Kobieta w biurze
©Marco Herrndorff/Fotolia
Styl życia

Kto i kiedy zatwierdza sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe sporządza się w ciągu 3 miesięcy od zamknięcia roku obrotowego, a zatwierdza w ciągu 6 miesięcy. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w każdej jednostce organizacyjnej należy do odpowiedniego organu. W przypadku działalności osoby fizycznej jest to jej właściciel. Zatwierdzone sprawozdanie finansowe należy złożyć w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym.

Sprawozdanie finansowe sporządza się w ciągu 3 miesięcy od zamknięcia roku obrotowego, a zatwierdza w ciągu 6 miesięcy. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w każdej jednostce organizacyjnej należy do odpowiedniego organu. W przypadku działalności osoby fizycznej jest to jej właściciel. Zatwierdzone sprawozdanie finansowe należy złożyć w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego: kiedy się zatwierdza?

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego następuje po jego rozpatrzeniu przez odpowiedni dla danej jednostki organ. Powinno nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli zamknięcia roku obrotowego. Jeśli w danej jednostce rok bilansowy odpowiada kalendarzowemu – to sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone do końca czerwca roku kolejnego.

 

W ciągu 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania należy je złożyć we właściwym urzędzie skarbowym. W ciągu 15 dni od zatwierdzenia należy też złożyć sprawozdanie finansowe do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę jednostki. Do sprawozdania należy w obu tych przypadkach załączyć uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania.

 

Roczne sprawozdanie finansowe oddziału przedsiębiorcy zagranicznego uważa się za zatwierdzone, kiedy zostało zatwierdzone sprawozdanie tego przedsiębiorcy.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego: kto zatwierdza?

Podmiotem uprawnionym do zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego jest:

  • w spółce akcyjnej – zwyczajne walne zgromadzenie,
  • w spółce z o.o. – zwyczajne walne zgromadzenie,
  • w spółce komandytowo-akcyjnej – walne zgromadzenie,
  • w spółce jawnej, komandytowej, partnerskiej, cywilnejwspólnicy,
  • w przedsiębiorstwie państwowym – rada pracownicza lub organ założycielski,
  • w spółdzielni – walne zgromadzenie członków,
  • w stowarzyszeniu – walne zgromadzenie członków,
  • w przedsiębiorstwie osoby fizycznej – właściciel.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego: konsekwencje

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego jest czynnością, która zamyka drogę do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w księgach rachunkowych oraz samym sprawozdaniu. Jeśli jednostka już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego uzyska informacje, które miałyby wpływ na jego kształt, to skutki tych zdarzeń ujmuje się w księgach dotyczących tego roku obrotowego, w którym otrzymała nowe informacje.

mapa myśli
Flickr/jonny goldstein/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Rejestracja firmy w Anglii – przekonaj się, jakie to proste
Założenie własnego biznesu w Anglii jest prostsze niż ci się wydaje. Rejestracja działalności w Wielkiej Brytanii może być dokonana w ciągu trzech miesięcy po rozpoczęciu.

Założenie własnego biznesu w Anglii jest prostsze niż ci się wydaje. Rejestracja działalności w Wielkiej Brytanii może być dokonana w ciągu trzech miesięcy po rozpoczęciu.   Sama rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii nie stanowi dużego problemu dla emigracyjnej Polonii. Przysłowiowe schody rozpoczynają się, gdy przychodzi moment jej utrzymania na obleganym angielskim rynku. Wybór formy prawnej działalności gospodarczej Angielskie formy prawne są zbliżone do tych, które mogą spotkać nowi przedsiębiorcy w Polsce. W Wielkiej Brytanii udaje się wszystko załatwić szybko i sprawnie - wystarczy jedynie poznać możliwe formy przedsiębiorstw oraz odwiedzić najbliższy urząd podatkowy. Cały proces powinien formalny powinien trwać maksymalnie do miesiąca, jednak zacząć działać możesz o wiele wcześniej – prawnie działalność w Anglii trzeba zarejestrować najpóźniej 3 miesiące po rozpoczęciu jej funkcjonowania na rynku . W odróżnieniu od większości polskich urzędów, w Anglii można liczyć na pomoc urzędnika przy zakładaniu firmy. Jeśli nie wiesz, jaka forma prawna będzie dla ciebie najkorzystniejsza i najwłaściwsza – zapytaj w Job Center, czyli odpowiedniku polskiego urzędu pracy. Najczęściej spotykane formy przedsiębiorstw na Wyspach: sole trader/self employd (firma jednoosobowa, nazywana również samozatrudnieniem) – w przypadku sole trader pierwsze swoje kroki kierujesz do Inland Revenue (urząd podatkowy) już po miesiącu rozpoczęcia działalności (jest to wyjątkowa sytuacja prawna). Jest to najszybsza i najprostsza forma działalności. Firma nie ma osobowości prawnej, ale raz do roku musisz rozliczyć się z urzędem podatkowym.   LTD (zbliżona forma do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) – osoby przystępujące do spółki wnoszą własny...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner