Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
korzeń imbiru
Pixabay/ 683440/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Uprawa i pielęgnacja imbiru

Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.

Uprawa imbiru wymaga częstego podlewania i nawożenia kłączy. Imbir uprawiamy w doniczce i ustawiamy w oświetlonym miejscu, latem imbir można wynieść na balkon lub do ogrodu.

 

Imbir to roślina pochodząca z wysp na Oceanie Spokojnym. Niemal niemożliwe jest spotkanie jej dziko rosnącej w naturalnym środowisku. Najwięcej upraw imbiru znajduje się w krajach o ciepłym klimacie, np. Indiach, Japonii, Brazylii i Afryce.

Uprawa imbiru

Imbir to bylina, która z wyglądu przypomina trzcinę. Rozmnaża się z kawałków świeżych kłączy. Kłącza rozrastają się i wypuszczają długie, osiągające nawet metr wysokości łodygi. Łodygi imbiru pokryte są ciemnozielonymi lancowatymi liśćmi. Świeże kłącza imbiru są jędrne i zdrowe. Nie powinny mieć śladów butwienia ani gnicia. Aby zasadzić imbir duże kawałki kłączy dzielimy na mniejsze i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia (wilgotne kłącza mogą zacząć gnić w ziemi). Imbir sadzimy w doniczce. Powinna być szeroka i płytka, ponieważ kłącza imbiru rozrastają się na boki. Najlepszy czas na uprawę imbiru to wczesna wiosna. Imbir szybko puszcza wtedy pędy, a czasem nawet kwitnie.

Podłoże do uprawy imbiru

Doniczka, w której mamy umieścić kłącze powinna być wypełniona próchniczno-gliniastą ziemią (np. torf wymieszany z gliną w proporcji 2:1). Kłącze trzeba ułożyć poziomo i przysypać około dwoma centymetrami ziemi. Całość podlewamy. Doniczkę przykrywamy przezroczystą folią. Kłącze imbiru powinno wypuścić pierwsze pędy po 4-6 tygodniach w temperaturze 20-25°C. W chwili, gdy zauważymy pierwsze pędy, należy usunąć folię z doniczki.

Miejsce uprawy imbiru

Doniczkę z zasadzonym imbirem trzeba ustawić w dobrze oświetlonym miejscu (np. na parapecie okna). Latem można wynieść ją na balkon lub do ogrodu.

Podlewanie imbiru

Podłoże doniczki powinno być stale wilgotne, szczególnie wiosną i latem. Roślina powinna być często zraszana (ziemia i liście), a w upalne dni szczególnie obficie podlewana. Zapotrzebowanie imbiru na wodę zmniejsza się w sierpniu, kiedy roślina przestaje rosnąć. W połowie września, gdy kłącze zaczyna dojrzewać, przestajemy podlewać roślinę.

Nawożenie imbiru

Imbir nawozimy tylko w okresie wzrostu (do końca sierpnia). Należy to robić raz na dwa tygodnie. W zależności od przeznaczenia imbiru do nawożenia wybieramy nawozy mineralne lub pałeczki nawozowe – gdy imbir służy celom ozdobnym lub stosujemy nawozy organiczne – gdy imbir jest przeznaczony do celów spożywczych.

W ofercie Obi promocje znajdziesz wszystkie akcesoria niezbędne do uprawy imbiru.

Przechowywanie kłączy imbiru

Ciemnozielone, błyszczące liście imbiru stają się żółte jesienią. Jest to sygnał, że kłącza imbiru są dojrzałe i można je wykopać. Kłącza oczyszczamy i pozostawiamy do wysuszenia. Utrzymujemy w je temperaturze pokojowej w suchym i oświetlonym miejscu. Aby kontynuować uprawę imbiru trzeba odczekać, by żółte liście uschły. Następnie przenosimy doniczkę do pomieszczenia o temperaturze 8-10°C. Zostawiamy roślinę przez zimę i dopiero na wiosnę, gdy wypuszcza nowe pędy, przesadzamy ją do świeżej ziemi i wznawiamy pielęgnację.

 

Krzew stewii na grządce.
©lulu/Fotolia
Styl życia
Ogrodowa i doniczkowa uprawa stewii
Uprawa stewii wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby. Stewia to roślina wieloletnia. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Uprawa stewii wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby. Stewia to roślina wieloletnia. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.   Stewia jest rośliną wrażliwą i ciepłolubną. Nie przetrwa mrozu na dworze, dlatego zimą najlepiej uprawiać stewię w doniczce. Uprawa stewii w ogrodzie Stewia jest rośliną tropikalną, dlatego lubi wysokie temperatury. Planując uprawę stewii w ogrodzie należy wybrać dla niej dobrze nasłonecznione i ciepłe miejsce. Roślina lubi lekką i przepuszczalną glebę, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (optymalne PH gleby to 6). Stewia nie będzie rosła na słonej ani zasadowej glebie. Ważne, aby stanowisko, na którym mamy zasadzić stewię było dobrze drenowane (wysypane żwirem lub drobnymi kamykami na powierzchni ok. 2 cm), ponieważ roślina jest wrażliwa na zbyt dużą wilgotność .   Pędy stewii są delikatne i łatwe do złamania, dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby miejsce, w którym planujemy zasadzić roślinę, było chronione przed wiatrem. Średnia wysokość krzaczków to ok. 50-80 cm. Aby roślina mogła się rozkrzewiać, warto raz w miesiącu oberwać końcówki pędów stewii . Roślina wymaga ostrożności ze względu na słaby system korzeniowy. W okresie suszy powinna być regularnie nawadniana (nawet 2 razy dziennie). Stewia nie przetrwa zimowania na dworze . Jedynym wyjściem jest przechowywanie rośliny zimą w doniczce w ciepłym pomieszczeniu. Uprawa stewii zimą Pomieszczenie, do którego przeniesiemy stewię na zimę powinno być ciepłe (temperatura wewnątrz ok. 10ºC) i widne. Zimą nie należy podlewać stewii tak często jak latem. Uprawa stewii – rozmnażanie i wysiew Stewię rozmnaża się przez wysiew nasion lub z pobranych sadzonek. Specyfiką jej nasion jest słabe kiełkowanie. Należy więc wysiać ich więcej, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że roślina wykiełkuje. Nasiona...

Świeży majeranek
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Uprawa majeranku jednorocznego i wieloletniego - wymagania
Współcześnie majeranek uprawiany jest przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Uprawa majeranku w domu w doniczce ma wiele zalet – w pomieszczeniu roznosi się aromat świeżych ziół, którymi w każdej chwili możesz wzbogacić potrawę.

Współcześnie majeranek uprawiany jest przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Uprawa majeranku w domu w doniczce ma wiele zalet – w pomieszczeniu roznosi się aromat świeżych ziół, którymi w każdej chwili możesz wzbogacić potrawę.   Aby uprawa majeranku przyniosła oczekiwane efekty, najlepiej – i jednocześnie najprościej - kupić roślinę w sklepie ogrodniczym (te z supermarketu są o wiele mniej wytrzymałe). Jeśli ktoś chciałby poeksperymentować z dłuższą drogą uprawy majeranku, może kupić nasionka . Należy wówczas przykryć nasiona cienką warstwą drobnoziarnistej (przesianej) ziemi – po kilku dniach od siewu powinny pojawić się kiełki. Uprawa majeranku – cenne wskazówki Majeranek ma dwie odmiany: jednoroczną i wieloletnią. Jest to przyprawa, która szczególnie dobrze komponuje się z wieprzowiną, zwłaszcza pieczoną i duszoną, a także ziemniakami i grillowanymi warzywami. Majeranek płasko się korzeni, więc roślinę powinno się uprawiać w niskiej, szerokiej donicy. Roślina preferuje wilgotną glebę.   Kupując doniczkę, należy zwrócić uwagę, żeby miała na dnie otwory, które umożliwią odpływ wody. Liście majeranku warto codziennie zraszać. Majeranek lubi wyprażoną ziemię, dlatego jeśli zaczynamy uprawę majeranku od nasion, warto włożyć ziemię na kilka minut do piekarnika. Jeśli na zewnątrz nie będzie ujemnej temperatury, doniczkę można wystawić na balkon, a na wiosnę przesadzić do ogródka. Minimalna temperatura wymagana do uprawy majeranku to 10 stopni. Roślina powinna znajdować się w miejscu nasłonecznionym. W momencie, kiedy pąki kwiatowe dojrzeją, należy podciąć gałązki (około 10 centymetrów). Za ciekawostkę można uznać fakt, że suszony majeranek pachnie jeszcze bardziej intensywnie niż świeże zioło .

Koperek w blaszanym pojemniku.
©RybaiDrwalSisters/Fotolia
Styl życia
Zioła do domu i na balkon – koperek w doniczce
Koperek w doniczce może być świeżą i soczyście zieloną ozdobą parapetu w kuchni lub na balkonie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, jednak wymaga częstego podlewania.

Koperek w doniczce może być świeżą i soczyście zieloną ozdobą parapetu w kuchni lub na balkonie. Roślina jest odporna na szkodniki i choroby, jednak wymaga częstego podlewania. Jaką doniczkę do uprawy koperku wybrać? Doniczka, w której zasadzimy koperek powinna mieć co najmniej 10 cm średnicy. Najlepsze są doniczki ceramiczne lub gliniane . Do uprawy koperku niewskazane są doniczki metalowe, ponieważ roślina może w nich zgnić. Na dno doniczki należy wysypać nieco żwiru i drobnych kamyków (warstwa ok. 2 cm). Uprawa koperku w doniczce – wysiew, podlewanie, gleba i zbiór Koperek to roślina jednoroczna. Jest łatwa w uprawie. Wymaga słonecznego i chronionego przed wiatrem miejsca (optymalna temperatura 15ºC-20ºC). Zimą należy zabrać koper w doniczce z balkonu, ponieważ roślina źle znosi mrozy . Podlewanie koperku w doniczce Koperek najlepiej rośnie w wilgotnej glebie. Roślina wymaga codziennego podlewania niewielką ilością wody. W upalne dni wskazane jest podlewanie koperku w doniczce nawet dwa razy dziennie rano i wieczorem (można także spryskiwać liście rośliny wodą ze zraszacza). Nie należy podlewać koperku w porze największego nasłonecznienia. Woda nie powinna być czerpana bezpośrednio z kranu. Najlepsza jest woda, która odstała minimum jeden dzień w temperaturze pokojowej. Gleba do uprawy koperku w doniczce Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze spulchniona . Najlepiej wybierać ziemię ogrodową wapienną i próchniczną. Wysiew nasion koperku do doniczki Koper wysiewany jest z nasion wiosną bezpośrednio do gruntu (wysiew od marca do sierpnia). Koper cechuje się krótkim okresem wegetacyjnym – trwa on około 45-50 dni. W miarę potrzeb nasiona możemy dosiewać przez lato i jesień. Ochrona przed chorobami i szkodnikami Koperek w doniczce jest rzadko atakowany przez...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner