Mały chłopiec smaruje się kremem z filtrem na plaży.
©sakkmesterke/stock.adobe.com

Naturalne środki na podrażnioną skórę u dziecka

Mały chłopiec smaruje się kremem z filtrem na plaży.
©sakkmesterke/stock.adobe.com

Skóra dziecka może zostać podrażniona nie tylko w przypadku zaniedbań higienicznych. Jest po prostu jeszcze bardzo młoda i wrażliwa, więc czasem pomimo największych wysiłków rodziców mogą pojawić odparzenia czy wypryski.

 

W przypadku gdy dojdzie do podrażnienia skóry dziecka, można sięgnąć nie tylko po kremy i maści apteczne, ale również po sprawdzone naturalne środki i domowe sposoby.

 

Podrażniona skóra dziecka – kąpiele

 

Dużą ulgę podrażnionej skórze dziecka, szczególnie kiedy problem dotyczy większych powierzchni – na przykład w przypadku alergii czy atopowego zapalenia skóry, przynoszą kąpiele z leczniczymi dodatkami. Najczęściej poleca się trochę krochmalu z mąki ziemniaczanej lub siemienia lnianego lub słomy owsianej. Lecznicze i bezpieczne dla skóry małego dziecka jest też dodawanie do wody naparu z liści jabłoni. Należy jednak pamiętać, żeby kąpiel była delikatnie ciepła, a nawet letnia i żeby ciało dziecka po kąpieli delikatnie osuszać, a nie intensywnie trzeć ręcznikiem.

 

Aloes na podrażnioną skórę u dziecka

 

Aloes sprawdza się wyjątkowo dobrze przy oparzeniach, szczególnie słonecznych, rankach i podrażnieniach naruszających strukturę skóry.

 

Nawilżanie – podrażnienia mogą być skutkiem przesuszenia skóry dziecka

 

Zdarza się, że dzieci mają suchą i wrażliwą skórę, która wymaga pielęgnowania poprzez nawilżanie. Jeżeli dodatkowo mają tendencję do alergii, czasem trudno wybrać odpowiedni preparat. Wówczas warto sięgnąć po naturalne środki nawilżające – oliwę z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, olej macadamia czy masło shea. Należy pamiętać, żeby wybierać oleje nierafinowane i pochodzące z upraw ekologicznych oraz że niektóre z nich (na przykład kokosowy) nie nadają się do codziennej pielęgnacji, ale powinno się z nich korzystać raz na jakiś czas.

 

Miód manuka na poważne zmiany skórne u dziecka

 

Miód manuka wykazuje działanie antybiotyczne i przeciwzapalne, dlatego dobrze sprawdza się w leczeniu ran i oparzeń. Nie stosuje się go jednak w przypadku AZS, ponieważ istnieje spora szansa, że będzie uczulał.

 

Umiar i opanowanie najlepszym sposobem na leczenie podrażnionej skóry u dziecka

 

Zanim sięgnie się po kilka naturalnych metod na raz, warto najpierw wyeliminować wszystkie czynniki, które mogły zaszkodzić skórze dziecka oraz wykluczyć alergię kontaktową. Następnie należy wprowadzać bardzo ostrożnie każdy, nawet naturalny środek i obserwować reakcje skórne.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27