Reklama

Spuchnięte oko u dziecka może być spowodowane zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Przy zapaleniu spojówek może pojawić się nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - nagłe mrużenie oka.

Reklama

Bez względu na to jaka jest przyczyna spuchniętej powieki u dziecka, powinniśmy dopilnować, aby maluch nie dotykał chorego oka. Zapobiegnie to roznoszeniu bakterii na zdrowe oko lub na inne osoby.

Zapalenie spojówek – zaczerwienione i spuchnięte oko

Zapalenie spojówek wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Może być efektem infekcji wirusowej dróg oddechowych lub objawem alergii. Stan zapalny sprawia, że powieki są spuchnięte i zaczerwienione. Dziecko może skarżyć się na ból i pieczenie oczu. Często też pojawia się uczucie piasku pod powiekami i nadwrażliwość na światło. Przy wirusowym zapaleniu spojówek z oka wycieka przejrzysta wydzielina. Jeżeli przyczyną zapalenia są bakterie – wydzielina ma kolor żółty i przypomina ropę. Przy wirusowym zapaleniu spojówek często pojawia się wrażenie obecności pod powieką ciała obcego. Dziecko może upierać się, że coś wpadło mu do oka, zwłaszcza, że zapalenie wirusowe początkowo obejmuje tylko jedno oko. W wirusowym zapaleniu spojówek występuje też pękanie naczynek krwionośnych – na początku na samej spojówce, potem także na rogówce, na której mogą też pojawić się zmętnienia.

W przypadku zapalenia spojówek konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci maści lub krople do oczu. Poza stosowaniem farmaceutyków oczy trzeba przemywać letnią przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej.

Jak przemywać oczy z wydzieliny ropnej?

Do przemywania oczu używamy wacika kosmetycznego lub gazy.

  • Wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej letniej wodzie lub herbacie wykonujemy zdecydowany ruch w kierunku noska dziecka.
  • Jeżeli jedno przetarcie było niewystarczające, czynność trzeba powtórzyć, używając nowego gazika.

Jęczmień – obrzęk na powiece i ropna wydzielina

Objawy jęczmienia to zaczerwienienie i bolesny obrzęk. Po 2–3 dniach na powiece widać zgrubienie, z którego sączy się ropa. Jęczmień jest stanem zapalnym gruczołów w obrębie powieki. Wywołują go bakterie z grupy gronkowców. Leczenie wymaga wizyty u lekarza i stosowania maści z antybiotykiem. Oko dziecka szybciej się wygoi, jeżeli zastosujemy ciepłe suche okłady, np., z ugotowanego przestudzonego jajka w skorupce. Kiedy jęczmień pęknie, nie wyciskamy ropy, delikatnie wycieramy ją gazikiem.

Ciało obce – nagłe pocieranie i mrużenie oka

Przyczyną spuchniętego oka u dziecka może być ziarenko piasku, rzęsa lub włos, które wpadły do oka podczas zabawy. Objawem znajdującego się w oku ciała obcego jest nagłe pocieranie i mrużenie oka. Dziecko skarży się na ból, nie może swobodnie patrzeć i ma lekko opuchniętą powiekę. Jeżeli uda nam się usunąć z oka rzęsę, muszkę, czy piach, wizyta lekarska nie będzie konieczna.

Jak wyjąć dziecku paproch z oka?

Najwygodniejszą pozycją do usunięcia dziecku paprocha z oka jest posadzenie go na wysokości swoich oczu i skierowanie jego głowy w stronę światła.

  • Jedną dłonią przytrzymujmy czoło, a drugą rozchylmy powieki palcem wskazującym i kciukiem.
  • Dokładnie przyglądamy się gałce ocznej.
  • Jeżeli zauważymy ciało obce, usuwamy je rogiem miękkiej chusteczki lub przepłukujemy oko solą fizjologiczną.
  • Jeśli nie zauważmy żadnego paprocha, a dziecko w dalszym ciągu będzie skarżyć się na ból, należy udać się do okulisty. Dla bezpieczeństwa, żeby dziecko nie zatarło oka, warto zakryć oko sterylną gazą i umocować ją plastrem.

Jak zapuścić dziecku krople do oczu?

Przed rozpoczęciem zapuszczania kropli powinniśmy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama