ból nerek
©Stasique/Fotolia
Styl życia

Śródmiąższowe zapalenie nerek – jak najszybciej idź do lekarza!

Jeśli zauważysz u siebie objawy śródmiąższowego zapalenia nerek, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Ponieważ schorzenia nerek często przebiegają na początku bezobjawowo, w momencie pojawienia się wyraźnych sygnałów choroba może być już dość zaawansowana.

Jeśli zauważysz u siebie objawy śródmiąższowego zapalenia nerek, zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Ponieważ schorzenia nerek często przebiegają na początku bezobjawowo, w momencie pojawienia się wyraźnych sygnałów choroba może być już dość zaawansowana.

Pierwszy krok w leczeniu zapalenia nerek – wizyta u lekarza

Jeśli podejrzewasz, który lek mógł wywołać uszkodzenie nerek, jeszcze zanim udasz się do lekarza, przerwij przyjmowanie stosowanych medykamentów. Podczas wizyty poinformuj lekarza o wszystkich symptomach, jakie udało ci się zauważyć i o stosowanych lekach. Szczegółowy wywiad jest kluczowy. Po wstępnym rozpoznaniu schorzenia lekarz skieruje cię do szpitala, by przeprowadzić badania moczu, krwi i ocenić stopień uszkodzenia nerek. Należy rozpocząć leczenie, które będzie miało na celu zwolnienie tempa rozwoju choroby, a także zapobieganie wystąpieniu powikłań.

 

U większości chorych śródmiąższowe zapalenie nerek jest całkowicie wyleczalne, gdy tylko zostanie usunięta przyczyna choroby. Często nie ma też potrzeby stosowania leczenia nerkozastępczego nawet czasowo.

 

Jeśli jednak zapalenie nerek ma ciężki przebieg, jest możliwe, że chory będzie wymagał trwałego nerkozastępczego leczenia, a także leczenia nefroprotekcyjnego, które polega na zahamowaniu lub spowolnieniu rozwoju choroby.

 

kobieta w dżinsach trzyma ręce nad biodrami
©Jacek Chabraszewski/fotolia
Styl życia
Kłębuszkowe zapalenie nerek – leczenie zależy od przyczyn choroby
Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek jest uzależnione od przyczyny choroby, stanu pacjenta, a także od tego, czy mamy do czynienia z ostrym czy z przewlekłym kłębuszkowym zapaleniem nerek. Jeśli kłębuszkowe zapalenie nerek jest konsekwencją innej choroby, to mamy do czynienia z wtórnym kłębuszkowym zapaleniem nerek.

Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek jest uzależnione od przyczyny choroby , stanu pacjenta, a także od tego, czy mamy do czynienia z ostrym czy z przewlekłym kłębuszkowym zapaleniem nerek. Jeśli kłębuszkowe zapalenie nerek jest konsekwencją innej choroby, to mamy do czynienia z wtórnym kłębuszkowym zapaleniem nerek.   Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba, która objawia się stanem zapalnym kłębuszków nerwowych, co w konsekwencji wpływa na zaburzenie pracy nerek. Choroba może pojawić się, kiedy organizm jest w stanie obniżonej odporności – mamy wówczas do czynienia z pierwotnym kłębuszkowym zapaleniem nerek.  Kłębuszkowe zapalenie nerek – leczenie bez gwarancji efektów Niemal każdy chory na kłębuszkowe zapalenie nerek ma zbyt wysokie ciśnienie, dlatego ważne jest leczenie nadciśnienia tętniczego pod okiem lekarza. Na pewno należy zmniejszyć spożywanie soli oraz unikać nerwowych sytuacji. Ważne jest również wykonywanie badania moczu oraz morfologii (istotne są następujące parametry: poziom glukozy, stężenie mocznika i kreatyniny, poziom sodu i potasu). W diagnostyce kłębuszkowego zapalenia nerek pomaga USG oraz biopsja nerki (pobranie fragmentu tkanki nerkowej do badania pod mikroskopem). W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie immunosupresyjne (celem jest zmniejszenie przeciwciał w organizmie). Zazwyczaj używa się do tego sterydów. Lekarz może zadecydować o leczeniu chorego antybiotykami, które podawane są doustnie, dożylnie lub domięśniowo . Niekiedy konieczna jest wymiana jednego leku immunosupresyjnego na inny. Skutki leczenia kłębuszkowego zapalenia nerek trudno przewidzieć – czasem może doprowadzić do zupełnego lub częściowego wyleczenia (niekiedy nawet beż użycia leków), innym razem każda terapia może okazać się nieskuteczna lub skuteczna tylko na określony czas, po którym choroba wraca.

probówki
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dlaczego duża liczba leukocytów w moczu jest niebezpieczna?
Nadmiar leukocytów w moczu może być spowodowany zapaleniem dróg moczowych, chorobą nerek czy zapaleniem przydatków.

Nadmiar leukocytów w moczu może być spowodowany zapaleniem dróg moczowych, chorobą nerek czy zapaleniem przydatków.   Obecność leukocytów w moczu nie oznacza od razu poważnych zaburzeń organizmu – u każdego zdrowego człowieka poziom leukocytów waha się w przedziale 1-3. Gdy jednak ich liczba jest wyższa (leukoturia), oznaczać może zapalenie dróg moczowych , spowodowane zakażeniem przez bakterie, wirusy czy grzyby, objawiającym się częstym oddawaniem moczu i ciągłym odczuciem parcia na pęcherz. Niestety jest to również jeden z objawów innych, poważnych schorzeń dróg rodnych czy narządów jamy brzusznej . Leukocyty w moczu jako objaw zaburzenia pracy nerek Wysoki poziom leukocytów w moczu może być objawem wielu schorzeń nerek, m.in. kłębuszkowego zapalenia, które objawia się poprzez zaburzenia krążenia, osłabienie i zmieniony kolor moczu (różowy, biały bądź przeciwnie – brunatny) oraz odmiedniczkowym zapaleniem, charakteryzującym się silnym bólem w okolicy lędźwi, nudnościami i gorączką. Obie choroby są łatwo zauważalne przez pacjenta, który niezwłocznie powinien zgłosić się do lekarza z tymi objawami. Innym zaburzeniem, przy którym możemy odnotować zwiększoną liczbę leukocytów we krwi, jest kamica nerkowa. Choroba objawia się w pierwszej kolejności poprzez kolkowy ból w okolicy lędźwi połączony z podwyższoną temperaturą, nudnościami oraz z ogólnym osłabieniem organizmu. Leukocyty w moczu jako objaw schorzeń dróg rodnych Leukocyty w moczu w zwiększonej liczbie mogą oznaczać również zapalenie przydatków, które obejmuje swoim zasięgiem jajniki oraz jajowody. Objawy tego schorzenia odczuwalne są przede wszystkim podczas stosunku – następuje silny ucisk na narządy rodne,...

Zbliżenie na bieliznę kobiecą
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Objawy zakażeń intymnych: pieczenie i świąd
Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.

Najczęściej zakażenia miejsc intymnych wywoływane są zakażeniem pochwy oraz zapaleniem dróg moczowych. W obu przypadkach objawami są świąd, pieczenie, ból w dole brzucha czy zmienione upławy. Zakażenia intymne leczy się przede wszystkimi farmakologicznie.   Zakażenia intymne można podzielić na dwa rodzaje: zakażenie pochwy oraz zapalenie dróg moczowych. Rozpoznanie konkretnej choroby, pozwoli udać się do właściwego specjalisty i rozpocząć leczenie. Z zakażeniem pochwy powinniśmy się zgłosić do ginekologa, a z zapaleniem dróg moczowych do urologa. Jak rozpoznać zakażenie pochwy? Zakażenie pochwy to infekcja bakteryjna, grzybicza lub wywołana rzęsistkiem pochwowym. Charakteryzuje się przede wszystkim zmienionym wyglądem upławów oraz podwyższonym poziomem pH w pochwie (jest to wskaźnik zakwaszenia flory bakteryjnej, który normalnie powinien wynosić 3,8 – 4,5 pH ). Objawy zakażenia pochwy to: postać grzybicza: wskaźnik pH do 4,5 ; bezwonne, gęste upławy; ból przy oddawaniu moczu; zaczerwienie warg sromowych. postać bakteryjna: wskaźnik pH od 4,5 do 7,0 ; obfite upławy o szarej barwie, nieprzyjemny, „rybi” zapach. zakażenie rzęsistkiem pochwowym (inaczej zakażenie pierwotniakami): wskaźnik pH od 4,5 do 7,0 ; bardzo dokuczliwy świąd; żółtawo-zielone upławy; ból przy stosunku oraz przy oddawaniu moczu, zaczerwienie warg sromowych. Zobacz także: czym leczyć infekcje intymne   W przypadku zakażenia pochwy należy się niezwłocznie zgłosić do ginekologa, który przepisze odpowiednie leki, przywracające równowagę flory bakteryjnej w pochwie. Jak rozpoznać zapalenie dróg moczowych? Zapalenie dróg moczowych jest bardzo łatwe do zaobserwowania od pierwszych chwil rozpoczęcia się choroby. Charakteryzuje się częstym i bolesnym oddawaniem moczu, odczuwaniem pieczenia lub świądu w miejscach intymnych oraz...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner