W jakim wieku dzieci mogą zacząć naukę pływania?
© ZoneCreative/Adobe Stock
Styl życia

Nauka pływania dla dzieci - w jakim wieku zacząć, na co zwracać uwagę przy zapisach?

Pływanie jest dyscypliną sportową, która przynosi wiele korzyści dla osób, które je uprawiają. Jedną z największych zalet pływania jest to, że przygodę z nim można rozpocząć na wczesnym etapie życia. Pierwsze wizyty na basenie mogą odbywać już 2-3 miesięczne maluchy. Stanowi to dobre przygotowanie przed zajęciami z instruktorem, które są skierowane do niemowlaków od 4-5 roku życia.

Pływanie jest dyscypliną sportową, która przynosi wiele korzyści dla osób, które je uprawiają. Jedną z największych zalet pływania jest to, że przygodę z nim można rozpocząć na wczesnym etapie życia. Pierwsze wizyty na basenie mogą odbywać już 2-3 miesięczne maluchy. Stanowi to dobre przygotowanie przed zajęciami z instruktorem, które są skierowane do niemowlaków od 4-5 roku życia.

 

Z racji tego, że kilkumiesięczne dzieci nie mają pełnej świadomości swojego ciała i ich ruchy są bardzo przypadkowe, mogłoby się wydawać, że wizyty na basenie nie są najlepszym pomysłem. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Kąpiele na basenie mogą bowiem przyczynić się do prawidłowego rozwoju malucha.

Jak przygotować siebie i dziecko do pierwszych wspólnych wizyt na basenie?

Już na początku należy zaznaczyć, że szacowany wiek niemowlaka, który może rozpocząć regularne pojawianie się na basenie (2-3 miesiące) jest umowny i może się różnić. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji malucha i tempa jego rozwoju. Najlepiej, aby ostateczną decyzję w tej sprawie wydał lekarz pediatra, który zna ogólny stan zdrowia dziecka. Zawsze może on zlecić bardziej szczegółowe badania w celu upewnienia się, czy jest ono gotowe na zajęcia na basenie.

 

W przypadku większości 2-3-miesięcznych dzieci nie ma żadnych przeciwwskazań. Należy pamiętać, że podczas ciąży maluch przez kilka miesięcy przebywał w brzuchu, a wody płodowe były jego naturalnym środowiskiem. Dzięki temu przez kilka pierwszych miesięcy małe dzieci raczej nie boją się kontaktu z wodą i mają naturalne odruchy ułatwiające pływanie. Zanikają one około 6-8 miesiąca życia.

 

Poza wspomnianą konsultacją lekarską przed wizytą na basenie należy pamiętać o tym, aby:

  • zapoznać się z zasadami postępowania w przypadku zakrztuszenia dziecka wodą,
  • poznać prawidłowe techniki trzymania malucha w wodzie,
  • założyć niemowlakowi specjalne pieluszki,
  • nie przekarmić dziecka przed wizytą na basenie (wskazana godzinna przerwa po jedzeniu).

Zajęcia na basenie z instruktorem: na co zwrócić uwagę przy zapisach?

Pływackie kluby sportowe organizują zajęcia pływania dla kilkumiesięcznych dzieci z rodzicami. Najlepiej wybierać sprawdzone ośrodki posiadające dobre opinie i szczególną uwagę zwracać na to, czy zajęcia prowadzi osoba posiadająca kwalifikacje do pracy z niemowlakami. Zaufanie do trenera czy instruktora w kwestii bezpieczeństwa dziecka stanowi podstawę komfortowych i udanych zajęć. Każdy klub ma odgórnie ustalone zasady treningów dla najmłodszych i dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z zapisami regulaminu. W kwestiach budzących wątpliwości należy zasięgnąć opinii pracowników.

Grupa dzieci bawi się w basenie.
©yanlev/stock.adobe.com
Styl życia
W jakim wieku dzieci powinny rozpocząć zabawę i treningi sportowe?
Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się jednak kiedy ich pociecha powinna rozpocząć przygodę ze sportem. Najlepiej, aby pierwsze zabawy sportowe były wdrożone już w przypadku kilkumiesięcznych maluchów. Jeśli mówimy o treningach pod okiem trenera, to w większości dyscyplin zajęcia są prowadzone od 3 roku życia.

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się jednak kiedy ich pociecha powinna rozpocząć przygodę ze sportem. Najlepiej, aby pierwsze zabawy sportowe były wdrożone już w przypadku kilkumiesięcznych maluchów. Jeśli mówimy o treningach pod okiem trenera, to w większości dyscyplin zajęcia są prowadzone od 3 roku życia.   Już na początku trzeba zaznaczyć, że o czasie posłania dziecka na treningi grupowe lub indywidualne z instruktorem powinny zależeć nie tyle od wieku, co od predyspozycji dziecka. Rozwój psychofizyczny jest indywidualną kwestią i często znacznie różni się w przypadku rówieśników.   Kiedy i jak wprowadzić dziecku pierwsze aktywności sportowe?   Jeżeli rodzicom zależy na szybkim oswojeniu dziecka ze sportem, to może robić to już od drugiego miesiąca życia. Właśnie wtedy można bowiem rozpocząć pierwsze wizyty na basenie. Z racji tego, że dzieci przed przyjściem na świat długo pływają w wodach płodowych i są one ich naturalnym środowiskiem życia, kąpiele w basenie nie powinny stanowić problemu. Tym bardziej, że odruch z życia płodowego utrzymuje się do około ósmego miesiąca życia malucha.   Nauka pływania w pierwszych miesiącach życia pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka i niejako przygotowuje je do możliwości uprawiania innych dyscyplin w późniejszym okresie. Pływanie i zabawy w wodzie poprawiają i zwiększają koordynację ruchową , która praktycznie w każdym sporcie ma olbrzymie znaczenie.   W nieco późniejszym etapie, kiedy dziecko wykazuje zainteresowanie nowymi przedmiotami wskazane jest oswajanie go z akcesoriami sportowymi . Najlepsze do zabaw wydają się być różnego rodzaju piłki. Podrzucanie, turlanie czy odbijanie pozwala...

Jakie akcesoria do pływania dla dzieci zabrać na basen?
© Acik/Adobe Stock
Styl życia
Jakie akcesoria do pływania dla dzieci zabrać na basen?
Pływanie jest dyscypliną sportu, która wymaga szczególnego dbania o bezpieczeństwo. Mimo że na każdym basenie czy strzeżonym kąpielisku czuwają wykwalifikowani ratownicy, to należy samemu zminimalizować ryzyko zagrożeń. Aby nauka pływania i zabawy w wodzie dzieci były przyjemne i możliwie najbezpieczniejsze, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pływackie.

Pływanie jest dyscypliną sportu, która wymaga szczególnego dbania o bezpieczeństwo. Mimo że na każdym basenie czy strzeżonym kąpielisku czuwają wykwalifikowani ratownicy, to należy samemu zminimalizować ryzyko zagrożeń. Aby nauka pływania i zabawy w wodzie dzieci były przyjemne i możliwie najbezpieczniejsze, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pływackie.   W przypadku dzieci każda aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Woda jest zdradliwym żywiołem, który potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych pływaków. W przypadku najmłodszych takie ryzyko jest znacznie większe. Akcesoria do pływania dla niemowlaków Przygodę z pływaniem mogą rozpocząć już 2-3-miesięczne maluchy. Jeżeli lekarz pediatra nie widzi żadnych przeciwwskazań i wyda zgodę, to rodzice mogą zabrać pociechę na zabawy w wodzie. Do tego należy się jednak odpowiednio przygotować. Poza wiedzą dotyczącą zasad postępowania w przypadku zachłyśnięcia wodą , trzeba wiedzieć w jaki sposób niemowlę może się bawić. Równie ważny jest zakup odpowiednich akcesoriów dla malucha. Podczas pierwszej wizyty na basenie należy posiadać: pieluszki do pływania – ich specjalna struktura zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody, rękawki do pływania – są dostępne zarówno rozmiary dla niemowlaków, jak i starszych dzieci. Pozwalają utrzymać szyję i głowę nad powierzchnią wody, pianka neoprenowa – czyli specjalny strój, który pozwala utrzymywać prawidłową temperaturę ciała w momentach przenoszenia dzieci z wody do przebieralni. Ponadto pianka ułatwia rodzicom prawidłowe trzymanie malucha. Akcesoria do pływania dla starszych dzieci W przypadku akcesoriów do pływania dla starszych,...

Jak nauczyć dziecko pływać
© pressmaster/Fotolia.com
Styl życia
Naukę pływania można zacząć już u 2-miesięcznych dzieci. Zobacz, jak oswajać je z wodą
Pierwszą wizytę na basenie można odbyć już z 2-miesięcznym dzieckiem. Naukę pływania zaczyna się od oswojenia malca z wodą. Dobrze jest go lekko ochlapać, a następnie położyć na brzuszku na powierzchni.

Pierwszą wizytę na basenie można odbyć już z 2-miesięcznym dzieckiem. Naukę pływania zaczyna się od oswojenia malca z wodą. Dobrze jest go lekko ochlapać, a następnie położyć na brzuszku na powierzchni.   Nauka pływania wpływa korzystnie na zdrowie dziecka, m.in. poprawia odporność . Oprócz tego wzmacnia więź z opiekunem. Wspomaga też rozwój fizyczny i koordynację ruchową dziecka. W jakim wieku zacząć uczyć dziecko pływania? Na basen można zabrać już 2-miesięczne niemowlę. Dziecko do 6-8 miesiąca życia nie boi się wody i nie otwiera ust w trakcie zanurzania pod nią. To odruch pochodzący jeszcze z życia płodowego. Dzięki temu łatwo oswoić maluszka z nowym środowiskiem. Woda zapewnia mu też dodatkowe bodźce do rozwoju. W przypadku tak młodych dzieci nauka pływania polega na zabawach w wodzie. Oswajanie dziecka z wodą – pierwszy krok w nauce pływania Pierwsza wizyta z dzieckiem na basenie powinna być dla niego miłym doświadczeniem. Najlepiej wnieść je do basenu przytulone do własnego ciała. Maluszek musi mieć czas i możliwość na rozejrzenie się po otoczeniu. Kiedy już obejrzy nowy teren, dobrze jest ochlapać wodą jego nóżki. Warto przy tym odsunąć dziecko od swojej twarzy tak, aby ją widziało. Można się z nim lekko pokołysać, by niewielkie fale obmyły mu skórę. Kolejny krok to wyciągniecie maluszka na długość ramion rodzica i kreślenie jego nóżkami ósemek w wodzie. Następnie można położyć dziecko na wodzie na brzuszku. Aby to zrobić, należy je trzymać pod pachami, a pod brodą położyć kciuk. Na początku dziecko powinno się znajdować blisko rodzica, następnie można je zacząć stopniowo oddalać. Dzięki temu poczuje się bardziej samodzielne, a jednocześnie nie straci poczucia bezpieczeństwa. Nauka pływania dla dzieci - zabawy w wodzie Kiedy maluszek oswoi się już...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik