Reklama

Wrzody żołądka to ubytki w błonie śluzowej. Zioła na wrzody pomogą zlikwidować dolegliwości towarzyszące chorobie wrzodowej takie jak: pieczenie, zgaga czy wymioty.

Reklama

Choroba wrzodowa żołądka

Choroba wrzodowa żołądka to pojawienie się wrzodów żołądka – ubytków w błonie śluzowej. Najczęściej problem ten dotyczy mężczyzn (cierpią na nie dwa razy częściej niż kobiety). Wrzody mogą pojawiać się w różnych miejscach na żołądku, najczęściej notowane występowanie ubytków to krzywizna mała. Mogą być głębokie i płytkie. Wielkość wrzodów jest zróżnicowana, od małych przypominających łepek szpilki do dużych o średnicy ok. 5 cm. Objawy towarzyszące wrzodom żołądka to nasilony ból nad pępkiem pojawiający się po jedzeniu, pieczenie, palenie, zgaga i wymioty. Osoby cierpiące na chorobę wrzodową muszą trzymać lekkostrawną dietę. Unikać używek, potraw smażonych i wzdymających. Zaleca się spożywanie zup, kefirów i jogurtów naturalnych. Posiłki powinno się spożywać co 3 godziny – 5 razy w ciągu dnia. Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu środków, które zobojętniają kwas solny, osłaniają błonę śluzową i działają przeciwzapalnie. Przy chorobie wrzodowej lepiej wybierać środki płynne niż tabletki, ponieważ mają łagodniejszy wpływ na żołądek.

Sprawdzone zioła na wrzody żołądka

Przy chorobie wrzodowej żołądka często stosuje się zioła. Przynoszą pożądany skutek i łagodzą ból. Osłaniają uszkodzoną błonę śluzową żołądka i regenerują ubytki. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Najpopularniejsze zioła na wrzody żołądka to:

Reklama
  • Liść szałwii – zawiera flawonoidy, duże ilości witaminy B1, garbniki, kwasy organiczne, karoteny, witaminę C i witaminy PP. Szałwia wspomaga pracę układu trawiennego i obniża poziom cukru we krwi. Łagodzi wrzody żołądka i trudno gojące się rany. Działa antybakteryjnie i ściągająco. Sposób przygotowania herbatki z szałwii: 2 łyżeczki świeżych lub suszonych liści szałwii zalać 1¼ szklanki wrzątku. Parzyć ok. 35 minut. Napar odcedzić, można osłodzić miodem i pić co kilka godzin po pół szklanki. Dziennie pij 200 ml naparu;
  • Owoc borówki czernicy – jest bogata w witaminę A, B1, BB, B6, C, PP, białko, żelazo, sód, wapń, fosfor. Działa przeciwbiegunkowo, antyseptycznie i przeciwzapalnie. Pomaga przy zaparciach i łagodzi nieżyt żołądka. Do celów leczniczych zaleca się spożywanie 20-60 g owoców dziennie. Owoc borówki może być w różnych postaciach: świeży, suszonye, mrożony, dżemy, kompoty. Wszystkie te postaci mają podobne działanie;
  • Kora dębu – jej najważniejszą substancją leczniczą są garbniki (9-15%), a także flawonoidy, sole mineralne i kwasy fenolowe. Ma działanie ściągające. Garbniki powodują zagęszczanie mas kałowych i zapobiegają utracie wody z organizmu. Kora dębu pomaga w leczeniu stanów zapalnych. Odwar z kory dębu: 1-2 łyżki kory zalać szklanką wody i odgrzewać pod przykryciem nie doprowadzając do zagotowania. Przed spożyciem naparu należy skonsultować się z farmaceutą, ponieważ kora może ograniczyć zdolność wchłaniania środków leczniczych.;
  • Liść orzecha włoskiego – zawiera ponad 50% lipidów, 11% protein i 5% węglowodanów, witaminy E, B3, B5, B6 oraz sole mineralne. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zapobiega krwotokom i biegunkom. Działa ściągająco w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Napar z liści orzecha przygotowujemy rozdrabniając je i zalewając ciepłą wodą. Mieszankę należy zagotować i odstawić na 5 minut. Pić po pół szklanki, 3-4 razy w ciągu dnia przed jedzeniem.

  • Podagra charakteryzuje się ostrym zapaleniem stawów. W leczeniu tej choroby wybawieniem będzie stosowanie skrzypu polnego, brzozy i pokrzywy.
  • Jeśli marzy ci się upojna noc, postaw na naturalne afrodyzjaki. Goździki i żeń-szeń są gwarantami udanego seksu.
  • Przewlekły stres może prowadzić do wielu chorób. Złagodzenie nerwów wesprą melisa, waleriana i lawenda.
  • W Polsce mamy ogromy wybór różnorodnych ziół. Najpopularniejszymi są lipa, pokrzywa i mięta.
Reklama
Reklama
Reklama