Reklama

Sposoby na wymiotowanie mają załagodzić objawy mdłości. W przypadku zatrucia dobrze jednak pozbyć się drażniącej zawartości żołądka. Łagodzącym środkiem na wymioty jest napar z ziół, szczególnie z rumianku lub mięty. Innym rozwiązaniem może być zjedzenie kilku migdałów.

Reklama

Skąd biorą się wymioty i mdłości?

Wymioty są oznaką zaburzenia pracy układu pokarmowego, przeważnie żołądka, który nie toleruje pokarmu. Jest to przede wszystkim objaw zatrucia. Mdłości mogą jednak być skutkiem innych chorób – serca, wrzodów żołądka czy zaburzeń neurologicznych. Gdy nudności pojawiają się notorycznie, należy zgłosić się z nimi do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak powstrzymać wymioty?

1. Zioła – napar z rumianku, mięty i melisy posiada naturalną właściwość łagodzenia skutków niestrawności. Poprawia trawienie, ale również koi podrażnienia ścian żołądka. Picie ciepłych, ziołowych naparów łagodzi nudności i zapobiega odwodnieniu się organizmu.

2. Sok z cytryny – dodanie kilku kropel soku z cytryny do wody lub gorzkiej herbaty pomoże zmniejszyć odczuwanie nudności. Czasami samo wąchanie świeżo ukrojonego plasterka cytryny może wstrzymać dokuczliwe mdłości.

3. Wywar z ryżu – pół szklanki ryżu gotowane przez kwadrans w szklance wody pomaga uspokoić żołądek i powstrzymać mdłości. Napój musi być lekko wystudzony, ponieważ gorący wywar spowoduje zwiększenie dolegliwości żołądkowych.

4. Ocet jabłkowy – łyżka octu jabłkowego również pomoże na nudności. Aby zneutralizować jego smak, można zażyć go z odrobiną miodu. Ocet jabłkowy polecany jest również osobom na diecie.

Co jeśli domowe sposoby na wymioty nie pomagają?

Domowe sposoby na wymiotowanie powinny załagodzić objawy nudności, jeżeli jednak nie pomagają, a wymioty się nasilają, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że uciążliwe zwracanie powoduje odwodnienie organizmu, dlatego należy pić w tym przypadku dużo wody – najlepiej przegotowanej i ciepłej.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama