Party Stories
©Andreas Berheide/Fotolia
Styl życia

Świecznik adwentowy - co symbolizuje, jak zrobić świecznik adwentowy DIY?

Świecznik adwentowy to jedna z najpopularniejszych tradycji okresu przedświątecznego. W dawnych czasach na ołtarzu ustawiano siedmioramienny świecznik, który miał przypominać o śmiertelności ludzkiej. Dzisiaj wieniec adwentowy ze świecami symbolizuje drogę ludzkości do zbawienia. Jak zrobić świecznik adwentowy DIY?

Świecznik adwentowy - co symbolizuje?

Siedmioramienny świecznik

Jedną z ludowych tradycji adwentowych był ustawiany na ołtarzu siedmioramienny świecznik. Każda ze świec oznaczała inną postać:

 • króla
 • biskupa,
 • senatora,
 • ziemianina,
 • rycerza,
 • mieszczanina,
 • kmiecia.

Zapalne świece miały przypominać ludziom, że każdy jest śmiertelny, bez względu na pochodzenie, klasę społeczną czy wielkość majątku. Podczas obrządków świece były zapalane, a reprezentant każdego ze stanów wypowiadał słowa: "Jestem gotowy na sąd Boży".

Wieniec adwentowy ze świecami

Każda część wieńca adwentowego ma ukrytą symbolikę. Okrągły kształt stroika oznacza jedność i nieskończoność. Jest metaforą ciągłości, powtarzającego się cyklu pór roku oraz wieczności Boga. Zielone gałązki, którymi oplatamy wieniec, symbolizują życie wieczne i nadzieję. Czerwone i fioletowe nawiązują do miłości Bożej, pokuty i nawrócenia. Największe znaczenie mają 4 świecie adwentowe, które przedstawiają 4 tygodnie adwentu i najważniejsze momenty na drodze do zbawienia.

Inną popularną tradycją okresu przedświątecznego są kalendarze adwentowe.

Znaczenie świeć adwentowych:

 • Świeca Proroka - zapalana w pierwszą niedzielę Adwentu, przypomina proroków zapowiadających nadejście Mesjasza,
 • Świeca Betlejem - zapalana w drugą niedzielę Adwentu, symbolizuje miejsce w którym narodził się zbawiciel,
 • Świeca Pasterzy - zapalana w trzecią niedzielę Adwentu, na pamiątkę pasterzy, którzy pierwsi ujrzeli Jezusa i roznieśli dobrą nowinę,
 • Świeca Aniołów - zapalana w ostatnią niedzielę Adwentu, nawiązuje do aniołów, które objawiły się pasterzom i ogłosiły narodziny Jezusa.

Świecznik adwentowy - jak zrobić świecznik adwentowy DIY?

Tak naprawdę przygotowanie świecznika adwentowego jest bardzo proste, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Do przygotowania stroika adwentowego potrzebne będą:

 • 4 świece,
 • klej,
 • podstawka (może być np. wycięty karton),
 • szyszki,
 • zielone gałązki,
 • czerwone i fioletowe wstążki,
 • zimowe przyprawy, np. anyż, cynamon,
 • gwiazdki z papieru,
 • złoty flamaster. 

Z kartonu wycinamy okrągłą podstawę do słoika, można go również przygotować na ozdobnym talerzu lub okrągłej tacy. Każdą świecę oplatamy wstążką, do której przyczepiamy gwiazdę z numerem świecy, od 1 do 4. Na środku podstawy ustawiamy lub przyklejamy świece adwentowe. Na około układamy lub przyklejamy ozdoby - szyszki, gałązki, zimowe przyprawy. Możemy wybrać jeden rodzaj ozdób lub użyć wszystkich. 

 

 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©Andreas Berheide/Fotolia
Styl życia
Wieniec adwentowy – symbol radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie
Wieniec adwentowy i każda z jego części mają dla chrześcijan znaczenie symboliczne. Kolisty kształt i wiecznie zielone gałązki przypominają o życiu wiecznym. Cztery świece oznaczają nadzieję i odpowiadają czterem niedzielom Adwentu. Wieniec jako całość wyraża radość z oczekiwania na narodziny Jezusa.

Wieniec adwentowy i każda z jego części mają dla chrześcijan znaczenie symboliczne. Kolisty kształt i wiecznie zielone gałązki przypominają o życiu wiecznym. Cztery świece oznaczają nadzieję i odpowiadają czterem niedzielom Adwentu. Wieniec jako całość wyraża radość z oczekiwania na narodziny Jezusa.   W religii chrześcijańskiej Adwent jest czasem przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Wieniec adwentowy to ważny element tego okresu. Skąd pochodzi wieniec adwentowy? Przyjmuje się, że tradycja tworzenia wieńców adwentowych rozpoczęła się w połowie XIX wieku w Niemczech. Zwyczaj wywodzi się z religii ewangelickiej i został zapoczątkowany przez protestanckiego pastora Johanna Hinricha Wicherna . Pierwszy stworzony przez niego wieniec miał około 2 metrów średnicy i 24 świeczki (po jednej na każdy dzień Adwentu). Wieńce adwentowe szybko rozpowszechniły się na terenie Niemiec, a następnie w całej Europie. Z czasem tradycję przejęli także katolicy. W Polsce pierwsze wieńce adwentowe powstały w roku 1925. Obecnie nie robi się już tak okazałych wieńców jak w przeszłości. Nowoczesne stroiki adwentowe mają maksymalnie pół metra i umieszcza się w nich tylko 4 świece. Wieniec adwentowy: zielone gałązki to symbol życia wiecznego Tradycyjny wieniec adwentowy powinien być utworzony na okrągłej podstawie . Kolisty kształt nie ma ani początku, ani końca. Symbolizuje nieskończoność i życie wieczne. Podobnie interpretuje się wymowę zielonych gałązek używanych do stworzenia wieńca. Wiecznie zielone rośliny to symbol trwającego życia. Znaczenie mają także poszczególne gatunki drzew, z których plecie się wieniec: laur wyraża zwycięstwo nad cierpieniem, ostrokrzew to symbol nieśmiertelności , sosna oznacza płodność, cedr to niezniszczalność, uzdrowienie. 4 świece adwentowe...

©abasler/Fotolia
Styl życia
Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowuje się 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem: jak go zrobić?
Wieniec adwentowy to stroik wykonany z zimozielonych gałęzi umocowanych na okrągłej obręczy. Ważnym elementem wieńca adwentowego są też 4 świece, które symbolizują 4 niedziele Adwentu. Dodatkowo stroik można udekorować wstążką, sznurkiem, bombkami, szyszkami, jesiennymi liśćmi, owocami ostrokrzewu, jarzębiną i innymi ozdobami.

Wieniec adwentowy to stroik wykonany z zimozielonych gałęzi umocowanych na okrągłej obręczy. Ważnym elementem wieńca adwentowego są też 4 świece, które symbolizują 4 niedziele Adwentu. Dodatkowo stroik można udekorować wstążką, sznurkiem, bombkami, szyszkami, jesiennymi liśćmi, owocami ostrokrzewu, jarzębiną i innymi ozdobami.   Adwent w Kościele katolickim i protestanckim to czterotygodniowy okres oczekiwania na święta Bożego Narodzenia . Przygotowany z tej okazji stroik adwentowy można tradycyjnie umieścić pod sufitem, postawić na stole lub zawiesić na drzwiach wejściowych. Wieńce adwentowe: skąd pochodzi ta tradycja? Historia wieńców adwentowych sięga połowy XIX wieku. Za pomysłodawcę tej tradycji uznaje się Johanna Hinricha Wicherna, niemieckiego pastora i teologa. To on jako pierwszy ozdobił w ten sposób świetlicę dla sierot, którą prowadził w Hamburgu. Pierwsze wieńce adwentowe były bardzo duże i miały 24 świece – po jednej na każdy dzień Adwentu . Z czasem liczbę zmniejszono do 4, tak aby każda świeca symbolizowała jedną niedzielę w tym okresie. Do Polski wianki adwentowe przywędrowały dopiero po pierwszej wojnie światowej, około 1925 roku. Od tamtej pory co roku goszczą w chrześcijańskich domach na przełomie listopada i grudnia. Z czego zrobić stroik adwentowy? Gotowy wieniec adwentowy można kupić w sklepie lub kwiaciarni. Dużo większą satysfakcję daje jednak samodzielne zrobienie stroiku. Do jego przygotowania potrzebna jest okrągła podstawa – stelaż zrobiony z drutu, słomy, wikliny, gąbki lub giętkich pędów drzewa (np. leszczyny). Niezbędne są też gałęzie drzew lub krzewów iglastych , które wplata się w podstawę. Najlepiej w tej roli sprawdzi się świerk, sosna, cis, jałowiec, żywotnik i jodła. Kolejnym niezbędnym elementem stroiku są 4 świece o dowolnym...

©tcsaba/Fotolia
Styl życia
Jak przygotować wieniec adwentowy z dzieckiem
Przygotowanie wieńca adwentowego z dzieckiem, oprócz dobrej zabawy może być doskonałą okazją, żeby wyjaśnić mu znaczenie adwentowych symboli. Wspólna praca nad wieńcem wprowadzi całą rodzinę w nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie.

Przygotowanie wieńca adwentowego z dzieckiem, oprócz dobrej zabawy może być doskonałą okazją, żeby wyjaśnić mu znaczenie adwentowych symboli. Wspólna praca nad wieńcem wprowadzi całą rodzinę w nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie.   Głównym elementem wieńca adwentowego są 4 świece. Zapala się je kolejno, w kolejne niedziele adwentu. Jak zaplanować robienie wieńca adwentowego Aby współpraca z dzieckiem była bezpieczna, warto rozdzielić poszczególne zadania tak, żeby nie miało ono do czynienia z ostrymi narzędziami. Można uzgodnić, że dorosły przygotowuje stelaż i wieniec , a dziecko ozdabia go. Żeby jednak nie znudziło się czekaniem na swoją kolej, można zaproponować, żeby malowało szyszki lub orzechy brokatem, robiło małe kokardki ze wstążek lub wymyśliło inne ozdoby (np. figurki aniołów) z papieru, masy solnej lub ciastoliny. Jak przygotować stelaż do wieńca adwentowego Do wykonania obręczy, która stanie się stelażem wieńca, potrzebne są długie i giętkie gałązki wierzby , mocny sznurek albo drucik w kolorze zielonym. Z kilku gałązek zaplata się obręcz. Końce gałązek powinny na siebie nachodzić. Końcówki należy związać mocno sznurkiem albo drucikiem. Do tak przygotowanej obręczy przytwierdza się gałązki sosny lub świerku . Każdą z nich trzeba przyłożyć do stelażu i opleść nicią lub drucikiem. Należy robić to na tyle gęsto, żeby dokładnie przykryły gałązki wierzby. Następnie można przystąpić do przyozdabiania wieńca. Czym ozdobić wieniec adwentowy W środku wieńca powinno znaleźć się miejsce na 4 świece, mogą to być tzw. tealighty, czyli płaskie świeczki w metalowej oprawie lub grubsze i wyższe świece. Każda z czterech świeczek symbolizuje jeden tydzień oczekiwania na Boże Narodzenie. W pierwszym tygodniu adwentu należy zapalić...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner