blondynka w okularach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Kilka wskazówek, które pomogą dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Wcześniejsze przygotowanie prezentacji swoich osiągnięć i odpowiedzi na najczęstsze pytania, pozwoli dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wcześniejsze przygotowanie prezentacji swoich osiągnięć i odpowiedzi na najczęstsze pytania, pozwoli dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Rozmowa kwalifikacyjna dla wielu osób jest stresującym doświadczeniem. Kandydatowi zależy, aby otrzymać pracę, o którą się ubiega, wypaść jak najlepiej podczas rozmowy i przekonać do siebie rekrutera. Poziom stresu można obniżyć dzięki wcześniejszemu przygotowaniu się do rozmowy.

Pierwsze wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej

O tym, jak istotne jest pierwsze wrażenie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zatem osoba, która wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, powinna zadbać wcześniej o:

  • strój dopasowany do sytuacji (aby już od progu prezentować się profesjonalnie);
  • dojazd do miejsca rozmowy (jeśli wybiera autobus, sprawdzić odpowiednie połączenia, jeśli samochód – zorientować się jak wygląda sytuacja z miejscem parkingowym) – zapewni tym sobie punktualne przybycie;
  • wizerunek w mediach społecznościowych – powinien być spójny z tym, który chce zaprezentować rekruterowi.

Najczęstsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej

Fora internetowe i portale pełne są przykładów pytań, które prawdopodobnie pojawią się na rozmowie. Jeśli kandydatowi zależy na tym, aby dobrze wypaść, powinien wcześniej przemyśleć (zapisać, powiedzieć głośno czy w najlepszym przypadku przećwiczyć przed „publicznością”) odpowiedzi. Swoje odpowiedzi można nagrać, a odsłuchując je wcielić się w rolę rekrutera i sprawdzić, czy są w nich zawarte informacje istotne dla pracodawcy i przedstawiające kandydata jako właściwą osobę na wybrane stanowisko. Jeśli dla kandydata zdobycie pracy jest bardzo ważne, a sprawienie dobrego wrażenia na rekruterze jest do tej pracy przepustką, to można nagrać nie tylko dźwięk, ale i obraz takiej symulowanej rozmowy. Pozwoli to skorygować ewentualne niedociągnięcia także w komunikacji pozawerbalnej: pstrykanie długopisem, kołysanie się na krześle czy wymachiwanie nogą. Z pewnością opanowanie własnego ciała pomoże dobrze wypaść w trakcie rozmowy.

Korzyści dla firmy

Nadal często popełnianym przez kandydatów błędem jest skupianie się na korzyściach, które odniosą, dzięki zdobyciu wymarzonej pracy. A w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej (jak i w liście motywacyjnym) powinny częściej padać argumenty odwrotne, tzn. mówiące o tym, jakie to firma będzie miała korzyści, zatrudniając właśnie tego kandydata.  

pewny siebie mężczyzna na pierwszym planie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej: pytanie o mocne strony
Kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej w odpowiedzi na pytanie o mocne strony może mówić o swoich cechach i kompetencjach, dzięki którym osiągał sukcesy.

Kandydat na rozmowie kwalifikacyjnej w odpowiedzi na pytanie o mocne strony może mówić o swoich cechach i kompetencjach, dzięki którym osiągał sukcesy.   Rozmowa kwalifikacyjna to rodzaj spotkania biznesowego. Pracodawcy zależy na tym, aby zyskać jak najlepszy pakiet umiejętności, doświadczeń i wiedzy, a kandydatowi, aby przedstawić się jak najlepiej. Kompetencje i cechy kluczowe dla stanowiska Mówiąc o mocnych stronach można wymieniać cechy (komunikatywny, zdecydowany), można też mówić o kompetencjach (umiejętność nawiązywania kontaktu, szybkość podejmowania decyzji). Najważniejsze, aby mówić o tych cechach i kompetencjach, które istotne są dla pracodawcy i na wybranym stanowisku oraz dzięki którym firma zyska, wybierając właśnie tego kandydata. Metoda STAR Jest to metoda, którą wykorzystują rekruterzy do konstruowania pytań. STAR to akronim od czterech angielskich słów: Situation (sytuacja), Task (zadanie), Action (działanie) i Result (rezultat). Inaczej zabrzmi odpowiedź: „Moją mocną stroną są umiejętności organizatorskie. Współtworzyłam liczne eventy”, a inaczej ta sama mocna strona opisana metodą STAR: „Moją mocną stroną są umiejętności organizatorskie. W lipcu nasza firma zaangażowała się w targi, na których prezentowała swoją ofertę. Szef zlecił mi to zadanie (S-sytuacja) . Mój cel był taki, aby profesjonalnie i atrakcyjnie zaprezentować naszą firmę na targach. Tak, by zainteresować ofertą jak największą liczbę osób (T-zadanie) . Przygotowałam prezentację, odpowiednią liczbę folderów, zaprosiłam do współpracy koleżankę, która chętnie zgodziła się przedstawić firmę podczas krótkiego wystąpienia na otwarciu imprezy (A-działania) . Byłam bardzo zadowolona z efektów mojej pracy, włożyłam w to dużo wysiłku i nasza firma zaprezentowała się świetnie. W rezultacie firma uzyskała trzech nowych ważnych...

prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej: pytanie o słabe strony
Kandydat słabe strony może opisać jako cechy, nad którymi pracuje, może też skupić się na słabościach niemających wpływu na pracę w wybranej branży.

Kandydat słabe strony może opisać jako cechy, nad którymi pracuje, może też skupić się na słabościach niemających wpływu na pracę w wybranej branży.   Znajomość mocnych stron, ale także świadomość słabych, jest przydatna nie tylko podczas poszukiwania zatrudnienia. Pracodawcy zależy na tym, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak najlepiej poznać kandydata. Zatem nie powinno dziwić pytanie o słabe strony. Słaba strona kandydata jako obszar rozwoju Jeśli kandydat decyduje się na opisanie słabej strony, która może mieć wpływ na wywiązywanie się z obowiązków zawodowych i jest istotna dla potencjalnego pracodawcy, powinien skoncentrować się na słabości, nad którą z sukcesem pracuje i doskonali się w tym obszarze . Przyjmijmy, że Pan Kowalski ubiega się o stanowisko, w którym kluczowym obowiązkiem jest kontakt z klientem, ale do niewielkiej części jego zadań należy również uzupełnianie niezbędnej dokumentacji: „W przeszłości moją słabością była niesystematyczność w wypełnianiu dokumentacji po spotkaniu. Jednak z upływem czasu opracowałem skuteczny system, który motywuje mnie do terminowego uzupełniania tabel. Dzisiaj zdarza mi się to rzadko, wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach i nadal pracuję nad poprawą skuteczności mojego systemu motywacji”. Prawdziwa słabość Kandydat może również zdecydować się na opisanie swojej dużej słabości w sytuacji, gdy jest ona kompletnie obojętna dla stanowiska pracy, o które się ubiega. Przyjmijmy, że Pani Kowalska aplikuje na stanowisko pomocy księgowej do niewielkiej firmy, w której nigdy nie było, nie ma i nie będzie konieczności posługiwania się językami obcymi: „Za swoją największą słabość uważam brak talentu do nauki języków obcych. Potrzebuję dużo czasu, aby zapamiętać nowe słowa i nawet w sytuacji, gdy wiem, jak powiedzieć jakieś zdanie, nie potrafię się przełamać,...

zmartwiony mężczyzna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rozmowa kwalifikacyjna - przykłady trudnych pytań i możliwych odpowiedzi
Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.

Trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej to te dotyczące finansów oraz opisania swoich słabych stron. Trudne pytania dotyczyć mogą też życia prywatnego.   Stresu związanego z rozmową kwalifikacyjną doświadcza wiele osób ubiegających się o pracę. Obawy dotyczą często trudnych pytań, które mogą paść ze strony rekrutera . Aby podczas rozmowy dobrze wypaść i czuć się pewniej, wcześniej można przemyśleć i przygotować odpowiedzi. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: „coś” o sobie „Coś” o sobie to pytanie o tyle trudne, że po pierwsze pada często na samym początku rozmowy, gdzie poziom stresu jest jeszcze wysoki, a po drugie – jest mało precyzje. Do odpowiedzi na tak postawione pytanie na szczęście można się zawczasu przygotować. Można opisać (skupiając się na aspektach zawodowych i edukacyjnych) swoją obecną sytuację , najważniejsze doświadczenia i wizję własnej przyszłości: „Jestem tegoroczną absolwentką studiów magisterskich, pisałam pracę dyplomową na temat skuteczności technik sprzedaży. W trakcie studiów zdobyłam doświadczenie zawodowe związane z obsługą klienta i przekonałam się, że praca z ludźmi daje mi dużo satysfakcji. Dlatego chciałabym wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę, angażując się w rozwój Państwa firmy.” Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: słabe strony Bezpiecznym wyjściem będzie szczere przyznanie się do jednej ze swoich słabości i wybranie takiej, która nie jest istotna dla przyszłego pracodawcy. Jeśli kandydat ubiega się o stanowisko związane z pracą biurową (gdzie nie ma konieczności przemieszczania się w celu wykonywania obowiązków), może powiedzieć: „Zdecydowanie moją słabą stroną jest nienajlepsza orientacja w terenie. Na szczęście w samochodzie pomaga mi GPS, a podczas...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner