lekarz z kartą
© psphotography/Fotolia.com
Styl życia

Wstrząs hipowolemiczny (krwotoczny lub oparzeniowy) stanowi zagrożenie życia

Wstrząs hipowolemiczny, inaczej wstrząs krwotoczny lub oparzeniowy, wywołany jest przez krwotok lub rozległe poparzenie. Mogą go spowodować także silne biegunki i wymioty. Jego objawami są m.in. sine usta i paznokcie, osłabienie i zawroty głowy.

Wstrząs hipowolemiczny, inaczej wstrząs krwotoczny lub oparzeniowy, wywołany jest przez krwotok lub rozległe poparzenie. Mogą go spowodować także silne biegunki i wymioty. Jego objawami są m.in. sine usta i paznokcie, osłabienie i zawroty głowy.

 

Wstrząs hipowolemiczny wymaga szybkiej interwencji medycznej, ponieważ może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci.

Przyczyny wstrząsu krwotocznego

Do wstrząsu krwotocznego (hipowolemicznego) dochodzi wtedy, kiedy z organizmu ubędzie około 1/5 całkowitej objętości płynów ustrojowych. Do wstrząsu może doprowadzić krwotok zewnętrzny (z głębokich i rozległych ran otwartych) lub wewnętrzny (wywołany np. przez krwotok do jamy otrzewnej po pęknięciu ciąży pozamacicznej). Inną przyczyną wstrząsu może być też utrata płynów fizjologicznych wskutek długotrwałych i silnych wymiotów oraz biegunek. Do wstrząsu może dojść także podczas poparzenia II, III i IV stopnia. Zagrożenie wstrząsem występuje wtedy, kiedy poparzenie obejmuje przynajmniej 15% powierzchni ciała dorosłej osoby i przynajmniej 10% powierzchni ciała dziecka lub osoby w podeszłym wieku.

 

Znaczna utrata płynów uniemożliwia prawidłowy transport tlenu z krwią do wszystkich zaopatrywanych w niego narządów i części ciała. Niedotlenienie komórek organizmu może doprowadzić do niewydolności poszczególnych organów (np. nerek) lub układów (np. układu oddechowego albo układu krążenia. Może ono też spowodować niewydolność wielonarządową, czyli niewydolność przynajmniej dwóch narządów lub układów.

Objawy wstrząsu hipowolemicznego

Szybkie wezwanie pogotowia może zapobiec śmierci osoby dotkniętej wstrząsem hipowolemicznym. Niezwykle istotne jest zatem prawidłowe rozpoznanie jego objawów. Wstrząs może wystąpić u osoby, która doznała obrażeń ciała i silnie krwawi. Do wstrząsu krwotocznego może również doprowadzić krwotok wewnętrzny, który często rozpoznaje się z opóźnieniem. Są na niego narażone szczególnie osoby ze skazą krwotoczną, czyli zaburzeniem krzepnięcia krwi, np. hemofilią.

 

W obu przypadkach, zarówno przy krwotoku zewnętrznym, jak i wewnętrznym występują podobne objawy:

  • sine usta i paznokcie,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • zawroty głowy,
  • zimne poty,
  • zawroty głowy i omdlenia,
  • słabo wyczuwalne tętno,
  • przyspieszone bicie serca,
  • lęk.

Krwotok wewnętrzny można rozpoznać po tym, że w krwi i kale pojawia się krew, osoba chora wymiotuje krwią, odczuwa ona też ból brzucha i ból w klatce piersiowej. Jej brzuch jest wzdęty i twardy.

Leczenie wstrząsu hipowolemicznego

Przy podejrzeniu, że dana osoba jest narażona na wstrząs hipowolemiczny albo że już on wystąpił, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Do przyjazdu karetki należy towarzyszyć osobie zagrożonej, obserwować ją, rozmawiać, aby mieć pewność, że jest przytomna. Warto ułożyć ją na płaskim podłożu z nogami nieznacznie uniesionymi, głowa powinna spoczywać niżej niż nogi. Osobę chorą można przykryć kocem. Jeśli krwotok jest zewnętrzny, ranę należy w miarę możliwości opatrzyć (podlinkuj tekst „Jak zatamować krwotok z palca”), a skaleczoną część ciała należy unieść.

 

W przypadku utraty przytomności przez osobę z objawami wstrząsu hipowolemicznego należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Szpitalny korytarz, pielęgniarz pcha łóżko z chorym.
©spotmatikphoto/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie wstrząsu septycznego
Wstrząs septyczny to zagrażająca życiu, wywołana infekcją, śmiertelna choroba zakaźna. Ryzyko zachorowania na sepsę i wstrząs septyczny podnosi pobyt w szpitalu, operacja, cukrzyca, odleżyny, rany.

Wstrząs septyczny to zagrażająca życiu, wywołana infekcją, śmiertelna choroba zakaźna. Ryzyko zachorowania na sepsę i wstrząs septyczny podnosi pobyt w szpitalu, operacja, cukrzyca, odleżyny, rany.   Sepsa oraz wstrząs septyczny są stanami bezpośredniego zagrożenia ludzkiego życia. Wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Sepsa i wstrząs septyczny według ICD-10 Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 określa sepsę jako chorobę zakaźną i pasożytniczą , umieszczając ją w grupie nieokreślonych posocznic. Sepsa ma 3 etapy: Sepsa z zainfekowanym układem krwionośnym i procesami zapalnymi w obrębie całego organizmu. Poważna odmiana sepsy wskutek zaburzonego przepływu krwi i niewydolności organów. Wstrząs septyczny ze znacznie obniżonym ciśnieniem krwi. Wstrząs septyczny: przyczyny Sepsę wywołują infekcje bakteryjne (najczęstsze), wirusowe bądź grzybicze, rozwijające się w ciele człowieka w różnych narządach: jamie brzusznej, ośrodkowym układzie nerwowym czy układzie rozrodczym. Czynniki ryzyka choroby to: pobyt w szpitalu, operacja , cukrzyca , dożylne cewniki, dreny, wenflony, żywienie pozajelitowe, rurki wspomagające oddychanie, wszczepione protezy, przetaczanie zanieczyszczonych płynów oraz preparatów krwi, rany, odleżyny. Jakie są objawy wstrząsu septycznego Podstawowe objawy sepsy i wstrząsu septycznego to: zaburzenia temperatury ciała – poniżej 36 lub powyżej 38 stopni Celsjusza, przyspieszony oddech (powyżej 20 oddechów na minutę), przyspieszona czynność serca (przekraczająca 90 uderzeń na minutę). Ponadto mogą wystąpić obrzęki, zaburzenia świadomości, wzrost poziomu glukozy we krwi , niedrożność porażenna jelit, zmniejszenie ilości wydalanego...

zastrzyk z adrenaliny
© Naeblys/Fotolia.com
Styl życia
Wstrząs anafilaktyczny – natychmiastowe usunięcie przyczyny i wezwanie karetki pogotowia może uratować życie
Wstrząs anafilaktyczny występuje po kilku minutach od ekspozycji na czynnik wywołujący, np. ukąszenie szerszenia. Objawem może być obrzęk warg i języka. Szybkie wezwanie pogotowia i ułożenie poszkodowanego w pozycji antywstrząsowej może uratować mu życie.

Wstrząs anafilaktyczny występuje po kilku minutach od ekspozycji na czynnik wywołujący, np. ukąszenie szerszenia. Objawem może być obrzęk warg i języka. Szybkie wezwanie pogotowia i ułożenie poszkodowanego w pozycji antywstrząsowej może uratować mu życie. Wstrząs anafilaktyczny – przyczyny Wstrząs anafilaktyczny jest to zagrażająca życiu natychmiastowa reakcja nadwrażliwego organizmu. Przyczyną często jest zjedzenie przez alergika produktów, takich jak: orzeszki ziemne, jaja, krowie mleko. Powodem ataku są też ukąszenia owadów (szerszeni, pszczół). Wstrząs anafilaktyczny wywołują także leki (np. antybiotyki), środki znieczulenia miejscowego oraz takie czynniki, jak np. wysiłek fizyczny. Objawy anafilaksji nasilają się pod wpływem połączenia kilku przyczyn wywołujących ten stan, np. wzmożonego wysiłku fizycznego i jednoczesnego ukąszenia owada. Objawy wstrząsu anafilaktycznego Pierwsze objawy świadczące o możliwości wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego pomogą przygotować się na ewentualną reakcję nadwrażliwości. Objawy kliniczne pojawią się w ciągu od kilku do kilkudziesięciu minut od momentu kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję. Typowe objawy wstrząsu anafilaktycznego to: obrzęk warg i języka, świąd skóry – może pojawić się rumień, duszący kaszel, chrypka, katar, ból brzucha , nudności i wymioty, przyspieszenie bicia serca, spadek ciśnienia, zawroty głowy, utrata przytomności. Wstrząs anafilaktyczny – postępowanie przy pierwszej pomocy Najważniejsze w pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia ataku anafilaktycznego jest natychmiastowe działanie. Wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci, dlatego wiedza na temat możliwej pomocy może uratować życie. Podczas anafilaksji należy: Przerwać, o ile to możliwe,...

strzykawka z adrenaliną ratującą życie
© imagesbyhope/Fotolia.comfotomek
Styl życia
Reakcja anafilaktyczna wymaga podania choremu adrenaliny
W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.

W większości wypadków pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego jest wysypka (pokrzywka). Często w reakcji na alergen pojawia się też atak duszności. Szybkie udzielenie pomocy może uratować życie. Najważniejsze jest wstrzyknięcie adrenaliny.   Przyczynami wstrząsu anafilaktycznego mogą być ukąszenia owadów u osób uczulonych na ich jad. Do ataku może dojść także na skutek  kontaktu z alergenem, np. zjedzenia orzechów przez osobę na nie uczuloną, a także zażycie leków, na które ma się uczulenie (np. penicyliny, aspiryny). Objawy reakcji anafilaktycznej Anafilaktyczna reakcja alergiczna występuje zwykle od 5 do 30 minut po kontakcie z alergenem , który trafia od razu do krwioobiegu (jad owadów, leki). Reakcja anafilaktyczna po zjedzeniu pokarmu, na który jest się uczulonym, może pojawić się nawet po kilku godzinach od zdarzenia, średnio występuje w ciągu dwóch godzin ( zobacz badania ).   W od 80 do 90 procent przypadków reakcja anafilaktyczna manifestuje się na skórze ( zobacz badania ). Około 70 procent osób ze wstrząsem anafilaktycznym odczuwa dolegliwości z strony układu oddechowego, a od 35 do 40 procent cierpi z powodu reakcji na alergen żołądka i jelit. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić również symptomy ze strony serca i naczyń krwionośnych (od 10 do 45 procent przypadków) oraz układu nerwowego (od 10 do 15 procent przypadków).   Objawy reakcji anafilaktycznej to: pokrzywka (drobne, czerwone i swędzące bąbelki, jak po poparzeniu pokrzywą), rumień, świąd skóry, duszenie się, obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie twarzy, rąk, nóg, niekiedy też błon śluzowych), nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, spadek ciśnienia tętniczego krwi, ból głowy, zawroty głowy, utrata przytomności , kaszel, kichanie, duszność, świszczący oddech, chrypka, ślinotok, łzawienie, niepokój.  ...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner