lampka nocna, budzik i leki
©Richard Villalon/Fotolia

Skutki przedawkowania leków nasennych: zolpidemu i zopiklonu

lampka nocna, budzik i leki
©Richard Villalon/Fotolia

Leki nasenne wraz z uspokajającymi, tworzą jedną grupę o działaniu nieswoistym na ośrodkowy układ nerwowy. Są stosowane w celu wywołania snu, który nie jest snem fizjologicznym, ale wymuszonym poprzez stłumienie ośrodków aktywacyjnych. Stosuje się je na bezsenność, kłopoty z zasypianiem i częste wybudzanie się.

Jak można przedawkować leki nasenne?

Do przedawkowania leków nasennych dochodzi jednorazowo przypadkowo, gdy spożyją je dzieci albo na skutek zapomnienia, że już przyjęło się tabletki, albo świadomie w celu wywołania negatywnych objawów. Ma to czasem charakter demonstracyjny, innym razem związane jest z rzeczywistą chęcią odebrania sobie życia. Zatrucie lekami nasennymi może stanowić zagrożenie dla życia człowieka, ponieważ może wpłynąć na ośrodek oddechowy i skutkować bezdechem. Ryzyko zwiększa się, jeżeli lek nasenny przyjmie się razem z alkoholem.

Zolpidem jako lek nasenny

Zolpidem to lek nasenny o krótkim czasie działania (1-3 godziny). Wpływa na regiony ośrodkowego układu nerwowego, które są odpowiedzialne za działanie nasenne. W związku z tym nie ma zbyt wielu efektów klinicznych. Nie działa uspokajająco, przeciwdrgawkowo i przeciwlękowo. Przyjmowanie zolpidemu w dużych dawkach może wywołać zwiotczenie mięśni oraz efekt przeciwdrgawkowy.

Wpływ zolpidemu na stan zdrowia

Zolpidem nie wpływa na zaburzenie struktury snu, niepamięci wstecznej, a po odstawieniu nie powoduje bezsenności. Natomiast charakteryzuje go słaba tolerancja. Ponadto daje objawy uzależnienia i zepół abstynencji w przypadku odstawienia. Uboczne objawy stosowania zolpidemu obejmują: bóle głowy, wymioty i nudności. Mogą pojawić się także zaburzenia pamięci i dezorientacja. Zolpidem może nasilać działanie depresyjne alkoholu. W przypadku zatrucia pojawiają się: senność, zawroty głowy i szpilkowate źrenice. Może wystąpić śpiączka o krótkim czasie trwania. Ponadto występują nudności i wymioty oraz depresja ośrodkowego układu nerwowego i oddechowego Duże stężenie leku sprawia, że wpływa na podjednostki receptora GABA-ergicznego, które związane są z działaniem uspokajającym.

Zopiklon jako lek nasenny

Zopiklon charakteryzuje się wysoką aktywnością farmakologiczną. Wykazuje działanie nasenne, przeciwlękowe i przeciwagresyjne. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni. Mimo to stosowany jest głównie jako lek nasenny w przypadku zaburzeń snu oraz w czasie przygotowywania osoby do znieczulenia.

 

Jeśli zopiklon był przyjmowany w dużych dawkach i zostanie nagle odstawiony mogą wystąpić objawy abstynencji. Okres biologiczny jego półtrwania wynosi 5 godzin. Nie kumuluje się w organizmie człowieka.

Wpływ zopiklonu na stan organizmu

Objawy uboczne stosowania zopiklonu to metaliczny albo gorzki posmak w ustach, a także wrażenie suchości. Rzadko obserwowane są: senność, nudności i bóle głowy.

Więcej na temat sen zaburzenia neurologiczne
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22