Stłuczenie mózgu to uraz, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Zdarza się, że na początku nie występują niepokojące objawy, jednak należy być czujnym, ponieważ nawet kilka godzin po stłuczeniu może dojść do utraty przytomności.

Reklama

Jak zachowuje się osoba, u której doszło do stłuczenia mózgu?

Osoba, która doznała poważnego urazu głowy i nie straciła przytomności, ani nie ma widocznych poważnych uszkodzeń, takich jak głębokie rany cięte, może nie podejrzewać, że doszło u niej do stłuczenia mózgu. Zdarza się, że omdlenia występują nawet po kilku godzinach, towarzyszą im nudności, wymioty, bóle głowy, a w przypadku najpoważniejszych urazów nawet zaburzenia koordynacji ruchowej, czy bełkotliwa mowa. Wówczas niezbędne jest jak najszybsze udzielenie takiej osobie pomocy medycznej. Wszystkie wypadki, w których doszło do obrażeń głowy, szczególnie wśród osób starszych, powinny być konsultowane z lekarzem.

W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy?

Do czasu przybycia pogotowia ważne jest, aby udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała urazu głowy. Możliwe, że nie będzie zadrapań czy poważnych ran na głowie, które mogłyby sugerować sytuację niebezpieczną dla życia. Jednak w środku mogło dojść do wylewu (tworzącego krwiak) lub zagrażających życiu uszkodzeń tkanek oraz przerwania naczyń w obrębie czaszki.

Pierwsza pomoc w przypadku stłuczenia mózgu polega przede wszystkim na tym, aby wezwać pogotowie a w oczekiwaniu na jego przybycie wykonać następujące czynności:

Zobacz także

1. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest przytomna należy:

  • unieruchomić osobę poszkodowaną w pozycji leżącej, głowa powinna być lekko uniesiona,
  • opatrzyć ewentualne rany przemywając je woda utlenioną, tamując krwawienia,
  • ochłodzić głowę – woreczkiem z lodem lub mokrym ręcznikiem,
  • jeżeli dochodzi do nudności i wymiotów konieczne jest lekkie odwrócenie głowy na bok, w miarę możliwości można podstawić obok miskę lub inne naczynie, ewentualnie rozłożyć folię.

2. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna należy:

Reklama
  • ostrożnie położyć ją układając na boku, bez poduszek lub innych podpórek wkładanych pod głowę, powinna być ona poniżej klatki piersiowej, aby na wypadek wymiotów nie doszło do zachłyśnięcia,
  • zatamować ewentualne krwawienia,
  • jeżeli istnieje konieczność samodzielnego przewiezienia osoby, u której doszło do urazu głowy do szpitala, wówczas trzeba pamiętać, że najlepsza w takim wypadku jest pozycja leżąca na boku (w przypadku wymiotów) lub na plecach.
Reklama
Reklama
Reklama