Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
pokój zdjęcia
©archideaphoto/Fotolia
Styl życia

Samodzielne ozdabianie ścian: szablony i naklejki

Szablony na ścianę to nieszablonowy sposób na artystyczny motyw we wnętrzu domu. Naklejki są łatwe w użytkowaniu. Jedyne, co trzeba zrobić, to dobrze dobrać jej wzór do wnętrza, które będzie ozdabiała.

Szablony na ścianę to nieszablonowy sposób na artystyczny motyw we wnętrzu domu. Naklejki są łatwe w użytkowaniu. Jedyne, co trzeba zrobić, to dobrze dobrać jej wzór do wnętrza, które będzie ozdabiała.

Szablony na ścianę - szablony z tworzywa, foliowe szablony samoprzylepne

Szablony malarskie to arkusze tworzywa z wyciętym wzorem przeznaczone do wypełnienia farbą. Szablon można odwzorować zarówno prawo- jak i lewostronnie wystarczy przymocować go do ściany wybraną stroną. Szeroka gama wzorów i możliwość samodzielnego zaprojektowania motywu to jedne z wielu zalet zdobienia ścian za pomocą szablonów malarskich. Nie trzeba mieć zdolności artystycznych, żeby ciekawie ozdobić własne ściany. Na rynku dostępne są szablony z PCV, szablony wielokrotnego użytku oraz szablony samoprzylepne. Te ostatnie są szczególnie polecane przy wzorach skomplikowanych, zawierających dużo szczegółów, ponieważ eliminują przesunięcia, zachlapania i rozmazania. Dzięki łatwości użytkowania możemy samodzielnie odświeżyć szablonowym wzorem każdą przestrzeń w mieszkaniu. Jeden motyw można dublować w różnych pomieszczeniach – wyjątek stanowią szablony samoprzylepne, których można użyć tylko raz. Bardzo duże wzory często składają się z kilku szablonów, co ułatwia ich precyzyjne odbicie na ścianie. Ceny szablonów są uzależnione przede wszystkim od ich wielkości i oscylują w granicach: 12 – 80 zł za sztukę.

Szablony na ścianę - akcesoria do szablonów: farby, gąbki i pędzle

Do odbicia szablonu na ścianie potrzebne są :

  •  farba w wybranym kolorze – najlepiej artystyczna farba akrylowa o konsystencji pasty (około 9 zł za tubkę 100 ml) lub farba w sztyfcie (około 23 zł za sztukę) – są bardzo wydajne;
  •  papierowa tacka do farby akrylowej;
  •  gąbka do nakładania farby akrylowej;
  •  pędzel szablonowy – do nakładania suchych farb w sztyfcie;
  •  rozpuszczalnik – w przypadku używania farb w sztyfcie;
  •  rękawiczki ochronne;
  •  folia malarska – na wszelki wypadek;
  •  taśma malarska – papierowa (ok. 4zł za sztukę) lub klej tymczasowy w sprayu (około 40-60 zł za puszkę) – w przypadku szablonów bez warstwy samoprzylepnej.

 

Odbijanie szablonu nie jest pracochłonne. Przed przystąpieniem do malowania przetrzyj ścianę ściereczką. Zakupiony szablon zawiera instrukcję obsługi, w której opisane jest dokładnie, co należy wykonać.

Naklejki samoprzylepne na ścianę – naklejki z folii i naklejki welurowe

Naklejki są mniej czasochłonne od szablonów. Naklejki z folii można myć i doskonale nadają się do pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia ponieważ są wodoodporne. Matowe wykończenie naklejki oraz jej minimalna grubość dają efekt podobny do namalowanego wzoru. Naklejki welurowe są przyjemne w dotyku i najczęściej przedstawiają wzory takie jak ornamenty, zwierzęta, rośliny czy kwiaty. Naklejki welurowe są mniej wytrzymałe niż naklejki foliowe. Umieszczenie naklejki na ścianie polega na usunięciu folii podkładowej, naklejeniu motywu na powierzchnię i przetarciu ściereczką w celu wyrównania powierzchni i usunięcia ewentualnych bąbelków powietrza. Przyklejać możemy je do różnych powierzchni: drewnianej, metalowej, szklanej, gipsowej, ceramicznej a nawet z lekką fakturą. Dostępne są również naklejki z motywami z bajek, zwierzętami, kwiatami, napisami itp. Naklejki te cieszą się dużą popularnością szczególnie w aranżacji wnętrz pokojów dziecięcych.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Karmnik dla ptaków
© 088880/Adobe Stock
Styl życia
Karmnik dla ptaków z kartonowego pudełka po mleku - pomysł na zabawę dla dzieci
Do wykonania karmnika dla ptaków potrzeba jedynie kartonu po mleku lub soku, kilku gałązek, farby akrylowej, dowolnie wybranych elementów do ozdoby oraz wyobraźni. Własnoręcznie wykonany karmnik można zawiesić na balkonie lub podwórku i obserwować razem z dzieckiem różne gatunki ptaków.

Do wykonania karmnika dla ptaków potrzeba jedynie kartonu po mleku lub soku, kilku gałązek, farby akrylowej, dowolnie wybranych elementów do ozdoby oraz wyobraźni. Własnoręcznie wykonany karmnik można zawiesić na balkonie lub podwórku i obserwować razem z dzieckiem różne gatunki ptaków.   Wspólne majsterkowanie i tworzenie domków dla ptaków to doskonała zabawa dla całej rodziny. Karmnik można wykonać ze zwykłego kartonowego pudełka. Przed maluchem czeka kreatywne zadanie polegające na malowaniu karmnika farbami oraz ozdabianiu go dowolnymi elementami ozdobnymi. Karmnik dla ptaków z kartonowego pudełka - instrukcja, krok po kroku Przy tworzeniu karmnika dla ptaków nieoceniona jest obecność rodzica, który pomoże wyciąć otwór w pudełku za pomocą ostrego nożyka oraz przykleić niektóre elementy wymagające użycia kleju w pistolecie na gorąco.   Do wykonania domku dla ptaków potrzeba: kartonu po mleku lub soku, farb akrylowych i pędzli (kolory dowolne, można użyć kilku farb bądź pomalować karmnik tylko na jeden kolor), kilku mniejszych patyczków (do ozdobienia dachu) i jednego dłuższego (do wykorzystania jako drążek dla ptaków), ostrego nożyka lub nożyczek, kleju na gorąco, np. w pistolecie, drucika bądź sznurka do zawieszenia karmnika , ziarna dla ptaków, dowolne dekoracje, np.: guziki, naklejki, plastikowe nakrętki po napojach, wycinanki samoprzylepne, kolorowe naklejki, piórka, koraliki, wstążki, drewniane literki, bibuła, filcowe ozdoby, patyczki po lodach.   Wykonanie: Karton po mleku lub soku opłucz wodą lub przetrzyj wilgotną chusteczką. Narysuj kształt wejścia i wytnij go ostrym nożem oraz wykonaj otwór na drążek. Pozwól dziecku pomalować karmnik...

ściana z tynku i kamienia
©archideaphoto/Fotolia
Styl życia
Czym udekorować ściany w mieszkaniu?
Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów.

Boazeria, którą obecnie stosuje się do ozdabiania ścian, nie przypomina tej z czasów PRL. Powierzchnie w mieszkaniu dekoruje się także tynkiem dekoracyjnym w różnych jego odmianach oraz kamieniem dekoracyjnym, który daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni ze względu na różnorodność wzorów. Boazeria W klasycznych wnętrzach do ozdabiania ścian wykorzystuje się nadal boazerię. Pasuje ona jednak również do wnętrz nowoczesnych i wiejskich. Sprawdzi się w jadalni, łazience czy przedpokoju. Można nią pokryć ścianę od podłogi aż po sufit, utrzymując w tej stylistyce także glify okienne. Wtedy powinno się ją dodatkowo ozdobić elegancką stolarką, czyli wgłębieniami i oddzielającą listwą, które nadadzą jej cech stylu angielskiego. Niska boazeria może stanowić dopełnienie tapety na zasadzie kontrastu: jasna boazeria i tapeta w mocny wzór. Taki zabieg jednak pomniejszy pomieszczenie. Natomiast jeśli ściana i niska boazeria zostaną utrzymane w takiej samej tonacji kolorystycznej, efekt będzie odwrotny, a pokój będzie wydawać się większy. Obecnie stosowana boazeria nie przypomina tej, która królowała w czasach PRL. Tynki dekoracyjne Zaletą tynku dekoracyjnego jest różnorodność faktur możliwych do uzyskania. Jest on odporny na działania mechaniczne, a także na wilgoć, ponieważ ma niską nasiąkliwość. Można zatem wybierać spośród tynku zacieranego, który zaciera się packą ze sztucznego tworzywa, a w efekcie uzyskuje się delikatnie fakturowaną powierzchnię, lub tynku strukturalnego , gdzie wzory odciska się lub żłobi w świeżym tynku packą, wałkiem lub szczotką. Można także zdecydować się na tynk ciągniony, który ma ziarnisty wypełniacz żłobiący w tynku różne wzory w czasie zacierania.   Występuje też tynk mozaikowy , który zawiera wypełniacze pod postacią kamyczków o różnej barwie. Sprawdza się on w dekorowaniu ścian...

czarnoskóra kobieta spryskuje włosy
©Dash/Fotolia
Fleszstyle
Oryginalne fryzury dla odważnych: kolorowe printy na włosach
Printy na włosach są doskonałym odświeżeniem fryzury, dzięki której zachwycisz znajomych. Świetnie sprawdzą się na mniej lub bardziej oficjalne imprezy, ale polubią je także osoby, które po prostu lubią wyglądać oryginalnie.

Printy na włosach są doskonałym odświeżeniem fryzury, dzięki której zachwycisz znajomych. Świetnie sprawdzą się na mniej lub bardziej oficjalne imprezy, ale polubią je także osoby, które po prostu lubią wyglądać oryginalnie.   Printy na włosach to coraz popularniejszy sposób na stylizację włosów. Polegają na stworzeniu na włosach wzoru czy obrazka. Można je wykonać metodą ekspresową – przy użyciu specjalnego szablonu i kolorowego lakieru do włosów – lub przy użyciu tradycyjnych zmywalnych farb do włosów.   Zobacz też:  Printy na włosach: jak zrobić leopard hair, czyli cętki gep   Szablony do printów na włosach W celu wykonania printu na włosach można wykorzystać gotowy szablon, który przykłada się do włosów. Ponieważ nie są one jeszcze bardzo dostępne w polskich drogeriach, z powodzeniem można przygotować je samemu, wycinając odpowiednie wzory z tektury czy kartki papieru. Tak naprawdę za szablon może posłużyć wszystko – nawet koronkowa serwetka czy haftowana chusteczka. Ekspresowa fryzura dla królowej wieczoru – printy na włosach Przed przygotowaniem printu za pomocą kolorowego lakieru należy już ułożyć fryzurę i ją utrwalić lakierem. Może to być klasyczne upięcie w kok , wyprostowane przy pomocy prostownicy włosy czy też związane w koński ogon. Przede wszystkim włosy muszą już być ułożone, w innym wypadku przygotowany print może stracić swój kształt przy zmianie fryzury.   Gdy fryzura jest już przygotowana, wystarczy przyłożyć szablon, a następnie spryskać przez niego fragment włosów lakierem. Lakiery w kolorach kontrastujących z włosami dadzą wyrazisty efekt, ale można także wybrać odcienie, które będą subtelniejsze – miedź, złoto, czerwień (w...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner