Pokój dziecięcy
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

5 zasad urządzania dziecięcego pokoju

Urządzając pokój dziecięcy należy pamiętać, że ma być on przyjazny zarówno dla malucha, jak i dla mamy. Niezbędne elementy pokoi dziecięcych to wygodny fotel, komoda, łóżeczko i lampka nocna.

Urządzając pokój dziecięcy należy pamiętać, że ma być on przyjazny zarówno dla malucha, jak i dla mamy. Niezbędne elementy pokoi dziecięcych to wygodny fotel, komoda, łóżeczko i lampka nocna.

 

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny, funkcjonalny i przytulny. Dziecko powinno czuć się w nim komfortowo i nie być narażone na zbyt intensywne bodźce.

Kasia Gotuje - BABKA JOGURTOWA WIELKANOCNA MALINOWA

1. Podłoga w pokoju dziecięcym

W pokoju malucha podłoga powinna być łatwa do zmywania. Najlepiej, aby znajdowały się na niej deski (np. parkiet) lub panele. Można też położyć dywanik, który bez trudu daje się wytrzepać, wyprać i nie wywołuje alergii. Zdecydowanie odradzane jest wykładanie pokoiku wykładziną. Zbierają się w niej pyły i roztocza, których trudno się pozbyć i wywołują reakcje alergiczne u dziecka.

2. Kolory na ścianach pokoju dla dziecka

Najważniejszy w pokoju dla małego dziecka jest dobór kolorów. Najlepiej wybierać jasne, pastelowe kolory. Neutralna kolorystyka – beż, biel, pastelowe odcienie różu, błękitu, szarości, żółci i zieleni – te barwy pomogą się dziecku wyciszyć. Niemowlęta potrzebują naturalnych bodźców wzrokowych, dopiero starsze dzieci 3-4 latki powinny mieć zapewnione dodatkowe bodźce wizualne i kolorystyczne w postaci zabawek, kolorowych zasłon i naklejek. W pokoju niemowlaka dobrze sprawdzą się jasne tapety z delikatnymi motywami zwierząt lub kształtów (np. kropki, pasy).

3. Meble do pokoju dla dziecka

Urządzając pokój dla dziecka warto przyjąć zasadę – im mniej tym lepiej. Mniej mebli oznacza mniej kurzu. Dobierając mebelki trzeba pamiętać, że dziecko będzie rosło, dobrze więc, aby wyposażenie pokoju było elastyczne i gotowe do zmian. Nie powinno więc zajmować dużo przestrzeni i powinno dawać się łatwo przemeblować. Niezbędnym elementem pokoju dziecka jest przede wszystkim łóżeczko. Ważne, aby miało ono możliwość regulacji materaca. Z wiekiem dziecka materacyk w łóżeczku powinien być obniżany. Zasadniczą kwestią jest możliwość demontowania szczebelków lub całej ścianki łóżeczka tak, aby dziecko mogło swobodnie samo z niego wychodzić. Praktycznym sposobem jest zakup łóżeczka z zamontowanym przewijakiem i szufladą pod spodem. Całość zajmuje niewiele miejsca, a można tam przechowywać pieluszki, pościel lub inne akcesoria dla malucha. Dobrze, aby łóżeczko było ustawione pośrodku pokoiku. Wówczas dostęp do niego nie będzie z żadnej strony ograniczony. Łóżeczka nie należy stawiać w pobliżu okna, aby nie narazić dziecka na przeziębienia, ani w okolicy grzejnika – można w ten sposób przegrzać organizm malucha. Oprócz łóżeczka w pokoju dziecinnym powinna znaleźć się komoda na ubranka oraz wygodny fotel dla mamy. Mama będzie spędzać w pokoju dziecka wiele godzin – przede wszystkim w pierwszych miesiącach życia malucha – dlatego należy zadbać o jej komfort i wygodną pozycję podczas karmienia. Przy fotelu powinna stać lampka i mały stolik.

4. Łagodne oświetlenie wnętrza w pokoju dziecięcym

Dobór odpowiedniego oświetlenia to kolejny bardzo ważny krok urządzania pokoju dla dziecka. Światło powinno być łagodne, ponieważ maluchy są wrażliwe na gwałtowne zmiany oświetlenia. W dziecinnym pokoju sprawdzą się także rolety lub żaluzje, które rozproszą intensywne promienie słoneczne.

5. Dodatki do pokoju dla dzieci

Dobrze, aby w pokoju dziecka znalazło się kilka praktycznych dodatków takich jak: przenośny grzejnik, odtwarzacz CD i termometr (optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22ºC). Dobrze sprawdzi się także nawilżacz powietrza – oczyści i nawilży powietrze w pokoju dziecka. Zabawki i przybory najlepiej umieszczać w materiałowych koszach, które będą bezpieczne dla malucha.


łóżeczko w pokoju dziecka
©Leonid & Anna Dedukh/Fotolia
Styl życia
Meble dla niemowlaka – jak urządzić sypialnię dla dziecka?
Urządzanie pokoju dla niemowlaka to wyzwanie dla rodziców. Najważniejsze, aby mebli nie było dużo i aby pokój łatwo było utrzymać w czystości. Zakup mebli należy dokładnie zaplanować, aby w pierwszych miesiącach życia dziecko miało wszystko czego potrzebuje.

Urządzanie pokoju dla niemowlaka to wyzwanie dla rodziców. Najważniejsze, aby mebli nie było dużo i aby pokój łatwo było utrzymać w czystości. Zakup mebli należy dokładnie zaplanować, aby w pierwszych miesiącach życia dziecko miało wszystko czego potrzebuje. Kiedy urządzić pokój dla dziecka? O zakupie mebli dla niemowlaka warto pomyśleć już na kilka tygodni przed porodem. Wynika to z tego, że nowe meble mogą mieć charakterystyczny, fabryczny zapach, który musi wywietrzeć. Wcześniejsze zakupy to także komfort dla przyszłych rodziców – nie będą oni musieli gorączkowo szukać mebli gdy dziecko postanowi przyjść na świat odrobinę wcześniej. Łóżeczko dla niemowlaka Najważniejszym meblem w sypialni niemowlaka jest łóżeczko – najlepiej wybrać drewniane, niepokryte farbą, na którym wygodnie można ustawić przewijak. Łóżeczko powinno mieć przynajmniej trzy regulacje wysokości materaca – im starsze dziecko tym niżej ustawiamy materac. Pamiętajmy, aby szczebelki łóżeczka nie były od siebie oddalone więcej niż 6 cm. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że dziecko nie wsadzi pomiędzy nie główki. Przewijak dla niemowlaka Kolejnym meblem, który jest niezbędny w pokoju malucha jest przewijak . Zwykle jest on gumowany, co sprawia, że łatwo utrzymać go w czystości. Na rynku mamy dostępnych wiele modeli – od tych nakładanych na łóżeczko, przez wolnostojące lub wbudowane np. w komodę. Wszystko zależy od możliwości finansowych. Komoda do pokoju niemowlaka Duża komoda również jest niezbędna w pokoju dziecka. Najlepiej wybrać taką, której wysokość pozwoli na postawienie na niej czegoś (np. położenie przewijaka w razie potrzeby). Duża komoda pomieści ubranka dziecka i pościel na zmianę. Wygodny fotel dla mamy Ważnym meblem w pokoju niemowlaka jest także wygodny fotel dla mamy. Istotne jest, aby miała ona komfortowe...

śpiące niemowle
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przegląd łóżeczek dla niemowląt
Łóżeczko dla niemowlęcia powinno być bezpieczne i wygodne, tak aby maluch mógł w nim bez obaw spędzać czas. Dobrze, aby łóżeczko spełniało dodatkowe praktyczne funkcje, dzięki którym komfort odczują także rodzice.

Łóżeczko dla niemowlęcia powinno być bezpieczne i wygodne, tak aby maluch mógł w nim bez obaw spędzać czas. Dobrze, aby łóżeczko spełniało dodatkowe praktyczne funkcje, dzięki którym komfort odczują także rodzice. Rodzaje łóżeczek dla niemowląt – łóżeczko tradycyjne, turystyczne, kołyska Na rynku dostępne są różne rodzaje łóżeczek dla niemowląt . Łóżeczka powinny być wykonane z gładkiego materiału (bez drzazg). Farba i lakier nie mogą się łuszczyć i zdzierać. Dobrze, aby łóżeczko było łatwe w montażu i demontażu. Łóżeczko nie powinno mieć ostrych krawędzi. łóżeczko tradycyjne – jest to standardowy rodzaj łóżeczka ze szczebelkami. Posiada dwa lub trzy poziomy regulacji poziomu ustawienia dna. Poziom dna zmieniamy wraz z postępem ruchowym dziecka , czyli gdy dziecko tylko leży, dno można ustawić wysoko, a przesuwa się je coraz niżej w miarę, jak maluch zaczyna siadać i stawać w łóżeczku.   Wymiary tradycyjnego łóżeczka dla niemowląt to: 120/60 cm lub 140/70 cm. Z reguły łóżeczka tradycyjne mają możliwość zdemontowania dwóch lub trzech szczebelków, co umożliwia dziecku w późniejszym okresie samodzielne wychodzenie i wchodzenie do łóżeczka. Niektóre modele tzw. łóżeczka tradycyjne wielofunkcyjne mają dodatkowo wbudowany przewijak oraz szuflady. Przypominają połączenie łóżeczka i komody. Wybór tradycyjnego łóżeczka wielofunkcyjnego to pomysł dobry dla osób, które mają małe mieszkanie i chcą zaoszczędzić jak najwięcej miejsca.   Tradycyjne łóżeczko dla niemowląt można kupić od 100 zł. Cena tradycyjnego łóżeczka wielofunkcyjnego to ok. 500 zł.   łóżeczko turystyczne – wykonane jest z tkaniny lub siatki zamontowanej na specjalnym stelażu. Łóżeczko ma sześć lub siedem nóżek i dwa poziomy ustawienia dna. Dziecko może wchodzić i wychodzić z łóżeczka przez odpinane...

Pokój dla dziewczynki
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia
Pokój dla dziewczynki powinien być dostosowany do jej wieku i zainteresowań
Urządzając pokój dla dziewczynki, warto zastanowić się zarówno nad kolorystyką, jak i umeblowaniem pomieszczenia. Pokój dla dziewczynki warto pomalować na jasne kolory, a nad łóżkiem zawiesić baldachim.

Urządzając pokój dla dziewczynki, warto zastanowić się zarówno nad kolorystyką, jak i umeblowaniem pomieszczenia. Pokój dla dziewczynki warto pomalować na jasne kolory, a nad łóżkiem zawiesić baldachim.   Główne oświetlenie warto wzbogacić o małe, punktowe lampki i kinkiety . Słabe światełko nocne, np. wkładane prosto do gniazdka, zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Przyda się lampka na biurku i stoliku nocnym. Uniwersalna baza Aby pokój dla dziecka mógł rosnąć razem z nim, warto stworzyć w pokoju neutralną bazę – drewnianą posadzkę , jasne, funkcjonalne meble. Pomieszczenie warto malować co 3-5 lat, aby dostosować kolor do upodobań dziecka i trendów. Kolory w dziewczęcym pokoju Pokój dla dziewczynki niekoniecznie musi być różowy. Jeśli dziecko uwielbia róż, pokój można pomalować na ten „magiczny” kolor, łagodzący zły nastrój. Do dyspozycji jest jednak cała gama innych barw. Świetnie sprawdzi się błękit lub szarość połączone jedynie z niewielkimi akcentami różu. Jeśli w pokoju jest wnęka, warto pomalować ją na jaśniejszy odcień niż pozostałe ściany. Pokój będzie ciepły i energetyczny, jeśli pomalujemy choć jedną ścianę na kolor pomarańczowy i żółty. Sprawdzi się także uspokajająca zieleń. Ozdoby na ścianach Jeśli dziewczynka lubi zwierzęta, doskonałym pomysłem będzie umieszczenie na ścianie fototapety z jej ulubieńcami. Twórcze dzieci docenią białe ściany z nadrukami, które można kolorować. Warto zadbać o to, aby kolorowe ściany wypełniły motywy z ulubionych bajek i książek, np. zamek księżniczek, drzewo ze stumilowego lasu. Meble w pokoju dla dziewczynki W pokoju obowiązkowo powinno znaleźć się biurko wraz z wygodnym fotelem. Meble wielofunkcyjne pomogą dziecku utrzymać porządek. Pod parapetem warto umieścić ławę – schowek. Świetnym pomysłem jest np....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik