oczy kobiety
Pixabay/juandpaola/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Uważaj na mroczki przed oczami – to niekoniecznie objaw choroby oczu!

Uważaj na mroczki przed oczami – to niekoniecznie objaw choroby oczu!

Muscae volitantes, czyli latające muszki to udręka wielu osób. Osoby cierpiące na mroczki przed oczami skarżą się, że podczas patrzenia na jasne powierzchnie, widzą bezbarwne lub czarne plamki przed oczami, które znikają, kiedy usiłujemy się w nie wpatrzyć.

Plamki w ciele szklistym

Plamki określane są bardzo różnorodnie – jako muszki, punkciki, niteczki, gwiazdki, siateczki, pajęczynki, chmurki, robaczki. Męty są zawieszone w ciele szklistym – płynie o konsystencji żelu, przylegającym do siatkówki. To nagromadzone substancje o różnym stopniu ruchliwości, czy przejrzystości. Mroczki przed oczami pojawiają się podczas poruszania głową i gałką oczną. Szczególne przyczyny do niepokoju mają osoby, które widzą naraz wiele muszek wraz z blaskiem świetlnym. Pojawiają się najczęściej u kobiet po 50. roku życia, krótkowidzów i osób po operacji zaćmy. Mroczki przed oczami to wynik rozpadu włókien kolagenowych. Przemęczenie i starzenie się, to dwa „naturalne” czynniki wywołujące mroczki przed oczami. Niteczki pojawią się także, kiedy do oka wpadnie ciało obce – muszka czy piach. Niestety, czasami męty są wynikiem chorób.

Choroby ciała szklistego

  • Tylne odłączenie ciała szklistego, czyli oddzielenie ciała szklistego od siatkówki;
  • Rozwodnienie, inaczej upłynnienie – zapadanie kory ciała witralnego i odłączenie go od siatkówki;
  • Krwotok – wylew krwi do wnętrza oka.

Anemia – przyczyna widzenia muszek przed oczami

O ile skojarzenia z chorobą oczu w przypadku mroczków przed oczami nasuwają się szybko, tak z innymi chorobami sprawa jest już bardziej skomplikowana. Niedobór żelaza i witaminy B12, który powoduje anemię, może także być przyczyną robaczków przed oczami.

Mroczki przed oczami – jeden z objawów migreny

Osoby cierpiące na migrenę skarżą się na muszki przed oczami, połączone z wrażeniem falującego powietrza. Bólowi głowy towarzyszą widoczne punkciki, które mogą przekształcić się w niedowidzenie.

Guz wewnątrzgałkowy a muszki przed oczami

Kolejną przyczyną dostrzegania plamek jest nowotwór, który niszczy nerw wzrokowy. Objawy towarzyszące chorobie, to pogorszenie ostrości widzenia oraz ból oka. W przypadku nowotworu, mroczki przed oczami mogą być też połączone ze zmianą ubarwienia tęczówki lub ciemnymi plamkami.

Cukrzyca przyczyną pogorszenia wzroku

Zbyt duże stężenie glukozy we krwi wywołuje uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, a w konsekwencji mroczki przed oczami. Pogorszenie wzroku następuje w zaawansowanym stadium choroby.

Męty przed oczami – leczenie

Widzenie pojedynczych muszek przed oczami uznawane jest za zjawisko powszechne, niebudzące większego niepokoju. Kiedy jednak Twój stan się pogarsza, powinnaś udać się do lekarza, który dobierze odpowiednią terapię. Jest to tym ważniejsze, że środki reklamowane jako „cudowne lekarstwa” niwelujące mroczki przed oczami nie mają naukowego potwierdzenia swojej rzekomej skuteczności.


Młoda kobieta z mocnym makijażem oczu
Pixabay/bmphotography/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Powiększ oczy prostym makijażem
Powiększyć oczy można precyzyjnym nałożeniem cieni do powiek. Oprócz tego klasyczny makijaż oczu idealnie nadaje się na co dzień i sprawia, że twarz wygląda bardziej atrakcyjnie.

Powiększyć oczy można precyzyjnym nałożeniem cieni do powiek. Oprócz tego klasyczny makijaż oczu idealnie nadaje się na co dzień i sprawia, że twarz wygląda bardziej atrakcyjnie.   Jak powiększyć oczy makijażem?   1. Brwi – w makijażu powiększającym oczy bardzo ważną rolę odgrywają brwi. Aby wyznaczyć odpowiednią ich długość, weź do ręki długi, cienki pędzelek i przyłóż go do twarzy. Linię brwi wyznacz od zewnętrznego kącika oka poprzez skrzydełko nosa. Idealną ich długość otrzymasz, kiedy końcowa część pędzelka spotka się z końcem linii brwi. 2. Rozświetlenie wewnętrznego kącika oka – aby rozświetlić wewnętrzny kącik oka użyj perłowych, jasnych bądź beżowych cieni i zastosuj zwykły rozświetlający korektor. Jeśli chcesz możesz wypróbować inne kolory cieni. Najlepiej najciemniejszy cień nakładaj od zewnętrznej i środkowej strony, a najjaśniejszy w stronę brwi. Aby dodać wyrazu oczom, zastosuj jasny cień pod samymi brwiami. 3. Malowanie kreski – na górnej powiece oka zrób czarną kreskę eyelinerem. Zacznij rysować ją od krawędzi tęczówki oka, a optycznie wydłużysz powiekę. 4. Malowanie dolnej powieki – ciemniejszym cieniem (czernią lub brązem) pokryj dolną powiekę i namaluj na niej miękką kreskę za pomocą pędzelka. Linię zacznij rysować od zewnętrznego kącika oka i skończ przy krawędzi tęczówki. 5. Cielista linia – za pomocą beżowej lub białej kredki narysuj cielistą granicę na linii wodnej oka (linii pomiędzy okiem, a rzęsami). Kreska otworzy i poszerzy oko. 6. Powieka ruchoma – matowym, jasnym cieniem zrób załamanie powieki powodując powiększenie powieki ruchomej. 7. Malowanie rzęs – na sam koniec mocno wytuszuj rzęsy, tak aby się nie posklejały. Najlepiej użyj tuszu, który...

Oczy kobiety
Flickr/Ahmed Sinan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Naturalne wzmocnienie oczu dzięki diecie z luteiną
Luteina chroni przed chorobami oczu, wspomaga dobre widzenie i zabezpiecza przed niszczącym działaniem promieni UV.

Luteina chroni przed chorobami oczu, wspomaga dobre widzenie i zabezpiecza przed niszczącym działaniem promieni UV. Jak działa luteina? Luteina to jeden z karotenoidów, działa niczym filtr. Zabezpiecza oko przed negatywnymi promieniami słonecznymi i zapobiega powstawaniu zaćmy. Wspomaga pracę oczu i wpływa na poprawę widzenia. Organizm sam nie wytwarza luteiny, dlatego wiele osób ma z nią problem, ponieważ ich dieta jest zbyt uboga w składniki, które ją posiadają. Organizm magazynuje luteinę w plamce żółtej (główna część siatkówki) i w soczewce. Jej rola polega na zwalczaniu wolnych rodników, w ten sposób zabezpiecza naczynia włosowate siatkówki oraz fotoreceptory plamki żółtej przed ewentualnymi uszkodzeniami. W ten sposób luteina jest główną ochroną dla oczu. Produkty zawierające luteinę Luteinę można zażywać w postaci preparatów, tabletek, ale przede wszystkim z naturalnych źródeł: zielonych warzyw – pora, brokułu, kopru, botwinki, szczypioru, brukselki, ale też marchewki, pomidorów, kukurydzy czy jagód. Luteina znajduje się także w żółtku jaja kurzego.   Zalecane dzienne spożycie produktów zawierających luteinę to około 2-3 porcje.   Ciągła praca przy komputerze, wieczorna jazda samochodem, światło słoneczne, to tylko niektóre z czynników obciążających oczy. Jeśli nie chcesz, by wady wzroku stały się twoim kłopotem sięgaj po produkty z luteiną! Zielone oczy, ze złotymi plamkami bądź refleksami zaliczane są do gamy barw ciepłych.  Jak dobrać kolor włosów do zielonych oczu? Kolor oczu daje decyduje o tym, jak widzą nas inni.  Co mówi o tobie kolor oczu ? Kolor włosów powinien być dopasowany do tęczówki oka i do odcienia...

Kobieta ciężarna leży na łóżku, twarz zakrywa poduszką
©Tatyana Gladskih/Fotolia.com
Styl życia
Wada wzroku a poród naturalny. Kiedy wskazane jest cesarskie cięcie
Poród może stanowić zagrożenie dla wzroku u kobiet, których siatkówka oka jest w złym stanie. Bywa też niebezpieczny dla osób, które cierpią na cukrzycę i nadciśnienie. Natomiast przy krótkowzroczności i dalekowzroczności poród naturalny na ogół jest możliwy.

Poród może stanowić zagrożenie dla wzroku u kobiet, których siatkówka oka jest w złym stanie. Bywa też niebezpieczny dla osób, które cierpią na cukrzycę i nadciśnienie. Natomiast przy krótkowzroczności i dalekowzroczności poród naturalny na ogół jest możliwy.   Częste w ciąży „mroczki przed oczami” zazwyczaj nie są groźne. Mogą jednak świadczyć o wahaniach ciśnienia tętniczego. Ciąża a wzrok Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu. Kobiety ciężarne często skarżą się na suchość oczu i ich pieczenie , nadwrażliwość na światło, pogorszoną ostrość i rozmazane widzenie. Problemy ze wzrokiem w czasie ciąży w dużej mierze wynikają ze zmian hormonalnych , które mogą prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i obrzęków. Kobiety, których stan zdrowia jest dobry, zwykle nie muszą martwić się wspomnianymi objawami. Symptomy te mogą być natomiast niebezpieczne dla kobiet, które cierpią na nadciśnienie (także nadciśnienie ciążowe), cukrzycę i jaskrę. Dlaczego poród może pogłębić wadę wzroku Ciąża, poród i połóg osłabiają tkankę łączną włóknistą, z której zbudowana jest twardówka oka. Twardówka staje się wtedy bardziej podatna na deformację pod wpływem ciśnienia w oku. Poród wiąże się ze znacznym wzrostem ciśnienia , stąd możliwe jest pogorszenie się w ciąży i w czasie porodu wzroku u osób z krótkowzrocznością. Krótkowzroczność, dalekowzroczność – niezależnie od liczby dioptrii – ani astygmatyzm same w sobie nie stanowią jednak wskazania do cesarskiego cięcia . Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego ciążę i lekarza okulistę. Wada wzroku a cesarskie cięcie Poród przez cesarskie cięcie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner