Gry planszowe dla dzieci.
© darko64/Adobe Stock
Styl życia

5 świetnych gier planszowych dla najmłodszych

Gry planszowe dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa dla całej rodziny, ale również okazja do wspólnego spędzania czasu. Tworzą one przestrzeń do śmiechu, zacieśnienia więzi i ćwiczenia umiejętności komunikacji. Warto wiedzieć, że istnieją też gry przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Gry planszowe dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa dla całej rodziny, ale również okazja do wspólnego spędzania czasu. Tworzą one przestrzeń do śmiechu, zacieśnienia więzi i ćwiczenia umiejętności komunikacji. Warto wiedzieć, że istnieją też gry przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

 

Gier planszowych dla najmłodszych jest coraz więcej i rodzicom często trudno wybrać spośród nich. Niektóre, takie jak “Kot w worku”, od lat utrzymują się na topie, podczas gdy inne, nowo powstałe dopiero zaczynają podbijać serca dzieci i dorosłych.

Kasia gotuje z Polki.pl- Tort naleśnikowy

Gra planszowa od pierwszego roku życia – “Kot w worku”

Choć producent zaleca tę grę dopiero od 3. roku życia, jeżeli uprości się jej reguły, to mogą z niej korzystać już dzieci około pierwszego roku życia. “Kot w worku” składa się z plansz z kształtami różnych przedmiotów oraz kartonikami z tymi przedmiotami. W tradycyjnej wersji gry wszystkie przedmioty wrzuca się do worka i grający mają za zadanie wyczuć kształt, którego brakuje im na planszy. Gra ta wspaniale wspiera rozwój zmysłu dotyku oraz rozpoznawanie kształtów. Roczne dzieci mogą zagrać w “Kota w worku” bez losowania kształtów z worka. Jest to zabawa, które niezwykle stymuluje mózg małe dziecka.

Prosta gra dla dzieci do nauki liczenia – “Nogi stonogi”

“Nogi stonogi” to prosta, ale emocjonująca gra oparta na podobnych zasadach, jak tradycyjne kości. Uczy rozpoznawać kolory, kształty i liczyć. Przygotowuje też dziecko do nabycia umiejętności potrzebnych w bardziej rozbudowany grach opartych o używanie kości.

Gra planszowa, które pomoże pokonać strach – “Potwory do szafy”

“Potwory do szafy” to gra kooperacyjna, w którą można zagrać już z trzyletnim dzieckiem. W jej trakcie rodzic razem z dzieckiem, wspólnie próbuje pokonać potwora i zamknąć go w szafie. Gra ćwiczy pamięć, ale stanowi też bazę do oswajania lęku przed potworami.

Klasyczna dla dzieci na pamięć – “Memory”

“Memory” są jedną z najstarszych gier dla dzieci, mimo to do dzisiaj cieszą się niezwykłym uznaniem. Jeżeli odpowiednio zmniejszy się liczbę wykorzystywanych par, będą mogły bawić się już nawet dwulatki, a używając wszystkich, gra będzie nadal atrakcyjna dla dziecka w wieku szkolnym. “Memory” rozwijają zdolności umysłowe, takie jak pamięć, uwaga czy zdolność kategoryzowania.

Prosta gra planszowa dla maluchów – domino

Ta, doskonale znana każdemu, gra ćwiczy u dzieci zdolność rozpoznawania kształtów i podejmowania decyzji. Jest bardzo lubiana przez większość maluchów.

gry planszowe
©Jitka Svetnickova/Fotolia.com
Styl życia
Pomysły na grę planszową dla dziecka 4-8 letniego – „Mały detektyw”, „Dobble”, „Babidi bum” i „Mały książę”
Do grona 5 najlepszych gier planszowych należy zaliczyć „Małych detektywów”- celem gry jest odkrycie przedmiotów z tajemniczej skrzyni oraz „Dobble” – dynamiczną grę karcianą. Warto zwrócić uwagę też na „Pędzące żółwie”, grę uznaną za najlepszą w 2005 roku oraz „Małego księcia” – gra polega na budowaniu własnej planety. Ciekawą propozycją jest też „Babidi bum” - akcja toczy się w świecie Disneya.

Do grona 5 najlepszych gier planszowych należy zaliczyć „Małych detektywów”- celem gry jest odkrycie przedmiotów z tajemniczej skrzyni oraz „Dobble” – dynamiczną grę karcianą. Warto zwrócić uwagę też na „Pędzące żółwie”, grę uznaną za najlepszą w 2005 roku oraz „Małego księcia” – gra polega na budowaniu własnej planety. Ciekawą propozycją jest też „Babidi bum” - akcja toczy się w świecie Disneya. Gry planszowe są świetnym pomysłem na zabawę z dzieckiem, ponieważ nie tylko stanowią dobra rozrywkę, ale też poprawiają koncentrację, pamięć i wyobraźnię. Oto lista najciekawszych gier dla dziecka 4-8 letniego. „Mali detektywi” – gra planszowa dla dzieci od 3 lat W zestawie gry „Mali detektywi” jest 12 przedmiotów w 2 egzemplarzach. Na początku dobiera się losowe 3 przedmioty i chowa w magicznej skrzyni. Pozostałe obiekty wykłada się na planszy obrazkiem do dołu. Celem zabawy jest odgadnięcie, co konkretnie znajduje się w skrzyni. W swojej turze gracz może odsłonić max. 2 kartoniki. Gra polega na zapamiętywaniu odkrytych przedmiotów w bardzo krótkim czasie. Wszystkim zależy na odkryciu zawartości skrzyni, więc osiągnięcie tego celu wymaga współpracy. „Mali detektywi” to gra, która opiera się na kooperacji. Zabawa wzbudza wiele emocji, a losowe rozmieszczenie przedmiotów wywołuje zaskoczenie. Gra jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia. „Dobble” – dynamiczna gra karciana Gra „Dobble” składa się z 55 kart, na każdej z nich jest 8 różnych symboli. Każda z kart łączy się z innymi tylko jednym symbolem. Celem zabawy jest odnalezienie pasujących elementów . Nie jest to jednak proste. Symbole są często odwrócone, pomniejszone i...

Zabawki rozwijające zdolności matematyczne.
© wittayayut/Adobe Stock
Styl życia
Zabawki rozwijające zdolności matematyczne
Zabawki pomagają dzieciom opanować umiejętności matematyczne. Choć rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy, wiele na co dzień używanych przedmiotów, stymuluje rozwój dziecka w taki sposób, że w przyszłości łatwiej będzie im podołać szkolnym wyzwaniom.

Zabawki pomagają dzieciom opanować umiejętności matematyczne. Choć rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy, wiele na co dzień używanych przedmiotów, stymuluje rozwój dziecka w taki sposób, że w przyszłości łatwiej będzie im podołać szkolnym wyzwaniom.   Matematyka to zmora z dzieciństwa wielu osób. Szczęśliwie dziś jest coraz większa świadomość odnośnie tego, jak można pomóc rozwijać zdolności matematyczne już małym dzieciom. Kluczem do tego okazują się być zabawki. Nauka matematyki dla dzieci – zapomnij o patyczkach do liczenia! Wciąż pamiętasz z podstawówki śmiertelnie nudne patyczki do nauki liczenia ? Możesz odsapnąć z ulgą i nie kupować ich swojemu dziecku, ponieważ dzisiaj wiemy, że nauka matematyki często odbywa się nie bezpośrednio, ale w trakcie różnych zabaw, których wcale nie kojarzymy z tą dyscypliną. A gdyby dziecko chciało jednak ćwiczyć liczenia na jakichś przedmiotach, z pewnością w domu znajdzie się ich bardzo wiele, choćby małe figurki czy klocki. Jak rozwijać zdolności matematyczne u najmłodszych? Zdolności matematyczne u najmłodszych dzieci, czyli tych koło roku można rozwijać wykorzystując standardowo przeznaczone dla nich zabawki. W tym wieku dziecko najczęściej nie uczy się liczyć, ale zaczyna rozróżniać kształty , kolory oraz poznawać podstawowe pojęcia, takie jak “dużo” czy “mało”. Bardzo przydatną zabawką są klasyczne sortery, w których dziury małe dziecko musi wsadzać odpowiednie elementy. Z kolei klocki uczą orientacji przestrzennej . Pierwsze układanki również pomogą maluchowi doskonalić umiejętności, które z czasem można określić jako “matematyczne”. Zabawki matematyczne dla przedszkolaków Dzieci przedszkolne najchętniej uczą się liczyć, wtedy kiedy...

Dzieci bawią się klockami.
©famveldman/Fotolia.com
Styl życia
Kreatywne zabawki – dla najmłodszych i starszaków
Kreatywne zabawki należy dobierać do wieku dzieci. Najmłodszym warto sprezentować interaktywne książeczki do kąpieli, masy plastyczne, kolorowe kostki lub układanki. Starszakowi można kupić zabawki, które będą wymagały od niego logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Z pewnością ucieszy się np. z klocków, głowy do stylizacji fryzur czy też stempelków do tworzenia odlewów.

Kreatywne zabawki należy dobierać do wieku dzieci. Najmłodszym warto sprezentować interaktywne książeczki do kąpieli, masy plastyczne, kolorowe kostki lub układanki. Starszakowi można kupić zabawki, które będą wymagały od niego logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Z pewnością ucieszy się np. z klocków, głowy do stylizacji fryzur czy też stempelków do tworzenia odlewów.   Dzieci uwielbiają zabawki , które są modne i nawiązują do popularnych bajek, filmów czy postaci. Wybierając kreatywne zestawy, warto więc wziąć pod uwagę aktualne trendy i zakupić maluchowi np. malowankę ze znanym superbohaterem. Kreatywne zabawki dla najmłodszych – klocki, masy plastyczne oraz magnetyczne cyferki Kreatywne zabawki dla najmłodszych powinny uczyć zaangażowania i samodzielnej pracy. Do tego typu kategorii można zaliczyć np.: książeczki do kąpieli, duże klocki, zabawki do ciągnięcia, malowanki, masy plastyczne, kolorowe kostki , gry typu memory (polegające na odkrywaniu dwóch obrazków , zapamiętywaniu ich położenia i łączeniu w pary identycznych obrazków), mozaiki, magnetyczne cyferki, różnego rodzaju układanki.   Takie formy zabawek pozwalają rozwijać wyobraźnię i kreatywność maluchów. Dzieci szybko widzą efekty swojej twórczości, a rodzice mogą je za to pochwalić. Kreatywne zabawki dla starszaków – magiczny piasek, wyklejanki, roboty Starszym dzieciom w rozwijaniu kreatywności pomagają takie zabawki, jak: zestawy koralików do nawlekania (ale uwaga, by nie były zbyt małe i żeby młodsze rodzeństwo ich nie połknęło) głowy do ozdabiania i stylizacji fryzur , magiczny piasek (nie brudzi rąk i idealnie nadaje się do modelowania), rzepy (można stworzyć z nich...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik