Reklama

Zabawy z niemowlakiem (dzieckiem do 12. miesiąca życia) dostarczą zarówno tobie, jak i dziecku wielu przyjemnych doznań. Zabawy ruchowe i rymowanki pozwalają zbudować rodzicielską więź – fizyczna bliskość jest do tego niezbędna.

Reklama

Zabawy z niemowlakiem ćwiczą integrację sensoryczną dziecka (zdolność do odczuwania i rozumienia sygnałów z zewnątrz).

1. Zabawa z niemowlakiem w naleśnik

Ułóż dziecko na kocyku. Turlaj je, zachęcaj do akrobacji, przewrotek – na boki, plecy, brzuch. Jeśli dziecko się zmęczy, zaproponuj, że zrobisz z niego wyśmienity naleśnik. Lekko ugniataj ciało dziecka, zawijaj w materiał. Następnie wytłumacz dziecku, że chcesz położyć nadzienie, np. serek waniliowy – delikatnie masuj jego ciałko. Na koniec posyp naleśnik cukrem pudrem i pokrój na kawałki. Zabawa uczy dziecko przewrotek z brzucha na plecy i odwrotnie, co bardzo się przydaje przy próbach raczkowania oraz nauce siedzenia.

2. Rymowanki dla niemowlaków

Niemowlaki uwielbiają rymowanki, które są połączone z delikatnym dotykiem rodzica. Zwróć uwagę, aby treść historii, którą opowiadasz miała walory dydaktyczne lub przynajmniej nie szkodziła dziecku (np. z pozoru niewinne słowa „Jaka jest na smutki rada i co zrobić kiedy pada? Cukier, ciastko, czekolada” mogą wykształcić w dziecku nawyk nagradzania się słodyczami).

  • Baloniku mój malutki

Opowiedz dziecku rymowankę, jednocześnie pokazując to, co mówisz i dotykając dziecka: Baloniku mój malutki (kołysz dziecko)
Rośnij duży, okrąglutki (nakreśl koła na brzuszku dziecka)
Balon rośnie, że aż strach (pokazuj rękoma, jaki jest duży)
Przebrał miarę – no i trach! (pokaż, jak spadają resztki balonu na brzuszek dziecka).

  • Podkuwanie konia

Tu podkóweczka tu, tu, tu (kreślimy palcem na stopie niemowlaka podkowę)
Tu gwoździczek tu, tu, tu
(łagodnie pokazujemy nakłuwanie na stopie dziecka)
I młoteczkiem: puk, puk, puk
(udajemy uderzenia młotka)
I pilniczkiem: pitu pitu, pitu
(przesuwamy palcem wzdłuż stópki dziecka)
Już gotowe, mój koniku.
Dziecko najprawdopodobniej ten ruch będzie łaskotał, więc zareaguje śmiechem. Pamiętaj o modulowaniu głosu i gestykulacji.

Inne rymowanki, które możesz wykorzystać do zabawy z dzieckiem, to: „Idzie rak, nieborak”, „Sroczka kaszkę warzyła”, „Pisze pani na maszynie”, „Pada deszczyk, przeszedł dreszczyk?”.

Bliska więź z rodzicami to pierwszy i zarazem fundamentalny składnik recepty na szczęśliwe życie.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama