Różnice pomiędzy umową zleceniem a umową o pracę
Określenia pracownik i pracodawca dotyczą stron związanych na podstawie umowy o pracę. W przypadku umowy zlecenia strony to zleceniodawca i zleceniobiorca.
Określenia pracownik i pracodawca dotyczą stron związanych na podstawie umowy o pracę. W przypadku umowy zlecenia strony to zleceniodawca i zleceniobiorca.
Warunki wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę regulują przepisy Kodeksu pracy (zobacz tekst ustawy). Umowa zlecenie należy do umów cywilnoprawnych, zatem informacji na jej temat należy szukać w Kodeksie cywilnym. W przypadku umowy o pracę mamy do czynienia z pracownikiem i pracodawcą, natomiast przy umowie zlecenia – zleceniobiorcą i zleceniodawcą.
Cel umowy, podporządkowanie oraz miejsce i czas wykonywania pracy
Zgodnie z artykułem 22 §1 Kodeksu pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a także pod jego kierownictwem.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 734 § 1) zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania konkretnej czynności (usługi, zlecenia) dla zleceniodawcy. Nie ma natomiast wymogu, aby czas i miejsce pracy, było sprecyzowane w umowie. O ile przy umowie o pracę jasno określone jest zwierzchnictwo pracodawcy, o tyle umowa zlecenie nie definiuje ścisłego podporządkowania.
Wynagrodzenie za umowę o pracę a zapłata za zlecenie
W przypadku umowy o pracę pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.).
Umowa zlecenie może być wykonana zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie. Natomiast Kodeks cywilny (zobacz tekst ustawy) definiuje, że jeżeli z ustaleń między zleceniobiorcą a zleceniodawcą jasno nie wynika, iż zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania zlecenia bez wynagrodzenia, to należy mu się wynagrodzenie (art. 735 § 1 k.c.), które powinien otrzymać po wykonaniu zlecenia, chyba, że inne są ustalenia umowy (art. 744).
Rozwiązanie umowy o pracę a umowy zlecenia
Kodeks pracy reguluje sposoby zakończenia stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Sposób rozwiązania umowy będzie zależny od rodzaju zatrudnienia i czasu jego trwania.
Zarówno przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca), jak i dający zlecenie (zleceniodawca), może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Zleceniodawca, gdy wypowiada umowę odpłatną, jest zobowiązany zwrócić zleceniobiorcy wydatki, który ten poniósł, aby należycie wykonać zlecenie. Zleceniobiorca, który wypowiada umowę odpłatną, jest odpowiedzialny za ewentualną szkodę wynikłą na skutek wypowiedzenia umowy (art. 746 § 1-2 k.c.).
Pracodawcom/zleceniodawcom, którzy wykorzystują umowę zlecenie jako zamiennik umowy o pracę (a osoba wykonująca zlecone czynności pracuje zgodnie z warunkami określanymi przez Kodeks pracy), może grozić wysoka grzywna.
- Posiadasz umowę zlecenie i nie wiesz czy przysługuje ci wypoczynek? Sprawdź, czy masz szansę na urlop przy umowie zlecenie.
- Umowy cywilnoprawne różnią się od umów Kodeksu Pracy. Poznaj różnice pomiędzy umową zlecenie a umową o dzieło.