plamy na skórze dziecka
© glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia

Plamy na skórze dziecka – przyczyny, rodzaje i występowanie

Plamy na ciele dziecka mogą wystąpić na skutek działania różnych czynników m.in. proszków do prania, promieniowania UV, środków pielęgnacyjnych czy niewłaściwego odżywiania. Skóra malucha jest bardzo delikatna, cienka i miękka, dlatego jest bardziej narażona na uszkodzenia.

Plamy na ciele dziecka mogą wystąpić na skutek działania różnych czynników m.in. proszków do prania, promieniowania UV, środków pielęgnacyjnych czy niewłaściwego odżywiania. Skóra malucha jest bardzo delikatna, cienka i miękka, dlatego jest bardziej narażona na uszkodzenia.

 

Plamy na ciele dziecka w większości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Niektóre jednak wymagają konsultacji z dermatologiem i podjęcia leczenia.

Przyczyny zmian na skórze dziecka

Dziecko ma o wiele słabszą skórę niż dorosły człowiek. Jest ona podatna na wiele czynników zewnętrznych. Maluch może dostać plam od zabawek, ubranek, jedzenia czy picia. Chemia w otoczeniu dziecka może doprowadzić do zmian skórnych.

Przykładowe zmiany skórne

  • Plamy mongolskie – sinoniebieskie lub bladoniebieskie plamy najczęściej występujące w dolnej części pleców i na pośladkach. Nie są niebezpieczne. Są skutkiem nagromadzenia komórek barwnikowych – melanocytów. Znikają same, gdy dziecko ukończy od 3 do 5 lat.
  • Plamy łososiowe – bladoróżowe plamy na karku, czole lub powiekach. Są efektem zaburzeń rozwojowych drobnych naczyń krwionośnych. Nie są niebezpieczne. Znikają zazwyczaj w pierwszym roku życia dziecka.
  • Prosaki – biało-żółte plamki na czole, nosie lub policzkach. Są to przerośnięte gruczoły łojowe i znikają samoistnie w ciągu miesiąca. Nie są groźne. Nie można ich złuszczać.
  • Perły Epsteina – występują jako skupisko białych plamek w jamie ustnej, na granicy zębodołu i na napletku prącia u chłopców. Ulegają złuszczeniu w przeciągu pierwszych tygodni życia dziecka. Nie wymagają leczenia.
  • Odparzenia – mają postać czerwonych i piekących plam. Pojawiają się w okolicach krocza, pośladków i pachwin. Powstają wskutek zaniedbań pielęgnacyjnych. Nie są niebezpieczne. Należy często zmieniać pieluchy i zapewnić dostęp powietrza do skóry.
  • Łojotokowe zapalenie skóry – jest to rumieniowaty, łuszczący się wykwit na skórze głowy dziecka. Może rozprzestrzeniać się na dalsze części ciała. Niezbędna jest wizyta u dermatologa i podjęcie leczenia.
  • Znamiona barwnikowe – nazywane często pieprzykami. Rzadko osiągają duże rozmiary. W szczególnych przypadkach wymagają konsultacji z dermatologiem.
  • Znamię naczyniowe płaskie – koloru czerwonego. Przyczyna są wady wrodzone drobnych naczyń krwionośnych. Nie są niebezpieczne.
  • Bielactwo – nazywane również albinizmem. Jest to zaburzenie rozkładu melaniny w skórze. Ciało dziecka po urodzeniu jest jasnoróżowe, a potem blade. Skóra takiego malucha jest podatna na oparzenia słoneczne. Konieczna jest wizyta u dermatologa.
 
przebarwienia na twarzy kobiety
©JenkoAtaman/Fotolia
Fleszstyle
Przebarwienia skórne – skąd się biorą i co je powoduje?
Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry.

Przebarwienia skóry to najczęściej jasno lub ciemnobrązowe plamy. Różnego rodzaju zaburzenia pigmentacji powstają w podobny sposób, czyli z powodu dysfunkcji w produkcji melatoniny – barwnika w komórkach skóry. Przebarwienia skóry – rodzaje odbarwień Przebarwienia pojawiają się najczęściej na czole, policzkach, nosie, dekolcie, ramionach, dłoniach a nawet na żuchwie. Zdarza się również, że występują na całym ciele. Mają one najczęściej postać plamek i kropek o nieregularnym kształcie. Mogą tworzyć ciemne pasy w środkowej części twarzy. Aby dobrać metodę leczenia przebarwień skórnych najpierw należy określić ich rodzaj oraz przyczynę powstania. Przebarwienia dzieli się w zależności od głębokości umiejscowienia barwnika na: naskórkowe, skórne i skórno-naskórkowe. Wśród nich wyróżnia się:  melasmę – tzw. ostudę;  piegi;  znamiona skórne;  przebarwienia pozapalne, polekowe i pourazowe;  plamy soczewicowate: wrodzone lub nabyte – powstające na skutek działania promieni słonecznych często samoistnie znikają, natomiast plamy soczewicowate o charakterze starczym mają charakter trwały. Plamy soczewicowate złośliwe o ciemnym zabarwieniu, nieregularnym i wypukłym kształcie – często bywają przyczyną czerniaka skóry . Przyczyny powstawania przebarwień skórnych Najczęściej przebarwienia na skórze pojawiają się na skutek:  trądziku i zmian zapalnych skóry, alergii;  nadmiernej ekspozycji na słońce oraz intensywnego opalania w solarium;  chorób: wątroby, tarczycy, nadnerczy;  ciąży – na skutek wzrostu poziomu estrogenów;  stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz zastępczej terapii...

Kobieta smaruje plecy kremem z filtrem
© verona_S/Fotolia.com
Styl życia
Powstawanie i leczenie plam wątrobowych na twarzy
Plamy wątrobowe nie oznaczają schorzeń wątroby. To obszary skóry o nieregularnych kształtach, która zabarwiona jest brązowawym pigmentem (podobnym do koloru wątroby).

Plamy wątrobowe nie oznaczają schorzeń wątroby. To obszary skóry o nieregularnych kształtach, która zabarwiona jest brązowawym pigmentem (podobnym do koloru wątroby).   Plamy wątrobowe najczęściej pojawiają się na grzbietach dłoni, na twarzy i dekolcie. Średnica plam może osiągnąć kilka centymetrów. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, jeśli nie zmieniają koloru, nie swędzą czy nie wycieka z nich płyn. Jeżeli pojawią się te objawy, trzeba skontaktować się z dermatologiem, gdyż mogą to być oznaki czerniaka. Jak powstają plamy wątrobowe na twarzy? Plamy wątrobowe nie są efektem starzenia się skóry. Wskutek długiej ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych w skórze gromadzi się nadmiar pigmentu. Dawki promieniowania kumulują się, a efekty są widoczne po upływie wielu lat, najczęściej u osób między 30. a 50. rokiem życia. Osoby, które dużo czasu spędzają na słońcu, mogą mieć plamy wątrobowe już w wieku dwudziestu kilku lat. Najbardziej narażone są na nie osoby o jasnej karnacji.   Na pojawienie się plam na skórze ma wpływ przyjmowanie leków , na przykład moczopędnych, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi oraz tetracykliny. Powodują one, że skóra jest bardziej wrażliwa na działanie słońca, a zatem podatna na powstawanie plam. Domowe sposoby na rozjaśnienie plam wątrobowych W celu rozjaśnienia przebarwień na skórze można smarować je sokiem z cytryny 2 razy w ciągu dnia. Kwaśny odczyn soku usunie zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśni je. Do przygotowania domowego rozjaśniacza można wykorzystać łyżeczkę miodu i jogurtu, które należy zmiksować. Taką papkę należy raz dziennie nałożyć na plamy i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie spłukać. Trzecim sposobem rozjaśniania plam jest pokrywanie ich żelem z aloesu, najlepiej ze świeżych liści, 1-2 razy dziennie. Wystarczy zerwać liść,...

Starsza kobieta
© contrastwerkstatt/Fotolia.com
Styl życia
Plamy starcze – efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, złej diety i zaburzeń wątroby
Plamy starcze nazywane są także plamami soczewicowatymi. Są to małe skupiska melaniny, które powstają jako efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, niewłaściwej diety lub zaburzeń wątroby.

Plamy starcze nazywane są także plamami soczewicowatymi. Są to małe skupiska melaniny, które powstają jako efekt nadmiernej ekspozycji na słońce, niewłaściwej diety lub zaburzeń wątroby.   Plamy starcze można zlikwidować domowymi sposobami, laserem lub dietą bogatą w witaminę C, E oraz beta-karoten. Plamy starcze - czym są i skąd się biorą? Plamy starcze to płaskie, brązowe plamy na skórze. Ich kształt przypomina ziarna soczewicy, dlatego też bywają nazywane plamami soczewicowatymi. Są to punkty, w których gromadzi się melanina (barwnik odpowiedzialny za funkcje fenotypowe – kolor oczu, skóry i włosów) . Same w sobie plamy starcze nie są niebezpieczne , ale zwiększają szansę wystąpienia raka skóry. Miejsca, w których się pojawiają to zwykle: wierzch dłoni, ręce, przedramiona, ramiona, plecy, szyja, klatka piersiowa, twarz i nogi. Występują głównie u osób powyżej 50. roku życia , ale mogą pojawić się na skórze także w młodym wieku (u osób poniżej 30. roku życia).   Główna przyczyna powstawania plam starczych tkwi zwykle w nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Częste i długotrwałe przebywanie na słońcu aktywuje melanocyty (komórki pigmentowe, które wytwarzają melaninę) do produkcji nadmiaru barwnika. Inne przyczyny powstawania plam starczych to: zła dieta (bogata w tłuszcze), brak ruchu, zaburzenia hormonalne, zaburzenia czynności wątroby i autointoksykacja (samozatrucie produktami własnej przemiany materii, np. mocznikiem, kwasem moczowym, dwutlenkiem węgla). Hiperpigmentacja może być też skutkiem procesu starzenia się organizmu. Jak zapobiegać powstawaniu palm starczych? Plamom starczym można zapobiegać, stosując przed wyjściem na słońce kremy i emulsje z filtrami UV . Aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się plam na...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner