łyżki z ziołami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Sposób na przyspieszenie metabolizmu: termogeniki

Termogeniki przyspieszają metabolizm, ale powinny być stosowane z umiarem, gdyż ich nadużycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Termogeniki przyspieszają metabolizm, ale powinny być stosowane z umiarem, gdyż ich nadużycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Jednym ze sposobów na przyspieszenie przemiany materii jest włączenie do diety produktów, które są źródłem substancji termogenicznych.

Jak działają termogeniki

W organizmie człowieka (jako stworzenia stałocieplnego) zachodzą procesy mające na celu wytworzenie ciepła, aby zachować stałą temperaturę ciała. Zespół tych procesów zwany jest termogenezą. Termogeniki powodują uwalnianie ciepła z organizmu, a im więcej ciepła jest wytwarzane, tym większe będzie zużycie energii. Dzięki temu właśnie termogeniki przyspieszają metabolizm, a tłuszcz spalany jest szybciej.

Naturalne termogeniki i suplementy diety

Niektóre naturalne pokarmy są źródłem substancji o działaniu termogenicznym. I tak na przykład kofeina zawarta w kawie (mielonej) czy kwas chlorogenowy zawarty w zielonej herbacie mają działanie termogeniczne. Źródłem tych substancji mogą być również m.in. przyprawy (takie jak ostra papryka, imbir czy pieprz), nasiona mango afrykańskiego czy guarana.

 

W sklepach dostępne są liczne suplementy diety, które zawierają składniki o działaniu termogenicznym. Podczas korzystania z tego typu substancji zalecana jest ostrożność, a w razie jakikolwiek wątpliwości dotyczących własnego stanu zdrowia oraz możliwego działania suplementu na organizm – konsultacja z osobą, która posiada wiedzę z dziedziny farmakologii.

Skutki nadużywania substancji termogennych

Nieumiejętne korzystanie z produktów lub suplementów zawierających składniki o działaniu termogenicznym może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm i zaburzyć funkcjonowanie wielu układów. Problemy mogą dotyczyć zmian skórnych (np. wysypka), zmian w działaniu układu pokarmowego (np. biegunka, nudności, wymioty), zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego (np. bezsenność, lęki) oraz zaburzeń w pracy układu krwionośnego (od lekkiego wzrostu ciśnienia po zatrzymanie akcji serca).

 

Dlatego też stosowanie termogeników zawsze powinno być połączone ze zdrowym rozsądkiem, w przeciwnym razie termogeniczne substancje zaszkodzą, zamiast pomóc.

łyżki z ziołami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sposób na przyspieszenie metabolizmu: termogeniki
Termogeniki przyspieszają metabolizm, ale powinny być stosowane z umiarem, gdyż ich nadużycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Termogeniki przyspieszają metabolizm, ale powinny być stosowane z umiarem, gdyż ich nadużycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.   Jednym ze sposobów na przyspieszenie przemiany materii jest włączenie do diety produktów, które są źródłem substancji termogenicznych. Jak działają termogeniki W organizmie człowieka (jako stworzenia stałocieplnego) zachodzą procesy mające na celu wytworzenie ciepła, aby zachować stałą temperaturę ciała. Zespół tych procesów zwany jest termogenezą. Termogeniki powodują uwalnianie ciepła z organizmu, a im więcej ciepła jest wytwarzane, tym większe będzie zużycie energii. Dzięki temu właśnie termogeniki przyspieszają metabolizm, a tłuszcz spalany jest szybciej. Naturalne termogeniki i suplementy diety Niektóre naturalne pokarmy są źródłem substancji o działaniu termogenicznym. I tak na przykład kofeina zawarta w kawie (mielonej) czy kwas chlorogenowy zawarty w zielonej herbacie mają działanie termogeniczne. Źródłem tych substancji mogą być również m.in. przyprawy (takie jak ostra papryka, imbir czy pieprz ), nasiona mango afrykańskiego czy guarana.   W sklepach dostępne są liczne suplementy diety , które zawierają składniki o działaniu termogenicznym. Podczas korzystania z tego typu substancji zalecana jest ostrożność, a w razie jakikolwiek wątpliwości dotyczących własnego stanu zdrowia oraz możliwego działania suplementu na organizm – konsultacja z osobą, która posiada wiedzę z dziedziny farmakologii. Skutki nadużywania substancji termogennych Nieumiejętne korzystanie z produktów lub suplementów zawierających składniki o działaniu termogenicznym może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm i zaburzyć funkcjonowanie wielu układów. Problemy mogą dotyczyć zmian skórnych (np. wysypka), zmian w działaniu układu pokarmowego (np. biegunka, nudności, wymioty), zmian w...

