Kobieta, która ziewa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jakie stosować zioła na bezsenność?

Zioła na bezsenność działają przede wszystkim uspokajająco. Tylko zrelaksowane oraz odprężone ciało i umysł pozwolą na spokojny sen. Bezsenność może być efektem silnego stresu w ciągu dnia. Można sobie pomóc sięgając po chmiel czy lawendę.

Zioła na bezsenność działają przede wszystkim uspokajająco. Tylko zrelaksowane oraz odprężone ciało i umysł pozwolą na spokojny sen. Bezsenność może być efektem silnego stresu w ciągu dnia. Można sobie pomóc sięgając po chmiel czy lawendę.

 

Stan nadmiernego napięcia nerwowego, odczuwanie silnego stresu czy chwilowy kryzys życiowy to główne przyczyny problemów ze snem. Niestety wpływa to negatywnie na codzienne życie. Chroniczna bezsenność w ekstremalnym przypadku prowadzić może nawet do prób samobójczych.

Jakie zioła stosować na bezsenność?

Zioła na bezsenność działają przede wszystkim odprężająco na układ nerwowy. Uspokojony i zrelaksowany organizm łatwiej zaśnie i utrzyma spokojny sen przez kilka godzin. Należy pamiętać, że bezsenność to nie tylko problem z zasypianiem, ale również z utrzymywaniem snu przez kilka godzin. Zioła, które mogą się okazać pomocne to m.in.:

  • chmiel – zażywanie tabletek z szyszek chmielu uspokaja i relaksuje;
  • kozłek lekarski – napar z tego ziela spowoduje, że ciało się odpręży. Wystarczy jedną łyżkę zmielonej i zasuszonej rośliny zalać wrzątkiem i wypić przed snem małymi łykami;
  • męczennica – wywar z tego zioła również odpręża i relaksuje. Wypity przed snem pomoże zasnąć i nie budzić się w ciągu całej nocy.

Aromatoterapia w bezsenności: sam zapach ziół działa usypiająco

Zapach ziół może być uspokajający i sprawić, ze staniemy się senni. Wystarczy położyć obok poduszki gałązkę majeranku, lawendy czy melisy, a ich aromat uspokoi organizm i pomoże zasnąć.

 

Zioła na bezsenność nie powinny być przyjmowane w dużych dawkach – wszelka wiedza na temat ich działania opiera się na medycynie naturalnej. Nie są zbadane ich skutki uboczne, dlatego powinniśmy być uważni i rozsądnie je zażywać.


Sposoby na bezsenność.
© milanmarkovic78/Adobe Stock
Styl życia
Bezsenność - dlaczego tak trudno się jej pozbyć?
Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność.

Leżysz w łóżku, mijające godziny nieubłaganie przybliżają cię do świtu, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem udaje ci się zdrzemnąć - albo i nie. Na myśl o czekającym cię dniu czujesz zniechęcenie, frustrację, stres lub smutek. Znasz to? Jeśli tak, to najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność. Bezsenność - choroba XXI wieku Statystycznie aż jedna na trzy osoby cierpi na zaburzenia rytmu snu objawiające się jego złą jakością, problemami z zaśnięciem, częstym wybudzaniem się w nocy lub wczesnym przebudzaniem nad ranem. Bezsenność, bo o niej mowa, może być zarówno objawem innej choroby (np. depresji) jak i osobną jednostką chorobową . Niezależnie od przyczyny jest to niezwykle uciążliwa i trudna do wyleczenia dolegliwość, na którą narażeni jesteśmy wszyscy, bez wyjątku. I chociaż najczęstszą przyczyną przewlekłej bezsenności są zaburzenia psychiczne to problemy ze snem mogą powodować także: leki, stres, nadużywanie alkoholu i innych używek, nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, choroba (np. reumatoidalna) czy nawet… telefony i laptopy emitujące niebieskie i białe światło utrudniające zasypianie. Co z tym snem? Sprawdź czy cierpisz na bezsenność Nie każda nieprzespana noc zwiastuje poważniejszy problem, ale gdy kłopoty ze snem pojawiają się regularnie (minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc), a twoje samopoczucie w ciągu dnia uległo zauważalnemu pogorszeniu, możesz mieć do czynienia z bezsennością. Sprawdź, czy cierpisz na zaburzenia rytmu snu, odpowiadając “tak” lub “nie” na poniższe stwierdzenia: Czujesz się zmęczona, ale nie możesz zasnąć. Zaśnięcie zajmuje ci dużo czasu, a sen przychodzi dopiero nad ranem. Zdarza się, że odsypiasz w ciągu dnia. Jesteś rozkojarzona, trudno skupić ci się na codziennych obowiązkach. Śpisz długo...

Herbata z werbeny
© Olaf Speier/Fotolia.com
Styl życia
Ziołowe sposoby na stres: waleriana, melisa, chmiel, dziurawiec, lawenda
Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, wypróbuj kurację ziołową. Melisa, waleriana czy lawenda złagodzą napięcie i ułatwią zasypianie.

Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, wypróbuj kurację ziołową. Melisa, waleriana czy lawenda złagodzą napięcie i ułatwią zasypianie. Waleriana – klasyczny środek na nerwy Waleriana to chyba najpopularniejsza roślina łagodząca nerwy. Z kłączy i korzeni pozyskuje się olejek eteryczny oraz uspokajający kwas walerianowy. Można na ich bazie przyrządzać napary, ale najbardziej skuteczne w radzeniu sobie ze stresem są wyciągi na bazie alkoholu. Działanie waleriany jest wyciszające. Zioło to pomaga wyciszyć organizm i pozwala zasnąć, sprawia, że sen jest spokojny. Dzieje się tak, ponieważ zostaje zmniejszona aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Melisa na uspokojenie Melisa działa dobroczynnie na system nerwowy. Sposobem radzenia sobie ze stresem jest stosowanie liści tej rośliny. Koi w stanach rozdrażnienia, stresu, pomaga przy chronicznym zmęczeniu, w stanach lękowych i w nerwicy wegetatywnej. Melisy używa się także wtedy, gdy pojawiają się problemy ze snem. Pomoże również na łagodzenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego spowodowanych stresem – ból brzucha, biegunka. Arcydzięgiel litwor pomagają na stres Arcydzięglu w łagodzeniu objawów stresu używa się w formie naparu bądź olejku. Pomoże zmniejszyć pobudzenie i napięcie, ułatwi zasypianie. Olejek z tego zioła dodany do kąpieli także znieczuli. Specjaliści polecają stosowanie arcydzięglu także przy bólach migrenowych. Chmiel uspokaja i zmniejsza napięcie Przyjmowany w formie herbatki lub dodany do kąpieli chmiel łagodzi napięcie. Jest on również składnikiem wielu preparatów aptecznych na uspokojenie. Wykorzystuje się szyszki tej rośliny. Chmiel uspokaja, hamuje czynność kory mózgowej, utrudnia docieranie bodźcom do układu nerwowego. Serdecznik pospolity osłabia objawy stresu Serdecznik pospolity , oprócz tego, że koi nerwy, wpływa pozytywnie na...

Kobieta z telefonem
©Minerva Studio/Fotolia
Styl życia
Jakie zioła są najlepsze na bezsenność?
Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.

Problemy ze snem ma prawie 40% populacji. Przyczyny bezsenności mogą być różne (od hałasu przez problemy psychiczne do zaburzeń anatomicznych mózgu), jednak objawy są jednolite: chroniczny brak snu, niemożność zaśnięcia czy utrzymania snu, dekoncentracja i silne napięcie emocjonalne. Leczenie problemów ze snem opiera się na terapii farmakologicznej, ziołowej oraz... muzyce relaksacyjnej.   Bezsenność dotyka wielu osób, które codziennie odczuwają silny stres w pracy i poza nią. Nie jest to jednak jedyna przyczyna problemów ze snem. Najbardziej błahe są przyczyny pochodzące z zewnątrz: niewygodne łóżko, światło latarni ulicznej czy chrapiący mąż. Łatwo poprawić komfort spania w pokoju, umiejscawiając łóżko w innym pokoju, kupując rolety lub tabletki dla męża. Dużą trudność przyprawiają problemy pochodzące z organizmu człowieka, który cierpi na bezsenność . Są to m.in. zaburzenia psychiczne jak nerwica czy depresja, zaburzenia neurologiczne (wydzielanie nadmiernej ilości hormonów przez przysadkę mózgową) lub zła higiena snu. Czym objawiają się problemy ze snem? Bezsenność to choroba, którą łatwo zauważyć – człowiek po prostu nie śpi i ma problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia. Jakie są jej szczegółowe objawy: problem z zaśnięciem, problem z utrzymaniem snu, wybudzanie się w ciągu nocy, niemożność zaśnięcia w ciągu dnia (drzemka), dekoncentracja i brak uwagi w ciągu dnia, rozkojarzenie i drażliwość, odczuwanie silnego napięcia emocjonalnego , labilność emocjonalna (chwiejność emocji i ich nagła zmienność).   Objawy problemów ze snem bardzo doskwierają człowiekowi, ponieważ zaburzają jego system pracy i odpoczynku. O bezsenności możemy mówić, gdy ta utrzymuje się ponad 3...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner