Kobieta w ciemnych włosach.
Image by LifetimeStock.com

Płukanki i napary z ziół na piękne włosy: pokrzywa, łopian, rumianek

Kobieta w ciemnych włosach.
Image by LifetimeStock.com

Zioła na piękne włosy wzmocnią strukturę włosa, zredukują łupież i wypadanie, a także przyspieszą porost włosów. Najpopularniejsze zioła na piękne włosy to tatarak, rumianek, łopian i pokrzywa.

 

  • Łopian – surowcem, który ma pozytywny wpływ na piękny i zdrowy wygląd włosów jest korzeń łopianu. Zawarte w nim kwasy organiczne, siarczan, fitosterole i siarka regulują produkcję łoju i hamują proces wypadania włosów. Płukanka z łopianu odżywi i wzmocni włosy.

 

Płukanka do włosów z łopianu – dwie łyżki stołowe suszonego korzenia łopianu należy wsypać do garnka i zalać 0,5 litra wody. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. 5 minut. Płukankę należy przecedzić i zostawić na 15 minut do ostygnięcia. Płukankę wykorzystujemy do ostatniego płukania włosów umytych szamponem z odżywką. Po spłukaniu włosy owijamy ręcznikiem na ok. 10 minut. Po tym czasie włosy rozczesujemy i układamy jak zawsze.

 

  • Tatarakpobudza proces narastania włosów, poprawia ukrwienie skóry głowy i redukuje łysienie. Surowcem leczniczym tataraku jest jego kłącze, w którym znajduje się witamina C, garbniki, olejki eteryczne, sole mineralne i terpeny.

 

Płukanka do włosów z tataraku – dwie łyżki stołowe suszonych kłączy tataraku należy wsypać do garnka i zalać 0,5 l wody. Całość doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez ok. 10 minut. Napar zostawić do ostygnięcia i przecedzić. Płukankę należy wykorzystać do ostatniego płukania świeżo umytych włosów. Po spłukaniu włosy owinąć ręcznikiem na ok. 10 minut. Po tym czasie włosy rozczesać, suszyć i układać jak zwykle.

 

  • Pokrzywa – jest cennym źródłem witaminy C, K i witamin z grupy B, chlorofilu, beta-karotenu, mikroelementów, garbników, flawonoidów i kwasów organicznych. Największe ilości tych składników znajdują się w liściach i korzeniach pokrzywy. Pokrzywę można stosować w formie naparu lub płukanki na włosy. Zadziała tonizująco na skórę głowy, przyspieszy porost włosów i wzmocni ich strukturę.

 

Napar z pokrzywy – 1-3 g (1 łyżeczka) suszonych liści pokrzywy zalać 150 ml wrzątku i odstawić do zaparzenia. Pić raz dziennie po jednej szklance przez 4 tygodnie.

 

Płukanka do włosów z pokrzywy – 2-3 łyżki stołowe suszonych liści pokrzywy zalać litrem wrzącej wody. Odstawić napar na 15 minut do zaparzenia i odcedzić. Płukankę należy użyć do ostatniego płukania włosów umytych szamponem z odżywką. Po spłukaniu włosy owinąć ręcznikiem. Po 10 minutach włosy rozczesujemy, suszymy i układamy jak zwykle.

 

  • Rumianekzmniejszy swędzenie skóry głowy i zredukuje łupież. Uelastyczni włosy i nada im sprężystości. Rumianek wzmocni strukturę włosa i może je lekko rozjaśnić.

 

Napar z rumianku – 1-2 łyżeczki rumianku wsypać do szklanki i zalać 150 ml wrzątku. Napar odstawić do zaparzenia. Tak przygotowany wywar z rumianku należy pić raz dziennie po jednej szklance przez cztery tygodnie.


Więcej na temat pielęgnacja włosów zioła
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33