Objawy zakażeń intymnych: pieczenie i świąd
Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.
Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.
Zakażenia intymne można podzielić na dwa rodzaje: zakażenie pochwy oraz zapalenie dróg moczowych. Rozpoznanie konkretnej choroby, pozwoli udać się do właściwego specjalisty i rozpocząć leczenie. Z zakażeniem pochwy powinniśmy się zgłosić do ginekologa, a z zapaleniem dróg moczowych do urologa.
Jak rozpoznać zakażenie pochwy?
Zakażenie pochwy to infekcja bakteryjna, grzybicza lub wywołana rzęsistkiem pochwowym. Charakteryzuje się przede wszystkim zmienionym wyglądem upławów oraz podwyższonym poziomem pH w pochwie (jest to wskaźnik zakwaszenia flory bakteryjnej, który normalnie powinien wynosić 3,8 – 4,5 pH). Objawy zakażenia pochwy to:
- postać grzybicza: wskaźnik pH do 4,5; bezwonne, gęste upławy; ból przy oddawaniu moczu; zaczerwienie warg sromowych.
- postać bakteryjna: wskaźnik pH od 4,5 do 7,0; obfite upławy o szarej barwie, nieprzyjemny, „rybi” zapach.
- zakażenie rzęsistkiem pochwowym (inaczej zakażenie pierwotniakami): wskaźnik pH od 4,5 do 7,0; bardzo dokuczliwy świąd; żółtawo-zielone upławy; ból przy stosunku oraz przy oddawaniu moczu, zaczerwienie warg sromowych.
Zobacz także: czym leczyć infekcje intymne
W przypadku zakażenia pochwy należy się niezwłocznie zgłosić do ginekologa, który przepisze odpowiednie leki, przywracające równowagę flory bakteryjnej w pochwie.
Jak rozpoznać zapalenie dróg moczowych?
Zapalenie dróg moczowych jest bardzo łatwe do zaobserwowania od pierwszych chwil rozpoczęcia się choroby. Charakteryzuje się częstym i bolesnym oddawaniem moczu, odczuwaniem pieczenia lub świądu w miejscach intymnych oraz bólem w dole brzucha. Również w przypadku zapalenia dróg moczowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który najczęściej wprowadza leczenie farmakologiczne.
- Pierwsze badanie ginekologiczne może być stresujące, dlatego lepiej wcześniej dowiedzieć się na czym będzie ono polegać. Zobacz, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa.
- Jeżeli doszło do zapalenia nerek, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Dowiedz się, na czym polega leczenie śródmiąższowego zapalenia nerek.
- Zobacz, jak przebiega wizyta u ginekologa i co zrobić przed badaniem.