Suplementy na odchudzanie
© Voyagerix/Fotolia.com
Styl życia
Które suplementy wspomagające odchudzanie są skuteczne?
Skuteczne suplementy na odchudzanie pomagają usprawnić metabolizm i hamują wchłanianie cukrów i tłuszczów do przewodu pokarmowego.

Skuteczne suplementy na odchudzanie pomagają usprawnić metabolizm i hamują wchłanianie cukrów i tłuszczów do przewodu pokarmowego.   Suplementy wspomagające odchudzanie powinny być nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne. Dlatego jeśli już zapadnie decyzja o zakupie suplementów, powinna być ona podjęta z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Suplementy diety oparte o naturalne składniki Suplementy należy kupować jedynie z legalnych, zaufanych źródeł. Na rynku dostępna jest cała gama środków wspomagających odchudzanie i wiele z nich opartych jest o naturalne składniki.   Wyciąg z zielonej herbaty. Zielona herbata znana jest ze swoich właściwości odchudzających. Działanie preparatów opartych o wyciąg z zielonej herbaty polega na blokowaniu magazynowania tłuszczu w tkance tłuszczowej, zwiększeniu produkcji ciepła, usprawnieniu metabolizmu i redukcji zmagazynowanego tłuszczu.   Wyciąg z zielonej kawy . Zielona kawa, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego, ogranicza wchłanianie cukrów przez układ pokarmowy, wpływa korzystnie na metabolizm wątroby, dzięki czemu tłuszcz spalany jest intensywniej, ogranicza także wchłanianie tłuszczów i węglowodanów .   Ekstrakt z jagód acai. Jagody acai nie tylko przyspieszają metabolizm i usprawniają spalanie tkanki tłuszczowej , ale mają również właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Dzięki zawartości antyoksydantów spowalniają proces starzenia się oraz wzmacniają odporność. O czym należy pamiętać przyjmując suplementy Suplementy zawierające nadmierną ilość błonnika mogą nie tylko spowolnić naturalny mechanizm perystaltyki jelit, ale też ograniczyć wchłanianie przez organizm niektórych mikroelementów. Środki z dużą ilością kofeiny...

Maliny w drewnianej miseczce
©eAlisa/Fotolia
Styl życia
Odchudzający aromat malin – czy keton malinowy naprawdę działa?
Keton malinowy to substancja, która nadaje zapach malinom, występuje też w jeżynach i owocach żurawiny. Od pewnego czasu w sprzedaży są również suplementy diety z ketonem malinowym na odchudzanie. Mają one przyspieszać metabolizm tłuszczów, a przy tym obniżać poziom szkodliwego cholesterolu i ciśnienie. Nie ma jednak żadnych przekonujących dowodów, na to, że rzeczywiście tak działają.

Keton malinowy to substancja, która nadaje zapach malinom, występuje też w jeżynach i owocach żurawiny. Od pewnego czasu w sprzedaży są również suplementy diety z ketonem malinowym na odchudzanie. Mają one przyspieszać metabolizm tłuszczów, a przy tym obniżać poziom szkodliwego cholesterolu i ciśnienie. Nie ma jednak żadnych przekonujących dowodów, na to, że rzeczywiście tak działają. Jak wytwarzany jest keton malinowy? W naturalnej postaci keton malinowy znajduje się w owocach malin . Jest go jednak niewiele. Z kilograma malin można uzyskać ok. 2-3 mg ketonu malinowego. Keton malinowy znajdujący się w suplementach diety musi być wytwarzany laboratoryjnie w większej ilości, tak jak syntetyczny aromat malinowy stosowany w przemyśle spożywczym do nadawania słodyczom malinowego zapachu. Jak działa keton malinowy? Producenci odchudzających kapsułek z ketonem malinowym obiecują, że zażywanie ich spowoduje spadek wagi, rozgrzeje ciało, dzięki czemu tłuszcz będzie spalany szybciej. Keton malinowy ma też zmniejszać wchłanianie tłuszczy z jedzenia i obniżać stężenie złego cholesterolu we krwi. Czy keton malinowy rzeczywiście działa odchudzająco? Badania prowadzone na komórkach in vitro pokazały, że ketony mogą stymulować hormon odpowiedzialny za regulację rozpadu tłuszczu. Jednak żadne badania prowadzone później na ludziach nie potwierdziły jednoznacznie skuteczności tej substancji w odchudzaniu. Do suplementów diety, które sprzedawane są jako keton malinowy, dodawane są często substancje takie, jak L-karnityna, jagody acai czy guarana, które rzeczywiście przyspieszają metabolizm. Ile kosztuje keton malinowy? Opakowanie zawierające 60 kapsułek ketonu malinowego kosztuje 132 zł. W związku z tym, że dziennie zaleca się przyjmować 2 kapsułki, jedno opakowanie wystarcza na miesiąc. Jeśli zdecydujesz się na zakup ketonu malinowego w...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner