Mężczyzna w okularach czytający konspekt
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak działa manipulator? Najczęściej stosowane techniki nieuczciwego wywierania wpływu

Techniki manipulacji to sposoby, które stosują manipulatorzy, żeby w nieuczciwy sposób zrealizować swoje cele. Techniki te najczęściej opierają się na kłamstwie, zatajaniu prawdy, wykorzystywaniu przewagi społecznej, zawodowej, finansowej lub groźbach i przemocy werbalnej oraz fizycznej.

Techniki manipulacji to sposoby, które stosują manipulatorzy, żeby w nieuczciwy sposób zrealizować swoje cele. Techniki te najczęściej opierają się na kłamstwie, zatajaniu prawdy, wykorzystywaniu przewagi społecznej, zawodowej, finansowej lub groźbach i przemocy werbalnej oraz fizycznej.

Techniki manipulacji: kłamstwo i zatajanie prawdy

Najczęściej manipulator nie zdradza swoich prawdziwych intencji, nie mówi wprost, czego oczekuje od osoby manipulowanej, lub mówi nieprawdę. Potrafi też budować fałszywy obraz jakiejś sytuacji i przez długi czas utrzymywać osobę manipulowaną w błędnym przekonaniu o rzeczywistości, żeby uzyskać od niej to, czego chce.

Techniki manipulacji: pochwały i nagrody, groźby i zastraszanie

Manipulator często na początku buduje zaufanie ofiary, stara się zdobyć jej sympatię. Chwali ją, daje jej prezenty, przyznaje nagrody. To sprawia, że osłabia się krytycyzm ofiary, staje się ona bardziej podatna na wpływ manipulatora.

 

Manipulator, żeby zrealizować swój cel, nie cofnie się też przed stosowaniem gróźb i wzbudzaniem w ofierze strachu. Często wykorzystuje w tym celu swoją przewagę zawodową, wyższy status społeczny i ekonomiczny. Może też posunąć się do stosowania przemocy słownej lub fizycznej.

Techniki manipulacji: stawianie się w roli ofiary

Stawianie się w roli ofiary, żeby dzięki temu uzyskać coś od drugiej osoby, też jest formą manipulacji. Manipulator może celowo prezentować się jako osoba skrzywdzona, potrzebująca pomocy albo nadwrażliwa, której niewłaściwe postępowanie wynikało z silnych emocji. Osoba manipulująca może też przedstawiać się jako outsider lub buntownik, nieakceptowany przez ograniczone społeczeństwo, ktoś, kto podważa skostniałe zasady i chce przekraczać granice w imię wyższych idei. Ten sposób manipulacji charakterystyczny jest dla socjopatów.

Techniki manipulacji: racjonalizacja i sofizm

Jedną z bardziej wyrafinowanych technik manipulacji jest racjonalizacja. Manipulator przedstawia swoje obiektywnie złe i szkodliwe działania jako racjonalne i służące wyższemu dobru. Potrafi dorobić do nich złożoną teorię, z którą nie sposób się spierać. Osobę, która zechce podjąć polemikę z nim, zamęczy swoją argumentacją, potokiem słów, który płynie tak szybko, że trudno go prześledzić i przeanalizować. Ten sposób manipulacji często stosowany jest przez psychopatów.

 

kobieta szepcze mężczyźnie na ucho
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
„Zrobisz wszystko, czego zechcę”, czyli na czym polega manipulacja?
Manipulacja psychologiczna to rodzaj wpływu społecznego wywieranego po to, aby zmienić czyjąś postawę lub zachowanie. Manipulacja tym różni się od asertywnych i otwartych sposobów zmiany czyichś postaw, że wykorzystuje w tym celu kłamstwo, niepełną prawdę oraz różne formy zastraszania.

Manipulacja psychologiczna to rodzaj wpływu społecznego wywieranego po to, aby zmienić czyjąś postawę lub zachowanie. Manipulacja tym różni się od asertywnych i otwartych sposobów zmiany czyichś postaw, że wykorzystuje w tym celu kłamstwo, niepełną prawdę oraz różne formy zastraszania. Jak działa manipulator? Według amerykańskiego psychologa, autora specjalistycznych publikacji dotyczących manipulacji, George'a K. Simona skuteczna manipulacja zazwyczaj spełnia trzy warunki: manipulator ukrywa swoje prawdziwe intencje, manipulator zna słabe strony ofiary i potrafi zaplanować strategię, która będzie je wykorzystywała, manipulator nie przejmuje się, jakie konsekwencje dla osoby zmanipulowanej będą miały jego działania. Przykłady manipulacji Z manipulacją możemy mieć do czynienia w każdej sytuacji, w której druga osoba czegoś od nas chce . Manipulacja jest więc zjawiskiem, które dotyczy zarówno życia osobistego , jak i zawodowego . Oto trzy przykłady manipulacji stosowanej w różnych sferach życia: Osoba, którą zacząłeś uważać za przyjaciela, umawiała się z tobą na kawę tylko dlatego, że miała nadzieję, że znajomość z tobą da jej większe szanse na zatrudnienie w twojej firmie. Firma udzielająca wysoko oprocentowanych pożyczek adresuje swoją reklamę do osób starszych, które potrzebują pieniędzy na leki. Zawoalowany komunikat przekazany w reklamie wzbudza lęk przed nagłą śmiercią. Przełożony wysyła cię na spotkanie z klientem, z którym miał spotkać się sam. Informuje cię, że masz się nim spotkać, ponieważ jesteś najbardziej kompetentną do tego osobą. W rzeczywistości na ten dzień zaplanował swój urlop wypoczynkowy. Jakich środków używa się do manipulowania ludźmi? Najważniejszymi środkami, za pomocą których manipulator wpływa na swoją ofiarę, są: pozytywne wzmocnienia –...

Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wywieranie wpływu na ludzi – między perswazją a manipulacją
Wywieranie wpływu na ludzi może odbywać się za pomocą technik perswazji, chociażby opisanych przez Roberta Cialdiniego zasad: wzajemności, społecznego dowodu słuszności, lubienia i sympatii, autorytetu, niedostępności oraz zaangażowania i konsekwencji.

Wywieranie wpływu na ludzi może odbywać się za pomocą technik perswazji, chociażby opisanych przez Roberta Cialdiniego zasad: wzajemności, społecznego dowodu słuszności, lubienia i sympatii, autorytetu, niedostępności oraz zaangażowania i konsekwencji.   Ciemną stroną wywierania wpływu jest manipulacja , która nie przebiera w środkach. Perswazję od manipulacji dzieli czasem cienka granica. Jakie techniki perswazji stosuje się najczęściej? Często zdarza się, że bardzo chcemy kogoś przekonać do naszego pomysłu. Jeśli prośby nie odnoszą skutku, możemy zacząć się zastanawiać, co jeszcze możemy zrobić, żeby druga osoba w końcu uległa. Zasadniczo mamy trzy możliwości: odwołać się do jej poczucia sprawiedliwości, np. powiedzieć, że przecież my kiedyś też zgodziliśmy się na jakąś jej propozycję, odwołać się do emocji, np. powiedzieć, że będzie nam smutno, jeśli się nie zgodzi, zastosować argumenty racjonalne, np. przytoczyć dane świadczące o tym, że ustępstwo z jej strony przyniesie obiektywne korzyści. Amerykański psycholog Robert Cialdini wyróżnił 6 najczęściej stosowanych technik wpływu społecznego. Są to: reguła wzajemności, która mówi o tym, że ludzie czują, że powinni odwzajemniać przysługi, społeczny dowód słuszności – ludzie uważają za właściwe to, co wybiera większość, zasada lubienia i sympatii – chętniej przystajemy na prośby osób, które lubimy, reguła autorytetu – łatwiej zgadzamy się na prośby osób, które mają autorytet, zasada niedostępności – za bardziej wartościowe uważamy to, co jest trudno dostępne, reguła zaangażowania i konsekwencji – jeśli zaczęliśmy coś robić, trudniej nam z tego zrezygnować. Między perswazją a manipulacja Czasami granica między perswazją a manipulacją bywa cienka. Perswazja stosowana jest bez wrogich zamiarów....

Kobieta i mężczyzna się kłócą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Gierki w związki – jak sobą manipulujemy?
Mimo że nie zdajemy sobie z tego sprawy, każdy z nas stosuje różne techniki manipulacyjne, nawet o tym nie wiedząc. Od dzieciństwa obserwując otoczenie, zauważamy na jakie słowa, gesty są wrażliwi inni ludzie.

Mimo że nie zdajemy sobie z tego sprawy, każdy z nas stosuje różne techniki manipulacyjne, nawet o tym nie wiedząc. Od dzieciństwa obserwując otoczenie, zauważamy na jakie słowa, gesty są wrażliwi inni ludzie.   Manipulowanie ludźmi, w związku z tym, odbywa się nieustannie w naszych relacjach, choć być może nie przybiera tak spektakularnych form, jakie znamy z mediów. Jakie techniki manipulacji ludźmi stosujemy na co dzień? Typową grą między partnerami jest wytykanie drugiej osobie błędów i podkreślanie, że wszystko co robi, robi nie tak, jak powinna . Źle zmywa naczynia, kiepsko gotuje, przez pięć lat przypomina się jej, że o jeden dzień pomyliła się z rocznicą. Jest to swoiste zapędzanie w kozi róg – co by się nie zrobiło, to jest źle. Podobna do tej techniki jest inna, polegająca na wytykaniu błędów, ale w bardziej finezyjny sposób – pod postacią komplementów, które tak naprawdę kryją w sobie krytykę lub jako anegdotki, opowiadane w towarzystwie przez partnera. Manipulacja przez obwinianie o własne błędy W niespełnionych związkach zdarza się także obwinianie partnera o swoje niepowodzenia – ile bym osiągnęła, gdybym nie rzuciła studiów dla ciebie/gdybym nie zaszła z tobą w ciążę/z Andrzejem jeździlibyśmy co roku na Kanary! Postać może być różna, ta technika manipulacji ludźmi jest używana równie często przez kobiety jak i mężczyzn. Pozwala uwolnić się od poczucia winy i poprawić swoją samoocenę. Szkoda tylko, że kosztem drugiej osoby. Bardziej bezpośredni sposób manipulacji to oskarżanie wprost o własne błędy – spóźniłem się do pracy, bo mnie nie obudziłaś, nie podpisałem kontraktu, bo źle mi wyprasowałaś koszulę. Manipulująca ofiara Kolejną grą, typową zwłaszcza dla kobiet, jest manipulowanie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner