tabletki w listku
Flickr/rjp/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Przesuń okres o kilka dni

tabletki w listku
Flickr/rjp/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Miesiączkę można przesunąć na kilka sposobów. Sprawdzonymi metodami są tabletki hormonalne, kąpiel lub wysiłek fizyczny. Jak je stosować, aby przyspieszyć okres?

Trzy sprawdzone metody na przyspieszenie okresu

  • Tabletki hormonalne – są jedną z metod przesunięcia miesiączki. Spowalniają one wytwarzanie hormonów, które są odpowiedzialne za działanie jajników i macicy. Są przyczyną braku owulacji, inaczej jajeczkowania. Na dodatek hamują złuszczanie błony śluzowej macicy, a wtedy nie dochodzi do krwawienia. Jak to zrobić? Każda z was, która przyjmuje pigułki antykoncepcyjne doskonale wie, że okres pojawi się w momencie przestania przyjmowania tabletek. Dlatego odstaw je na 10 dni przed ważnym dla ciebie wydarzeniem.


Jeśli natomiast chcesz opóźnić miesiączkę, nie powinnaś robić przerwy pomiędzy przyjmowaniem hormonów. Należy rozpocząć następne opakowanie tabletek z pierwszym dniem wystąpienia miesiączki. Kiedy nie zażywasz pigułek antykoncepcyjnych, najlepiej udaj się do ginekologa w celu odpowiedniej porady dotyczącej przyspieszenia miesiączki.

 

  • Kąpiel – to sposób najczęściej wykorzystywany przez kobiety. Gorąca kąpiel pomaga się nam zrelaksować, odprężyć, a co najważniejsze poprawia krążenie. Zwiększone ciśnienie i szybszy przepływ krwi powoduje przyspieszenie nadejścia miesiączki. Jeśli zdecydujesz się na kąpiel, warto masować dolne części brzucha, a jeżeli nie lubisz gorących kąpieli, udaj się do sauny. Nie zapominaj o tym, aby woda nie była zbyt gorąca, bo możesz się poparzyć. Kąpieli zażywaj kilka wieczorów w tygodniu, a okres zapewne pojawi się wcześniej.

 

  • Wysiłek fizyczny – jest kolejną receptą na przesunięcie daty miesiączki. Powinien być intensywniejszy od powszedniego, ponieważ wtedy będziesz miała większą pewność na nadejście okresu. Najskuteczniejsze ćwiczenia to te, które napną dolne partie brzucha, np. brzuszki, skłony czy przysiady. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi oraz usuwa nadwyżkę wody z organizmu. Jeśli nie przepadasz za sportem, zajmij się sprzątaniem, myciem okien, czy podłóg.

Czy przesunięcie miesiączki jest bezpieczne?

Specjaliści mają różnorodne zdania na ten temat. Niektórzy uważają, że zmiana daty okresu nie ma niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie, nawet jeśli metody przesunięcia okresu stosujemy często. Inni, z kolei są zdania, że takie kombinacje można stosować maksymalnie 2-3 razy w roku. Pamiętaj, aby branie tabletek rozpocząć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i przekonać się jak zareaguje na nie twój organizm. Jeśli już miałaś problemy z pojawieniem się miesiączki, bądź związane z hormonami, czy z płodnością, nie przesuwaj terminu.


Więcej na temat owulacja miesiączka hormony
Przeładuj

Jak Martyna z "Hotelu Paradise" radzi sobie z rozstaniem? Wiemy, czego nigdy nie wybaczy facetowi!

zobacz 01:37