Zabawki sensoryczne
© Antonio Gravante/Fotolia.com
Styl życia

Zabawki sensoryczne dla niemowląt. Co sprawia, że pełnią tak ważną rolę w rozwoju dziecka?

Rola zabawek sensorycznych jest nie do przecenienia w pierwszych miesiącach życia dziecka. Pomagają one uzupełniać maluchom mapę własnego ciała, uczyć się błyskawicznej reakcji na bodźce z otoczenia, a przy tym aktywizować do jednoczesnej pracy kilka ośrodków w mózgu.

Rola zabawek sensorycznych jest nie do przecenienia w pierwszych miesiącach życia dziecka. Pomagają one uzupełniać maluchom mapę własnego ciała, uczyć się błyskawicznej reakcji na bodźce z otoczenia, a przy tym aktywizować do jednoczesnej pracy kilka ośrodków w mózgu.

 

Jean Ayres już w latach 60. XX wieku wskazała na związek integracji sensorycznej z procesami uczenia się. Im więcej dziecko bawi się, angażując wszystkie zmysły, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że doświadczy trudności w szkole.

Zabawki sensoryczne – co to znaczy?

Zabawki sensoryczne to takie, które wspierają integrację sensoryczną dziecka, czyli kształtują umiejętność odbierania, rozumienia i organizowania bodźców docierających z otoczenia. Znaczenie integracji sensorycznej jest ogromne – zapewnia dziecku nie tylko prawidłowy rozwój intelektualny i społeczny, lecz także bezpieczeństwo. Maluch z zaburzeniami integracji sensorycznej może mieć opóźnione reakcje na bodźce słuchowe, np. ostrzegające o zbliżającym się samochodzie, albo wykazywać nadpobudliwość ruchową. Zabawki sensoryczne pomagają usprawniać niedostatecznie rozwiniętą zdolność przetwarzania bodźców w mózgu, ale mają też funkcję profilaktyczną. Dzięki nim można zapobiec nieprawidłowościom rozwojowym u niemowląt. Im wcześniej dziecko będzie sięgać po takie zabawki, tym szybciej osiągnie sprawność i kontrolę nad własnym ciałem. 

Zabawki sensoryczne – jak wyglądają?

Zabawki sensoryczne nierzadko giną na sklepowych półkach, ponieważ różnią się od komercyjnych gadżetów dla dzieci. Mają dziwaczne kształty i faktury (przypominają kompozycje patchworkowe), poza tym nie wydają z siebie melodyjek, lecz pobrzękiwania, grzechotanie, szelesty. Wybierając zabawkę dla niemowlaka, trzeba spojrzeć na asortyment sklepu oczami swojego malucha, który ma jeszcze bardzo ograniczoną zdolność rozpoznawania barw i dźwięków – rozróżnia tylko kontrastowe kolory (biały, czarny, czerwony) i przyzwyczajony jest do przytłumionych odgłosów, które pamięta z brzucha mamy, a nie do hałasu, który wydają niektóre zabawki. W świat nowych bodźców trzeba go wprowadzać stopniowo, tak by nie czuł się nimi osaczony, a jednocześnie mógł je poznać jak najdokładniej. Ta idea przyświeca producentom zabawek sensorycznych. 

Zabawki sensoryczne oddziałujące na zmysł dotyku

Zdecydowanie najwięcej zabawek sensorycznych opiera swoje działanie na aktywizacji zmysłu dotyku. Przeróżne faktury (gładkie, szorstkie, miękkie, twarde, śliskie, matowe), wypukłości i wklęsłości pozwalają dziecku poczuć pod swoimi paluszkami, jak bogate może być doświadczanie świata. Dzięki temu, że maluch uczy się rozróżniania doznań dotykowych, ćwiczy zdolność szybkiego reagowania na nie w przyszłości. To jednak nie wszystko – zabawki sensoryczne (gniotki) oddziałujące na dotyk pomagają trenować zręczność palców. 

Zabawki sensoryczne oddziałujące na zmysł wzroku 

Zabawki sensoryczne usprawniające wzrok powstały po to, by przykuwać uwagę, a tym samym ćwiczyć spostrzegawczość. Nie powinny więc mieć pastelowych kolorów, które co prawda pasują do pokoiku dziecięcego, ale dla malucha czynią gadżet niemal bezużytecznym. Dodatkowa stymulacja wzroku w zabawkach sensorycznych możliwa jest dzięki rozmaitym elementom świetlnym, nie tylko emitującym światło stałe, ale również odbijającym promienie docierające zza okna. 

Zabawki sensoryczne oddziałujące na zmysł słuchu

Zabawki sensoryczne, które rozwijają słuch, emitują dźwięki delikatne, zupełnie nieszkodliwe dla wrażliwych uszu dziecka, a jednocześnie różnorodne, pozwalające wyjść poza świat domowych odgłosów. Maluch stymulowany za pomocą takich zabawek uczy się wsłuchiwać w dźwięk, koncentrować na nim, a przy okazji zapamiętywać pewne sekwencje. Co ważne, sam jest dyrygentem w swojej orkiestrze.

Zabawki sensoryczne wspomagające równowagę

By ćwiczyć równowagę, nie trzeba czekać, aż maluch skończy 12 miesięcy i zacznie podejmować próby stawiania pierwszych kroków. Najlepsze zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka to tradycyjna huśtawka i kocyk do bujania, ale już od pierwszych dni życia, można wykorzystać do ćwiczenia równowagi: zabawę w samolot i kołysanie na piłce do fitnessu. Na większe dzieci, które chodzą samodzielnie, dobrze działa usprawnianie zdolności ruchowych dzięki desce z równoważnią. Taka zabawka stymuluje układ przedsionkowy, który odpowiada nie tylko za koordynację, ale również za opanowanie umiejętności szkolnych.

Zabawki sensoryczne a polisensoryczne

Świadomi rodzice powinni najchętniej kupować zabawki polisensoryczne, czyli takie, które są w stanie dostarczać kilku różnych bodźców zmysłowych, a nie skupiają się na tylko na wzroku, słuchu czy dotyku. Należą do nich np.: mata edukacyjna, grające książeczki z kolorowymi stronami i gumowymi aplikacjami, klocki i puzzle dźwiękowe. Takie zabawki zajmują dzieci na dłużej i aktywizują więcej obszarów w mózgu jednocześnie.

 

Zabawski sensoryczne
© MNStudio/Adobe Stock
Styl życia
Zabawki wspierające rozwój sensoryczny dzieci
Zabawki dla dzieci mogą nie tylko cieszyć, ale też rozwijać. Ostatnio bardzo dużo uwagi poświęca się odpowiedniemu rozwojowi integracji sensorycznej dzieci, dlatego wybierając zabawki dla swojej pociechy, warto zwrócić uwagę na to, żeby znalazły się pośród nich również takie, które stymulują ten obszar.

Zabawki dla dzieci mogą nie tylko cieszyć, ale też rozwijać. Ostatnio bardzo dużo uwagi poświęca się odpowiedniemu rozwojowi integracji sensorycznej dzieci, dlatego wybierając zabawki dla swojej pociechy, warto zwrócić uwagę na to, żeby znalazły się pośród nich również takie, które stymulują ten obszar.   Na zabawki wspierające rozwój sensoryczny dzieci można wydać bardzo dużo pieniędzy, poddając się marketingowi. Warto jednak pamiętać, nie zawsze cena świadczy o jakości, a wiele takich zabawek można wykonać samemu. Co to jest integracja sensoryczna? Integracja sensoryczna to po prostu współdziałanie wszystkich zmysłów i umiejętność adekwatnego odbioru informacji z otoczenia. A więc to, że dziecko odczuwa światło, hałas, dotyk czy temperaturę w odpowiedni sposób, a nie zbyt silnie lub zbyt słabo i że potrafi te informacje połączyć z własną reakcją. Prawidłowa integracja sensoryczna wiąże się z takimi umiejętnościami, jak zachowywanie równowagi, pisanie, czytanie, liczenie. Jej wspieranie jest też niezwykle ważne u dzieci z diagnozą zaburzeń rozwojowych , trudności w nauce, FAS, ADHD i autyzmu. Jakie zabawki wspierają rozwój sensoryczny dziecka? Rozwój sensoryczny u dziecka wspierają wszystkie te zabawki, które oddziaływują na jego zmysły, więc tak naprawdę wszystkie, z którymi ma ono styczność. Niektóre z nich jednak zostały zaprojektowane z myślą o silniejszym oddziaływaniu na rozwój w tym zakresie: huśtawki , bujaczki, karuzele – rozwijają zmysł równowagi i czucia głębokiego; zabawki dotykowe o skomplikowanych fakturach, maty sensoryczne, gry z kształtami do wyczuwania dłonią, piasek kinetyczny, zabawki obciążeniowe – rozwijają zmysły dotyku i czucia głębokiego; zabawki percepcyjne , oparte o...

kobieta trzymająca noworodka na rękach
©jolopes/Fotolia.com
Styl życia
Uwaga, mowa, pamięć, zmysły – jak rozwijają się u noworodka?
Noworodek początkowo skupia swoją uwagę na światłach lub zmianie dźwięków. Powyżej 2. miesiąca życia dziecko pamięta wydarzenia sprzed dwóch dni. Po 3. miesiącu niemowlę zwykle uczy się miejsc i budynków oraz znacznie rozwija się emocjonalnie. Aby wpłynąć na rozwój poznawczy dziecka, dobrze jest zamontować nad łóżeczkiem dziecięcym zabawki, żeby mogło samo ich doświadczać.

