Urlop ojcowski – ile trwa i komu przysługuje?
Urlop ojcowski trwa 14 dni kalendarzowych następujących po sobie, nie można go dzielić na części. Do urlopu wliczają się także dni wolne od pracy i święta, co warto mieć na uwadze, planując termin urlopu. Urlop jest całkowicie płatny, a niewykorzystany – przepada.
Urlop ojcowski trwa 14 dni kalendarzowych następujących po sobie, nie można go dzielić na części. Do urlopu wliczają się także dni wolne od pracy i święta, co warto mieć na uwadze, planując termin urlopu. Urlop jest całkowicie płatny, a niewykorzystany – przepada.
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi, gdy:
- jest biologicznym ojcem, a dziecko nie ukończyło jeszcze roku,
- jest adopcyjnym ojcem, dziecko nie ukończyło jeszcze siedmiu lat, a od momentu przysposobienia nie minęło więcej niż 12 miesięcy,
- jest adopcyjnym ojcem, a dziecko nie ukończyło jeszcze dziesięciu lat i została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego.
Dodatkowymi warunkami są:
- pozostawanie w związku małżeńskim z matką dziecka,
- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru i spółdzielczej umowy o pracę, a także przedsiębiorcy, którzy opłacali minimum miesiąc dowolną składkę chorobową.
Czy urlop ojcowski jest tożsamy z tacierzyńskim?
Zdarza się, że oba te terminy są stosowane zamiennie. Nie jest to jednak uzasadnione. Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i jest niezależny od urlopu macierzyńskiego. Natomiast urlop tacierzyński obowiązuje tylko wtedy, gdy matka nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego.
Co jeszcze należy wiedzieć o urlopie ojcowskim?
W świadectwie pracy zawsze należy umieścić informację o tym, że pracownik wykorzystał urlop ojcowski, by zapobiec ewentualnemu ponownemu wykorzystaniu urlopu u nowego pracodawcy. Podczas tych dwóch tygodni ojciec otrzymuje zasiłek wypłacany przez ZUS, który wynosi 100% jego wynagrodzenia, jest to więc urlop pełnopłatny.
Co zrobić, by skorzystać z urlopu ojcowskiego?
Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy złożyć stosowny wniosek, dołączając do niego:
- skrócony akt urodzenia dziecka,
- oświadczenie, że urlop nie został wcześniej wykorzystany na dane dziecko.
Wniosek należy złożyć minimum siedem dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego i „tacierzyńskiego”.
Wzór wniosku o urlop ojcowski
…............................. ….............................
(dane pracownika) (miejscowość, data)
….............................
(dane pracodawcy)
Wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego
Na podstawie art. 182.3 Kodeksu pracy proszę o udzielenie mi urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni od …............................. do …............................. na dziecko ….............................….............................….................... .
Moje dziecko ukończy 12 miesiąc życia wraz z datą …............................. .
….............................
(podpis pracownika)
- Znajdź podarek na każdą kieszeń! Co można kupić tacie - prezenty powinny trafiać w gust.
- Urodziło ci się dziecko i potrzebujesz wolnych dni? Jak napisać podanie o urlop ojcowski krok po kroku?
- Czym jest urlop ojcowski? Jakie uprawnienia związane z rodzicielstwem na urlopie ojcowskim przysługują mężczyźnie?
- Nie wiesz, czym obdarować bliskich twemu sercu mężczyzn? Oto prezenty mikołajkowe - co kupić dla niego.
- Przy wyjątkowych okazjach stać cię na luksus. Na jakie okazje ekskluzywne prezenty dla niej i dla niego nadają się najlepiej?