Rodzina z dziećmi siedzi nad grą planszową.
© DavidPrado/Adobe Stock
Styl życia

Zabawy z dziećmi: gry planszowe dla najmłodszych - dlaczego warto w nie grać?

Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.

Gry planszowe to sposób na wspólne spędzenie czasu całą rodziną. Planszówki nie tylko bawią, ale i uczą, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności interpersonalne, pozwalają wczuć się w dotąd nieznane role, np.: detektywa, poszukiwacza skarbów czy władcy wielkiego imperium.

 

Piękna oprawa graficzna, ciekawe zasady, interesujące gadżety i oryginalna rozgrywka gier planszowych dostępnych na rynku, powodują, że niekiedy przynoszą więcej frajdy, niż niejedna gra komputerowa. Planszówki zapewniają wiele godzin wyjątkowej zabawy dla całej rodziny.

Planszówki, czyli nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę to sprytny sposób na przekazywanie cennej wiedzy najmłodszym. Gry planszowe są do tego doskonałym narzędziem i dobrane odpowiednio do wieku dziecka mogą przy okazji wspólnej rozgrywki z rodzicami lub rówieśnikami rozwijać w maluchu, np.: zdolność ruchową, logiczne myślenie czy wyobraźnię, a także uczyć pisania, czytania, nowych słów oraz ciekawostek o świecie.  

Zdrowa rywalizacja

Planszówki to łatwy sposób, aby nauczyć dziecko współzawodnictwa, wpajać zasady fair play, a także pokazywać, że oszustwo (zarówno w grze, jak i życiu) nie popłaca. Świetnym pomysłem na rozwijanie umiejętności współpracy są gry zespołowe, w których maluchy uczą się pomagać sobie nawzajem i współpracować, aby osiągnąć wspólny cel, czyli zwycięstwo w grze.

Nauka logicznego myślenia i przewidywania

Do cennych zalet tradycyjnych planszówek należy również rozwijanie nauki logicznego myślenia. Przeróżne zasady gry i sposób rozgrywki, niejednokrotnie zmusza dziecko szukania najlepszych rozwiązań, trafnej analizy faktów, uczestnictwa w negocjacjach, jak również przewidywania. W większości gier, zwłaszcza strategicznych, maluch musi zastanowić się, w jaki sposób zachować się, aby uniknąć błędu bądź wykorzystać poczynania przeciwnika na swoją korzyść.

Rozwijanie wyobraźni i kreatywności

Gry planszowe dla dzieci są pełne kolorów, bajkowych postaci przez co potrafią przenieść malucha w inny świat. Planszówki, które w szczególny sposób rozwijają kreatywność i wyobraźnie to gry, których zasady opierają się na skojarzeniach. Maluchy wyciągają karty przedstawiające określony rysunek i muszą dobrać do niego trafne skojarzenia, np.: słowo, dźwięk, przedmiot, a nawet fragment piosenki.

Grupa dorosłych osób gra w karty przy stole.
©Jacob Lund/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego warto grać w zabawy grupowe? Sprawdzone gry towarzyskie na imprezy: planszówki, 7 minut w niebie i karty
Gry na imprezę to dobry sposób na uniknięcie nudy, integrację oraz lepsze poznanie gości. Na spotkaniu towarzyskim osób dorosłych warto zabawić się w zmodyfikowaną wersję 7 minut w niebie. Dobrze jest również zagrać w karty oraz gry planszowe, na przykład Monopol lub Eurobiznes.

Gry na imprezę to dobry sposób na uniknięcie nudy, integrację oraz lepsze poznanie gości. Na spotkaniu towarzyskim osób dorosłych warto zabawić się w zmodyfikowaną wersję 7 minut w niebie. Dobrze jest również zagrać w karty oraz gry planszowe, na przykład Monopol lub Eurobiznes.   Gry towarzyskie na wieczór dla dorosłych świetnie sprawdzą się zarówno na domówki, jak i przyjęcia na zewnątrz . Zabawy można praktykować przy stole bądź siedząc w kole: na podłodze, piasku albo trawie. Gry towarzyskie na wieczór, czyli zalety wspólnej zabawy Gry towarzyskie są doskonałym urozmaiceniem przyjęcia. Można w nie zagrać, gdy brakuje tematów do rozmów, goście się nudzą lub, by odwrócić uwagę od narastających konfliktów .  Poza tym pochłonięci zabawą goście będą rzadziej sięgać po kieliszki z trunkami. Wspólne zabawy pozwalają się lepiej poznać i integrują grupę. Poza tym gry na imprezę: dostarczają rozrywki, uczą myślenia logicznego i przestrzennego , pobudzają kreatywność, rozwijają asertywność i pewność siebie. Gry planszowe na imprezę – które wybrać W popularne planszówki może grać nawet kilkanaście osób. Na imprezę dobrze jest wytypować te, które mają proste zasady i nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Dobry wybór stanowi Monopol albo Eurobiznes. Gry polegają na okrążaniu planszy za pomocą pionków. Liczba ruchów zależ od liczby oczek, które ukazują się po rzucie kostką . W międzyczasie uczestnicy mają możliwość kupowania ulic, posesji, domów i hoteli. Jeśli współgracze znajdą się na polu należącym do innej osoby, muszą zapłacić jej czynsz. Dodatkowymi atrakcjami są różnego typu kary bądź nagrody, na przykład...

Zabawki rozwijające zdolności matematyczne.
© wittayayut/Adobe Stock
Styl życia
Zabawki rozwijające zdolności matematyczne
Zabawki pomagają dzieciom opanować umiejętności matematyczne. Choć rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy, wiele na co dzień używanych przedmiotów, stymuluje rozwój dziecka w taki sposób, że w przyszłości łatwiej będzie im podołać szkolnym wyzwaniom.

Zabawki pomagają dzieciom opanować umiejętności matematyczne. Choć rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy, wiele na co dzień używanych przedmiotów, stymuluje rozwój dziecka w taki sposób, że w przyszłości łatwiej będzie im podołać szkolnym wyzwaniom.   Matematyka to zmora z dzieciństwa wielu osób. Szczęśliwie dziś jest coraz większa świadomość odnośnie tego, jak można pomóc rozwijać zdolności matematyczne już małym dzieciom. Kluczem do tego okazują się być zabawki. Nauka matematyki dla dzieci – zapomnij o patyczkach do liczenia! Wciąż pamiętasz z podstawówki śmiertelnie nudne patyczki do nauki liczenia ? Możesz odsapnąć z ulgą i nie kupować ich swojemu dziecku, ponieważ dzisiaj wiemy, że nauka matematyki często odbywa się nie bezpośrednio, ale w trakcie różnych zabaw, których wcale nie kojarzymy z tą dyscypliną. A gdyby dziecko chciało jednak ćwiczyć liczenia na jakichś przedmiotach, z pewnością w domu znajdzie się ich bardzo wiele, choćby małe figurki czy klocki. Jak rozwijać zdolności matematyczne u najmłodszych? Zdolności matematyczne u najmłodszych dzieci, czyli tych koło roku można rozwijać wykorzystując standardowo przeznaczone dla nich zabawki. W tym wieku dziecko najczęściej nie uczy się liczyć, ale zaczyna rozróżniać kształty , kolory oraz poznawać podstawowe pojęcia, takie jak “dużo” czy “mało”. Bardzo przydatną zabawką są klasyczne sortery, w których dziury małe dziecko musi wsadzać odpowiednie elementy. Z kolei klocki uczą orientacji przestrzennej . Pierwsze układanki również pomogą maluchowi doskonalić umiejętności, które z czasem można określić jako “matematyczne”. Zabawki matematyczne dla przedszkolaków Dzieci przedszkolne najchętniej uczą się liczyć, wtedy kiedy...

Gry planszowe dla dzieci.
© darko64/Adobe Stock
Styl życia
5 świetnych gier planszowych dla najmłodszych
Gry planszowe dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa dla całej rodziny, ale również okazja do wspólnego spędzania czasu. Tworzą one przestrzeń do śmiechu, zacieśnienia więzi i ćwiczenia umiejętności komunikacji. Warto wiedzieć, że istnieją też gry przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Gry planszowe dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa dla całej rodziny, ale również okazja do wspólnego spędzania czasu. Tworzą one przestrzeń do śmiechu, zacieśnienia więzi i ćwiczenia umiejętności komunikacji. Warto wiedzieć, że istnieją też gry przeznaczone dla najmłodszych dzieci.   Gier planszowych dla najmłodszych jest coraz więcej i rodzicom często trudno wybrać spośród nich. Niektóre, takie jak “Kot w worku”, od lat utrzymują się na topie, podczas gdy inne, nowo powstałe dopiero zaczynają podbijać serca dzieci i dorosłych. Gra planszowa od pierwszego roku życia – “Kot w worku” Choć producent zaleca tę grę dopiero od 3. roku życia , jeżeli uprości się jej reguły, to mogą z niej korzystać już dzieci około pierwszego roku życia. “Kot w worku” składa się z plansz z kształtami różnych przedmiotów oraz kartonikami z tymi przedmiotami. W tradycyjnej wersji gry wszystkie przedmioty wrzuca się do worka i grający mają za zadanie wyczuć kształt, którego brakuje im na planszy. Gra ta wspaniale wspiera rozwój zmysłu dotyku oraz rozpoznawanie kształtów. Roczne dzieci mogą zagrać w “Kota w worku” bez losowania kształtów z worka. Jest to zabawa, które niezwykle stymuluje mózg małe dziecka. Prosta gra dla dzieci do nauki liczenia – “Nogi stonogi” “Nogi stonogi” to prosta, ale emocjonująca gra oparta na podobnych zasadach, jak tradycyjne kości. Uczy rozpoznawać kolory , kształty i liczyć. Przygotowuje też dziecko do nabycia umiejętności potrzebnych w bardziej rozbudowany grach opartych o używanie kości. Gra planszowa, które pomoże pokonać strach – “Potwory do szafy” “Potwory do szafy” to gra kooperacyjna, w którą można zagrać już z...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak