Punkty, jakie powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego
Wynajem mieszkania powinien być potwierdzony umową najmu. Pozwoli to w razie nieuczciwości jednej ze stron prawnie rozwiązać powstałe problemy. Umowa powinna zawierać nie tylko dane osób ją zawierających, ale też szczegółowe informacje o lokalu, czasie trwania umowy, warunkach wypowiedzenia czy wszystkich opłatach.
Wynajem mieszkania powinien być potwierdzony umową najmu. Pozwoli to w razie nieuczciwości jednej ze stron prawnie rozwiązać powstałe problemy. Umowa powinna zawierać nie tylko dane osób ją zawierających, ale też szczegółowe informacje o lokalu, czasie trwania umowy, warunkach wypowiedzenia czy wszystkich opłatach.
Dane najemcy, wynajmującego i lokalu
Jak każde pismo urzędowe, także umowa najmu lokalu mieszkalnego powinna zawierać umieszczoną w prawym górnym rogu informację o dacie i miejscu jej zawarcia. Niezbędne jest podanie danych i określenie stron (najemca – wynajmujący): imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego.
W paragrafie pierwszym umowy najmu lokalu mieszkalnego powinny znaleźć się informacje o lokalu, który jest przedmiotem umowy: adres nieruchomości, powierzchnia, stan prawny (np. że osoba wynajmująca jest właścicielem lokalu), a także opis (uwzględnienie liczby pokojów, kuchni, łazienki, numer piętra itd.).
Kolejny paragraf powinien zawierać stwierdzenie, że wynajmujący przekazuje do używania najemcy lokal wraz z wyposażeniem bądź bez niego.
W umowie najmu lokalu mieszkalnego musi znaleźć się paragraf określający czas jej trwania. Podaje się albo konkretne daty, albo „czas nieoznaczony”.
Opłaty w umowie wynajmu lokalu
Również niezbędny jest paragraf mówiący o opłatach. Należy w nim uwzględnić kwotę miesięczną, jaką najemca będzie przekazywał wynajmującemu, a także sposób uiszczania opłaty za wynajem i termin płatności (np. do 10. dnia każdego miesiąca). Trzeba określić, kto ponosi koszty zużycia wody, prądu i innych mediów.
W paragrafie dotyczącym opłat powinno się umieścić też punkt o kaucji – jej wysokości oraz warunkach zwrotu (np. że będzie ona wykorzystana na pokrycie roszczeń wynajmującego – gdy najemca dopuści się dewastacji lokalu).
Stan techniczny lokalu
W umowie ważnym paragrafem jest ten, który opisuje stan techniczny lokalu i jego wyposażenie oddawane pod wynajem. Bezpiecznie jest uwzględnić zapis, że najemca zobowiązuje się utrzymać właściwy stan techniczny lokalu, a także chronić przed dewastacją lokal będący przedmiotem umowy. W formie załącznika warto wyszczególnić rzeczy będące na wyposażeniu lokalu. Należy też wprowadzić punkt, w którym na najemcę nałożony zostanie zakaz wynajmu lokalu innym podmiotom (osobom fizycznym, organizacjom itd.).
Umowa najmu mieszkania musi zawierać warunki jej wypowiedzenia. Zabezpiecza to obie strony przed nieuczciwym postępowaniem którejś z nich. Przede wszystkim powinno się uwzględnić okres wypowiedzenia umowy, a także możliwości wypowiedzenia bez zachowania tego okresu.
Zazwyczaj w sprawach, których nie reguluje podpisana umowa, zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego – mówiący o tym zapis powinien pojawić się w umowie najmu lokalu mieszkalnego.
Dokument powinien być sporządzony w dwóch kopiach i każdą z nich muszą podpisać wynajmujący i najemca.
- Znasz się na prawie? Sprawdź, co powinna zawierać umowa wynajmu pokoju.
- Problemy z najemcą? Podajemy gotowy wzór wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego.
- Jak wypowiedzieć umowę właścicielowi mieszkania? Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę doprecyzowuje kodeks cywilny.
- Naucz się samodzielnie pisać umowy. Co powinna zwierać umowa najmu lokalu użytkowego?