Reklama

Świąteczna zbiórka żywności w 2016 roku pozwoliła na zebranie ponad 825 ton produktów spożywczych, a Szlachetna Paczka dotarła do prawie 19 tys. rodzin. Pomaganie jest dziś tak proste, że wystarczy odrobina dobrej woli, by zrobić dobry uczynek.

Reklama

Przed świętami akcji charytatywnych jest znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym okresie. Liczba Polaków, którzy się w nie włączają z roku na rok rośnie, zwiększają się także datki.

Przedświąteczne akcje charytatywne: w jaki sposób można zostać darczyńcą?

Pomaganie osobom w trudnej sytuacji materialnej i osobistej ułatwiają nowe technologie – przelew bankowy to najszybszy sposób, by kogoś uszczęśliwić. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce zapewnia, że wystarczy 40 zł, by ufundować prezent dla jednego podopiecznego. Wiele osób, zamiast wpłacać pieniądze, kupuje świąteczne świece Caritas od ponad 20 lat rozprowadzane po parafiach w całej Polsce w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Poza tym prowadzone są różnego rodzaju aukcje (dzieł sztuki, ubrań sygnowanych marką Moda na Polskę), z których dochód zasila fundacje dobroczynne. Popularne stały się też formy wsparcia organizowane przez małe społeczności, np. motocyklistów spotykających się przed świętami na paradzie, podczas której zbierają upominki dla dzieci z domów dziecka i szpitali, a następnie – przebrani w stroje mikołajów – obdarowują maluchy.

Świąteczna zbiórka żywności: kiedy jest organizowana i jak wziąć w niej udział?

Co roku w sklepach odbywają się też zbiórki żywności – w specjalnych koszykach przy kasach można zostawić artykuły spożywcze dla potrzebujących z hospicjów, schronisk, noclegowni, domów samotnej matki. Wolontariusze zachęcają do ofiarowywania zwłaszcza takich produktów, jak olej, wszystkie rodzaje mąk, przetwory oraz słodycze. Lista sklepów biorących udział w akcji pojawia się około połowy listopada na stronie internetowej Banków Żywności, a zbiórki przypadają na ostatni weekend miesiąca. By wziąć udział w akcji, wystarczy powiększyć swoją przedświąteczną listę zakupów o kilka rzeczy, które komuś zapewnią ciepły posiłek w wigilijną noc. Można też zgłosić swoją chęć do odbywania wolontariatu – przy zbiórkach potrzeba zawsze kilkadziesiąt tysięcy osób do pomocy.

Reklama

Szlachetna Paczka: na czym polega i jak się zaangażować?

Słynni są również wolontariusze Szlachetnej Paczki, na których spoczywa szczególna odpowiedzialność – to oni decydują, które rodziny zostaną zakwalifikowane do akcji. Dlatego rekrutacja ma dwa etapy: trzeba nie tylko wysłać zgłoszenie, lecz także przejść przez rozmowę kwalifikacyjną i podpisać umowę. Zgłaszać się można zwykle do końca września. Wolontariusze odwiedzają domy i poznają historie rodzin będących w trudnej sytuacji. W połowie listopada na stronie Szlachetnej Paczki umieszczają anonimowe opisy, by każdy, kto zechce się włączyć, mógł poznać osoby, którym będzie pomagał. Deklarując udział w akcji, wybiera się konkretną rodzinę i dla niej właśnie przygotowuje się paczkę. W nagrodę wolontariusz przekazuje relację z jej wręczenia. Ci, którzy nie zdążyli zgłosić się do udziału w Szlachetnej Paczce, mają jeszcze szansę na wolontariat w święta – niemal w każdym mieście lokalne organizacje charytatywne urządzają przecież Wigilię dla bezdomnych. Tam również potrzebna jest każda para rąk do pracy.

Reklama
Reklama
Reklama