kobieta w czapce
Flickr/Matthew Kenwrick/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Jakim jesteś typem osobowości?

Nie ma jednej typologii osobowości, która jednoznacznie by podzieliła ludzi na kilka grup. Podział na ekstrawertyków i introwertyków okazał się zbyt uproszczony. Dlatego najnowsze podziały typów osobowości są coraz bardziej rozbudowane i każdy może się z którymś zidentyfikować.

Nie ma jednej typologii osobowości, która jednoznacznie by podzieliła ludzi na kilka grup. Podział na ekstrawertyków i introwertyków okazał się zbyt uproszczony. Dlatego najnowsze podziały typów osobowości są coraz bardziej rozbudowane i każdy może się z którymś zidentyfikować.

Typy osobowości według Hipokratesa-Galena

Najbardziej popularny podział na typy osobowości sięga starożytności i zostało opracowane na podstawie teorii temperamentów Hipokratesa, do którego później nawiązywał Galen. Wedle niej ludzie dzielą się zasadniczo na cztery typy – melancholików, flegmatyków, sangwiników i choleryków. Wbrew obiegowej opinii, nie ma lepszych i gorszych typów osobowości – każda jest zupełnie inna i różnie odnajduje się w różnych sytuacjach, np. flegmatyk radzi sobie dobrze pod presją czasu, z kolei melancholik potrzebuje ciszy i spokoju. Poszczególne typy mają swoje mocne i słabe strony. Podobnie jak z introwersją i ekstrawersją, również te typy rzadko są bardzo wyraziste – częściej jeden z typów dominuje, ale można zauważyć u siebie zachowania charakterystyczne też dla innych, które mogą wynikać z socjalizacji i treningu różnych zachowań.

Typy osobowości według enneagramu

Do ciekawszych typologii należy enneagram, dzielący ludzi na 9 rodzajów osobowości. Wedle tego systemu człowiek przez całe życie należy do jednego typu i tylko w jego obrębie może się rozwijać. Każdy z nich ma przypisany jeden z głównych błędów, które popełnia w życiu oraz główną emocję, która mu towarzyszy. Krytycy enneagramu zarzucają mu brak naukowych badań i podobieństwo do numerologii, zwolennicy natomiast zwracają uwagę na możliwość integracji z zachodnią psychologią. Test można wykonać samodzielnie w internecie.

Inne typy osobowości – MBTI

Jungowska koncepcja ekstrawersji i introwersji została rozszerzona w popularnym wskaźniku MBTI, który służy określaniu jeszcze innych typów osobowości. Wyróżnia ich aż 16, ale nie szufladkuje jednoznacznie osób, tylko wskazuje na 4 rodzaje preferencji, które rozwijają się w ciągu życia. Test MBTI można znaleźć w internecie w angielskiej wersji językowej, warto jednak zrobić go u psychologa, ponieważ mamy pewność, że otrzymamy interpretację naszego konkretnego wyniku, a nie sztampowe wygenerowane komputerowo opisy. Wyniki MBTI bywają także przedstawiane w CV lub na rozmowie kwalifikacyjnej, by pokazać, że jest się odpowiednią osobą na dane stanowisko. Rekruterzy tego nie negują, ale i nie wymagają.

 

Znajomość swoich mocnych i słabych cech, jaką daje nam opis naszej osobowości, jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju. Samoświadomość natomiast to podstawa do tego, by odnaleźć swoje miejsce w świecie.

 

kobieta na tle zachodu słońca
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Cztery typy temperamentu: flegmatyk, choleryk, sangwinik i melancholik
Temperament to zespół wrodzonych cech człowieka, które wpływają na to, jak kształtuje się jego osobowość. Jednym z najwcześniejszych podziałów typów osobowości jest typologia Hipokratesa-Galena. Zgodnie z nią ludzie dzielą się na: flegmatyków, choleryków, sangwiników i melancholików. Osoby o różnych typach osobowości różnią się pod względem: zachowania, sposobu przeżywania emocji i myślenia.

Temperament to zespół wrodzonych cech człowieka, które wpływają na to, jak kształtuje się jego osobowość. Jednym z najwcześniejszych podziałów typów osobowości jest typologia Hipokratesa-Galena. Zgodnie z nią ludzie dzielą się na: flegmatyków, choleryków, sangwiników i melancholików. Osoby o różnych typach osobowości różnią się pod względem: zachowania, sposobu przeżywania emocji i myślenia. Teoria temperamentów Hipokratesa-Galena Hipokrates był greckim lekarzem, urodzonym w V w. p.n.e. Nazywany jest ojcem medycyny. Jego wkład w rozwój medycyny obejmuje między innymi pierwszą typologię temperamentów. Hipokrates uważał, że w ludzkim organizmie znajdują się cztery podstawowe płyny: krew (gr. sanguis), żółć (gr. chole), śluz (gr. flegma) i czarna żółć (gr. mélanos – czarny, chole – żółć). Od tego, który płyn dominuje w organizmie danego człowieka, zależy jego charakter. Rzymski lekarz Galen w II w. n.e. rozwinął teorię Hipokratesa. Uważał on, że temperament człowieka wpływa na predyspozycje do pewnych chorób. Kim są flegmatycy? Flegmatycy są osobami zrównoważonymi, spokojnymi, introwertycznymi, cierpliwymi i powściągliwymi. Cenią sobie prywatność. Zawsze starają się być obiektywni w swoich ocenach. Zanim coś postanowią, dokładnie analizują sytuację. Są ostrożni, nie lubią się spieszyć. Często brakuje im inicjatywy, ale potrafią zadowolić się tym, co mają. Bywają doskonałymi mediatorami, ponieważ potrafią spojrzeć na sprawę obiektywnie i nie dają ponieść się emocjom. Kim są cholerycy? Cholerycy są wybuchowi, impulsywni, myślą szybko i tak też działają. Czasem podejmują pochopne decyzje i bywają niecierpliwi. Cholerycy są ekstrawertyczni i często egocentryczni. Mają skłonność do...

Dłoń i rozsypane tabletki
Pixabay/HASTYWORDS/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Cechy osobowości depresyjnej: niska samoocena, introwersja i zależność od innych
Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji.

Psychiatria nie wyróżnia takiego zaburzenia jak osobowość depresyjna. Wskazuje przy tym jednak na pewne cechy osobowości, które mogą zwiększyć podatność na pojawienie się depresji. Osobowość depresyjna – mechanizmy powstawania Wystąpieniu depresji sprzyjają takie cechy osobowości, jak: niska samoocena , poczucie własnej wartości uzależnione od czynników zewnętrznych, na przykład opinii innych ludzi. Często samoocena uzależniona jest od relacji z innymi ludźmi i ich opinii. Brak lub zachwianie pozytywnego obrazu siebie może zwiększać podatność na zaburzenia nastroju; poczucie zależności od innych osób – zazwyczaj bycie zależnym wiąże się z brakiem kontroli nad swoim życiem, niemożnością podjęcia decyzji życiowych. W przypadku osobowości zależnej depresja pojawia się na przykład w następstwie rozstania z partnerem, na którym do tej pory się polegało; introwersja – czyli preferowanie samotności, mała potrzeba przebywania z innymi ludźmi. Wiąże się z tendencją do przeżywania negatywnych emocji; tłumienie ekspresji – jest związane z problemami w wyrażaniu emocji, zwłaszcza tych negatywnych jak gniew, wrogość. Przewlekły brak rozładowywania destrukcyjnych emocji, a co za tym idzie – utrzymywanie napięcia emocjonalnego, wywołuje frustrację i także sprzyja zaburzeniom depresyjnym; podatność na stres i nieumiejętność radzenia sobie z nim – jest związana po części z temperamentem człowieka, jednak każdy może się nauczyć pewnych technik radzenia sobie w trudnych sytuacjach, na przykład technik relaksacyjnych . Związek melancholii i depresji Wymienione cechy pasują do charakterystyki melancholika, czyli jednego z czterech podstawowych typów temperamentu według koncepcji Hipokratesa. W zależności od sposobu funkcjonowania, podzielił ludzi na...

dwie nafochane kobiety
Flickr/thephotographymuse/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kim jesteś, ekstrawertykiem czy introwertykiem?
Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.

Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.   Według Hansa Eysencka ekstrawersję i introwersję można umieścić na dwóch końcach skali – każdy człowiek ma więc tendencję do wykazywania jednego, lub drugiego typu zachowań. Typy osobowości: ekstrawertyk Typowy ekstrawertyk jest bardzo towarzyski i ma wielu przyjaciół. Cechuje go spontaniczność chęć wychodzenia z inicjatywą i duża aktywność, poszukiwanie emocji. Niestety zdarza się, że czasem najpierw zrobi, a dopiero później pomyśli. Jest skierowany ku światu zewnętrznemu, czyli ku innym ludziom – łacińskie słowo „extra” oznacza właśnie „zewnątrz” Ekstrawertyk lubi mówić dużo i szybko , bardzo go motywuje do pracy pochwała innych ludzi. Czas wolny także woli spędzać w ruchu i w towarzystwie.   Według modelu Wielkiej Piątki, czyli pięcioczynnikowego modelu opisu osobowości człowieka, na ekstrawersję składa się 6 czynników: towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznać i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji. Typy osobowości: introwertyk Typowy introwertyk jest przeciwieństwem ekstrawertyka – woli spędzać czas w samotności. Jest bardziej skoncentrowany na swoim wnętrzu, analizuje swoje uczucia, myśli. Można powiedzieć, że zbiera energię w samotności. Introwertyk jest dobrym słuchaczem, potrafi skupić się na innych ludziach . Nie ma dużego grona przyjaciół, ale za to ci, z którymi przebywa, są starannie wyselekcjonowani. Introwertyk swój czas wolny woli spędzić z bliską osobą.   Według Wielkiej Piątki introwertyków...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner