Młoda kobieta spaceruje w okularach przeciwsłonecznych.
©luengo_ua/Fotolia.com

Dobre okulary przeciwsłoneczne – UV, filtr polaryzacyjny, fotochrom

Młoda kobieta spaceruje w okularach przeciwsłonecznych.
©luengo_ua/Fotolia.com

Dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dzięki filtrowi UV. Dla osób uprawiających sport najlepsze będą okulary z filtrem polaryzacyjnym, który poprawia widoczność i wyostrza obraz . Soczewki okularowe z fotochromem są połączeniem okularów korekcyjnych ze słonecznymi. Są skierowane dla osób wrażliwych na światło.

 

Najlepszy materiał dla okularów to poliwęglan lub plastik. Dobry filtr przeciwsłoneczny chroni przed zapaleniem spojówek, rogówek i nowotworem oka.

 

Jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych z filtrem?

 

Okulary przeciwsłoneczne można podzielić ze względu na rodzaj filtru. Główne rodzaje to:

  • Okulary z filtrem UV – filtr UV jest podstawowym wyposażeniem każdych profesjonalnych okularów. Chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Są to szkodliwe wiązki, które mogą powodować poparzenia i raka skóry. Ten rodzaj okularów nadaje się głównie do warunków równomiernego nasłonecznienia.
  • Okulary IR – filtr ochrania zarówno przed promieniowaniem UV, jak też przed podczerwienią. Zbyt wysokie stężenie tego promieniowania prowadzi do zapalenia spojówek i rogówek, a nadmierna ekspozycja oczu na nie może doprowadzić do nowotworu oka.
  • Okulary z filtrem polaryzacyjnym – soczewki umieszczone w tych okularach zmniejszają ilość odblasków światła dostających się do oka, polepszając tym samym wzrok. Obraz widziany przez okulary polaryzacyjne charakteryzuje się dużym kontrastem i ostrymi, nasyconymi kolorami. Gdy światło nie oślepia, oczy nie są tak podrażnione i wolniej się męczą. Soczewki polaryzacyjne chronią też przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Dzięki temu można uniknąć takich chorób jak zapalenie spojówek czy rogówek.
  • Okulary z fotochromem – filtr fotochromowy przepuszcza promienie słoneczne w zależności od stopnia nasłonecznienia. Im większe nasłonecznienie, tym ciemniejsze robią się soczewki. Czas dostosowania się okularów do pogody trwa kilka minut. Są to okulary przeznaczone dla osób z wadami wzroku.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne - kolory i materiał soczewek

 

Przed kupnem okularów warto się dowiedzieć, jakie znaczenie mają kolory soczewek. Główne odmiany to:

  • szary i szarozielony – filtr nie zmienia barwy otoczenia, co pozwala na łatwiejszą ocenę odległości;
  • brązowy – doskonale zatrzymuje niebieskie światło, które rozjaśnia obraz i zwiększa kontrast;
  • żółty i pomarańczowy – filtr poprawia jakość obrazu w pochmurny i mało nasłoneczniony dzień.

Ważny jest też materiał soczewek. Plastikowe okulary są lekkie i odporne na zarysowania. Świetnie sprawdzają się w mieście. Soczewki poliwęglanowe są twarde, więc najlepiej pasują dla osób aktywnych fizycznie. Szklane okulary łatwo ulegają zniszczeniu i porysowaniu, więc są coraz rzadziej stosowane.

 

Przed czym chronią okulary przeciwsłoneczne?

 

Długotrwałe wystawienie oka na promienie świetlne może być przyczyną takich chorób, jak czerniak oka, zaćma czy skrzydlik. Łatwo też o uszkodzenie plamki żółtej, która odpowiada za rozpoznanie drobnych elementów otoczenia. Częsta choroba, przed którą chronią okulary słoneczne to zapalenie spojówek, które skutkuje łzawieniem i pieczeniem oka.  

Więcej na temat akcesoria choroby oczu
Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39