Noworodek początkowo skupia swoją uwagę na światłach lub zmianie dźwięków. Powyżej 2. miesiąca życia dziecko pamięta wydarzenia sprzed dwóch dni. Po 3. miesiącu niemowlę zwykle uczy się miejsc i budynków oraz znacznie rozwija się emocjonalnie. Aby wpłynąć na rozwój poznawczy dziecka, dobrze jest zamontować nad łóżeczkiem dziecięcym zabawki, żeby mogło samo ich doświadczać. Rozwój poznawczy noworodka skupia się wokół koncentracji uwagi, pamięci, mowy oraz uczenia się. W tym okresie kształtują się zdolności, które mają przełożenie na możliwości w późniejszym życiu. Rozwój zmysłów u niemowląt Dzięki zmysłom dziecko kształtuje wiedzę i potrafi orientować się w otaczającym go świecie. Niemowlęta mają najbardziej rozwinięty dotyk, więc dobrze czują wszelki ucisk, temperaturę i ból. W pierwszej godzinie po urodzeniu dziecko odczuwa zapachy, więc już na wstępie należy zadbać o jego higienę. Po pierwszym tygodniu życia noworodek czuje też smak, który początkowo dzieli się tylko na przyjemny i nieprzyjemny. Z kolei wzrok u dziecka rozwija się stopniowo. Najpierw rozróżnia ono kolor niebieski i zielony. Najwolniej rozwija się natomiast słuch. Niemowlę dopiero w czwartym tygodniu życia reaguje na głos. Jak się rozwija koncentracja uwagi u niemowląt? Uwaga zaczyna się u dziecka wraz z pierwszymi odruchami orientacyjnymi . Niemowlę reaguje na zapalone światło czy zmianę dźwięków w pomieszczeniu. Jeśli określone bodźce nie podobają mu się to mruży lub zamyka oczy, a rytm jego serca jest szybszy. W tym okresie niemowlę odróżnia kontury i ruch, a powyżej 3 miesięcy skupia się na rzeczach, które są dla niego ciekawe. Rozwój pamięci u niemowlęcia Dzieci powyżej 2 miesięcy są w stanie rozpoznać dźwięk , który...

Czym jest i dla kogo jest skierowana terapia integracji sensorycznej?
© ilkercelik/Adobe Stock
Styl życia
Terapia integracji sensorycznej - czym jest i co warto o niej wiedzieć?
erapia integracji sensorycznej nazywana również terapią zaburzeń przetwarzania sensorycznego jest formą terapii dla dzieci mających zaburzenia przetwarzania sygnałów płynących z otoczenia. Jej głównym celem jest poprawa lub całkowite przywrócenie prawidłowego odbierania, przetwarzania i reakcji sygnałów zmysłowych. Dzięki dużej efektywności takich zajęć, cieszą się one coraz większą popularnością wśród rodziców dzieci z tego typu zaburzeniami.

Terapia integracji sensorycznej nazywana również terapią zaburzeń przetwarzania sensorycznego jest formą terapii dla dzieci mających zaburzenia przetwarzania sygnałów płynących z otoczenia. Jej głównym celem jest poprawa lub całkowite przywrócenie prawidłowego odbierania, przetwarzania i reakcji sygnałów zmysłowych. Dzięki dużej efektywności takich zajęć, cieszą się one coraz większą popularnością wśród rodziców dzieci z tego typu zaburzeniami.   Pierwsze objawy zaburzeń można dostrzec u kilkuletnich dzieci, które powinny cechować się pewnymi typowymi aktywnościami, a z jakichś powodów tego nie robią. Czym są zaburzenia integracji sensorycznej i jak się objawiają? Rozwój integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa nieprzerwanie do około 7. roku życia. Jeśli rozwój przebiega prawidłowo , to zachowanie dziecka nie odbiega od norm. Oznacza to, że mózg odpowiednio odbiera wszelkie bodźce zmysłowe, właściwie je przetwarza, segreguje, rozpoznaje i tworzy tzw. reakcję adaptacyjną. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o naturalne reakcje ruchowe i myślowe względem otoczenia.   Należy podkreślić, że zaburzenia integracji sensorycznej nie są wynikiem uszkodzeń narządów zmysłów (np. niedosłuch). Zaburzenia te są związane z nieprawidłowościami z zakresu przetwarzania bodźców sensorycznych z takich systemów, jak: czuciowy, wzrokowy, słuchowy, smakowy, węchowy, przedsionkowy.   Objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą przybierać różną formę. Najczęściej obserwuje się takie objawy, jak: nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej, niewłaściwy poziom uwagi i koncentracji, wzmożona lub obniżona wrażliwość na bodźce zewnętrzne, słaba...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik