które proponują wymienione trzy sposoby obliczana prawidłowej masy ciała, przy nadwadze zastosuj dietę niskokaloryczną i zwiększ aktywność fizyczną. Jeśli ważysz za mało, sprawdź sposoby na niedowagę. Zadbaj, by dziennie dostarczać organizmowi minimum 3 000 kalorii i by posiłki były urozmaicone. Podstawą jest racjonalne żywienie. Jeżeli twoje problemy z wagą wynikają z zaburzeń odżywiania, skonsultuj się z psychologiem.

Więcej na temat odchudzanie trening
Przeładuj

Kto pierwszy powiedział "kocham"? Oliwia czy Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Zdradzili, jak wyglądała ta wyjątkowa chwila

zobacz 01:32